Контакт

Спорт

Пандев: Како да чекаме да примиме гол, па да почнеме да играме

Објавено пред

По вториот меч на ЕП за Македонија, капитенот на „рисовите“, Горан Пандев со свој осврт за 90-те минути против Украинците.

„Не се доволни само 45 добри минути на вакви натпреварувања. Треба да играме како во вториот дел цел натпревар. Почнавме внимателно, а кога ќе примиш гол од прекин, станува се потешко. Примивме гол од корнер, имавме потоа во вториот дел многу шанси да изедначиме пред пеналот, но таков е фудбалот. Жал ми е што загубивме, можевме барем до бод. Ова се натпревари кои првпат ги играме во нашите кариери. Кога примивме гол како да се опуштивме. Како да чекаме да примиме гол, па да почнеме да играме. Вакви натпревари не трпат импровизации. Мора да се игра мирно, затоа што нема што да загубиме. Ние направивме нешто големо. Мора со Холандија да играме опуштено, да го покажеме она што го знаеме на терен, па и да загубиме, да не ни биде жал. На полувремето се гледавме во соблекувална, како да не сме ние тие вистинските“ – рече капитенот Пандев по мечот.

Македонија во понеделник на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам од 18:00 часот го игра третиот меч во групата Ц на ЕП.
Фото: ФФМ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Златото во машки двојки за Мектиќ и Павиќ

Објавено пред

Никола Мектиќ и Мате Павиќ ги победија сонародниците Марин Чилиќ и Иван Додиг и го освоија златниот медал во двојки, на Олимписките игри во Токио. Ова беше прво финале на дублови од иста држава по цели 113 години.

Најдобриот светски дубл, до златниот медал, дојде во супер-тајбрејкот. Првиот сет го освоија со 6/4, вториот го загубија со 3/6, а решавачкиот сет го добија со 10/8.

Мектиќ и Павиќ, во својата прва заедничка сезона, освоија осум АТП турнири, од кои најзначаен Вимблдон. Блескавата сезона ја надополнија со златен олимписки медал.

Бронзата им припадна на Маркус Даниел и Мајкл Венус од Нов Зеланд. Во малото финале тие со 7/6, 6/2 ги победија Американците Остин Крајчек и Тенис Сандгрен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема ќе го продолжи договорот со Реал

Објавено пред

Карим Бензема ќе го продолжи договорот со Реал Мадрид. Според медиумите во Шпанија, Бензема, ќе го продолжи договорот до јуни 2023 година, што значи дека би можел кариерата да ја заврши во Мадрид.

Реал, вечера го продолжи договорот со Дани Карвахал, а деновиве се очекува истото да го направи и со Бензема.

Францускиот репрезентативец има договор со клубот и за оваа сезона. За да не им се повтори ситуацијата со Серхио рамос и рафаел Варан, клупските челници решиле да му понудат нов договор напаѓачот, кој тој го прифатил.

Карим Бензема е играч на Реал од 2009 година. За „кралскиот клуб“ одиграл 559 натпревари, постигнал 279 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хендави блескаше, Египет ја победи Шведска

Објавено пред

Ракометарите на Египет изборија пласман во четврт-финалето на Олимписките игри во Токио. Избраниците на поранешниот македонски селектор Гарсија Парондо, во четвртото коло во Б-групата, ја победија Шведска со 27:22 (13:9). Белскав настап имаше поранешниот голман на Еурофарм Пелистер Хендави со 17 одбрани.

Египет, благодарение на брилијантниот Хендави, доминираше од почетокот до крајот на мечот. Швеѓаните имаа обид да фатат приклучок во раната фаз аод второто полуреме, кога од 12:18 дојдоа до 15:18, меѓутоа Египќаните го одбија тој налет.

Покрај голманот Хендави, во редовите на Египет се истакнаа Санад со шест и Јахија со пет гола. Швеѓанецот Шелас со седум гола беше најефикасен на натпреварот.

Египет со три победи и еден пораз избори четврт-финале, каде веќе беа Данска и Шведска. Последниот патник меѓу најдобрите осум од оваа група ќе биде Португалија или Бахреин.

Во последното коло на 1.август, Египет ќе игра против Бахреин, а Шведска против Данска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија3 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ3 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ4 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет5 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ6 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет6 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет7 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија7 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет18 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет20 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет21 час

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија24 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија1 ден

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија1 ден

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија1 ден

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија1 ден

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Досие