Контакт

Спорт

Пандев ќе го продолжи договорот со Џенова

Објавено пред

Горан Пандев ќе ја продолжи кариерата барем за уште една сезона. Играчот со најмногу настапи и најмногу голови за Македонија, се повлече од националниот тим, но се уште нема да се пензионира.

„Газета дело Спорт“, тврди дека Пандев ќе ја прифати понудата на Џенова и ќе потпише едногодишен договор.

Според овој извор, тренерот на Џенова, Давиде Балардини, не сака да се откаже од услугите на 37-годишниот Македонец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

У-19 репрезентативци на Русија местеле натпревари на ЕП

Објавено пред

Ракометниот сојуз на Русија покренал интерна истрага, против осум јуниори, под сомнение дека местеле резултати на Европското првенство за играчи до 19 години, кое се одржа во Хрватска.

Рускиот сојуз додека трае истрагата ги суспендирал играчите. Скандалот на медиумите им го открил првиот човек на Сојузот, Сергеј Шишкарев.

Тој рекол дека резултатите што ги постигнала репрезентацијата долго време им биле сомнителни. Сомнежите кулминирале на ЕП, на кое Русија победи само на еден, натпревар, против Австрија во борбата за 15.место.

Тој натпревар ги натерал луѓето околу Шишкарев да спроведат истрага, бидејќи во фазата по групи на турнирот, Русија загубила од Австрија со 17 голови разлика (19:36). Четири дена без проблем Русите славеле со разлика од седум гола. Покрај овој дуел сомнителен е и натпреварот со Данска.

Осуммината играчи, во истрагата, паднале на тестирањето со полиграф.

„Група на играчи во текот на ЕП се здружила со криминални структури, од нив добивале информации со кој резултат треба да завршуваа натпреварите. Играчите го правеле тоа и добивале парични награди. Сојузот, ако се покаже дека знале за местенките, а не реагирал, ќе поднесе кривична пријава и против селекторот Виталиј Иванов“, рекол Шипкарев и потоа ги именувал осуммината кои местеле натпревари.

„Не сакаме останатите членови на репрезентацијата да имаат дамки во кариерите поради овој настан“, заклучил Шишкарев.

Според рускиот закон, за учество во местење на резултати во спортски натпревари, предвидена е затвордка казна до седум години. Бидејќи сите биле полнолетни кога ги сториле делата ќе им се суди според овој закон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман ги издрибла новинарите – Прочита изјава и си замина од прес конференцијата

Објавено пред

Роналд Куман, во пресрет на утрешниот натпревар со Кадиз, во Примера, одржа необична прес конференција.

Тренерот на Барселона, кој се наоѓа под голем притисок на медиумите, по поразот од Баерн и ремито со Гранада, пред новинарите се појави со подготвена изјава, а откако ја прочита ја напушти прес конференцијата.

„Клубот со мене е во фаза на реконструкција. Финансиската ситуација е поврана со спортот, што значи дека мораме да го реформираме тимот без можност да вложиме големи пари. На фудбалот му е потребно време, младите за две години можат да станат светски ѕвезди. Добро е што младите ќе имаат можности какви што имаа Чави и Иниеста, но таквата работа бара трпение. Ќе биде голем успех доколку во Примера избориме висок пласман. Во Лигата на шампионите не можете да очекувате чуда“, прочита Куман и си замина.

Утрешниот меч во Кадиз би можел да биде последен за него како тренер на Барселона, доколку тимот не забележи победа.Прикажи повеќе...

Спорт

„Дојдовме во ситуација Партизан да навива за Црвена звезда“

Објавено пред

Претседателот на Црвена звезда, Звездан Терзиќ, во интервју за „ТВ Прва“, рекол дека клубот функционира совршено и дека долгот не е 60 милиони евра, како што објави независниот ревизор.

Терзиќ тврди дека Црвена звезда должи 35 милиони евра и дека е тоа оперативниот долг.

„Според независниот ревизор долгот е поголем, но тоа се категории кои Црвена звезда нема обврска да ги плаќа, а мораат да се внесат во книгите. На пример ако ја продадеме „Маракана“, тогаш ќе мораме да платиме данок од 4,5 милиони евра. Па ние никогаш нема да го продадеме стадионот“, рекол Терзиќ и продолжил.

„Она што ние го направивме во последните седум години ќе се учи на факултетите. Кога дојдовме во 2014 година имавме 250 тужби, а играчите бегаа од клубот. Сега, платите се редовни, а претходно ни зборуваа дека клубот не може да биде спасен. За седум години пет пати сме биле шампиони, два пати игравме во Лигата на шампионите. Кога нема да бидеме шампиони, јас ќе заминам од клубот. Тоа е моја професионална обврска“.

Србија, оваа сезона се бори за две места во квалификациите во Лигата на шампионите.

„И тоа ќе се случи. Црвена звезда многу направи за српскиот фудбал, на добра пат сме да добиеме два клуба во квалификациите за ЛШ. Дојдовме во ситуација, Партизан да навива за нас, бидејќи тие не би играле во Конференциската лига, туку во квалификациите за ЛШ“, заклучил првиот човек на најтрофејниот српски клуб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија3 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Македонија3 часа

Во Македонија пристигнуваат нови 110.612 дози на „Фајзер“

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку  механизмот „Ковакс“. До крајот на годината,...

Регион3 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија3 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион4 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија6 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија7 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет7 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет8 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија21 час

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија21 час

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет22 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет22 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион22 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија1 ден

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Досие