Контакт

Спорт

Парондо повеќе не е селектор на Египет

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар и македонската репрезентација, Роберто Гарсија Парондо повеќе не е селектор на Египет. Најдобрата африканска репрезентација го освои седмото место на Светското првенство кое во неделата заврши во Шведска и Полска.

dobivaj vesti na viber

Ракометниот сојуз на Египет настапот на Светското првенство го оцени како неуспешен, бидејќи на претходниот Мундијал и на Олимписките игри, Египет играше во полуфиналето. Исто така во Сојузт биле незадоволни што Парондо не сакал да се откаже од тренерската работа. Шпанецот е тренер на Мелсунген и неодамна го продолжи договорот со овој клуб до 2025 година.

„Неговиот договор заврши со Светското првенство. Нема да му понудиме нов. Минатата година сакавме тренерот целосно да се концентрира на репрезентацијата, но тој инсистираше и понатаму да биде тренер на германскиот клуб Мелсунген. За жал, тој го обнови договорот со нив до 2025 година, на само три недели пред почетокот на првенството. Целта ни беше да завршиме меѓу четирите најдобри репрезентации на СП. Тоа што сакаме да го постигнеме нема да ни успее доколку немаме тренер кој е таму со полно работно време. Бараме нов странски тренер “, дополни Салах.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Германија лесно ја победи Унгарија

Објавено пред

Германија е првата репрезентација која избори пласман во нокаут фазата на Европското првенство. Германците, во второто коло во А групата, ја победи Унгарија со 2:0 (1:0).

dobivaj vesti na viber

На стадионот во Штутгарт, Германија без многу напор славеше над Унгарија. Головите беа постигнати во 22. минута од првиот и вториот дел.

Мусијала погоди за 1:0, но впечатокот е дека асистентот Гундоган во зачетокот на акцијата направи фаул.

Гудоган го постигна вториот гол, по акцијата која ја креираа Мусијала и Мистелштатд.

Унгарците имаа свои шанси, но не успеаја да ги реализираат. По вториот пораз во групата, Унгарија остана само со теоретски шанси за пласман во осминафиналето.

Во последното коло, за четири дена, Германија ќе игра против Швајцарија, а Унгарија против Шкотска.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Албанскте и хрватските навивачи во еден глас: Убиј, убиј, го Србинот

Објавено пред

Дуелот меѓу Хрватска и Албанија во второто коло од групата Б на Европското првенство го одбележа и традиционалниот балкански фолклор кога станува збор за навивачите.

dobivaj vesti na viber

Тука не станува употреба на пиротехника, ниту за знамиња со полиитчки пораки.

Од пораките „Косово е Албанија“, преку знамиња со ознаки на УЧК до пораките „FCK Serbia“.

Највпечатливиот момент на трибините се случи некаде во 60 минута, кога албанските и хрватските навивачи скандираа: „Убиј, убиј, убиј го Србинот“.

На крајот сето она што се случуваше на трибините беше зачинето со упадот на голем број албански навивачи на теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Лудница во Хамбург – Албанија во 95.минута ја шокира Хрватска

Објавено пред

Хрватска и Албанија одиграа без победник 2:2 (0:1) во првиот натпревар од второто коло на Европското првенство. Драмата во Хамбург епилог доби во 95.минута кога Ѓасула постигна гол за 2:2.

dobivaj vesti na viber

Албанија првиот дел го заврши со предност, со голот на Лачи во 11.минута. Хрватската одбрана лошо реагираше, а впечаток е дека и Ливаковиќ можеше подобро да реагира. До крајот на полувремето Албанците имаа уште две добри шанси да о зголемат водството, не не ги реализираа.

Во вториот дел Хрватска ја контролираше играта, константно притискаше и успеа во 120 секунди да ги шокира Албанците. Крамариќ изедначи во 74., а Ѓасула во 76.минута постигна авто-гол.

Албанците и покрај начинот на кој што ја загубија предноста не се предаваа, влегувањето на Хоџа и Доку го смени случувањата на теренот.

Токму по акцијата на Хоџа, инаку фудбалер на Динамо Загреб, Ѓасула во 95.минута го постави конечниот резултат.

Во последното коло двете репрезентации ќе влезат со по еден бод. Во последната рунда Хрватска ќе игра против Италија, а Албанија против Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ53 минути

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија4 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија9 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ10 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија11 часа

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија12 часа

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион12 часа

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа13 часа

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет14 часа

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа14 часа

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет15 часа

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија1 ден

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ1 ден

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија1 ден

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија1 ден

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија1 ден

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ2 дена

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет2 дена

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...