Контакт

Спорт

Партизан загуби добиен меч, Фенербахче и Барса со убедливи победи

Објавено пред

Партизан го претрпе и третиот пораз во третото коло во Евролигата, откако имаше „добиен“ меч против Олимпија Милано, пред да колабира во финишот за 75:80 пораз.

dobivaj vesti na viber

Во првиот евролигашки меч на домашен терен по повеќе од осум години, тимот на Жељко Обрадовиќ имаше 71:62 предност на шест минути пред крајот, но потоа постигнаа само уште четири поени за неславен пораз.

Во Минхен пак, Николас Лапровитола ги предводеше Барселона со 14 поени и 4 тројки за 84:73 победа над Баерн Минхен, откако го скршија отпорот на домаќините во второто полувреме. Барса водеше со 37:34 на полувреме, но потоа со низа поени поведо со 61:45, момент од кој немаше враќање за Баерн. Ова е трет пораз во низа за Баерн, додека Барса сега има 2-1 скор.

И Фенербахче се вратија во фуриозна форма, победувајќи го Асвел со 84:63. Тимот на Димитрис Итудис ја презеде контролат во финишот на првата четвртина, за потоа рутински да стигнат до побед. Карсен Едвардс го имаше најдобриот меч од пристигнувањето во Фенер со 19 поени, а Скоти Вилбекин додаде 15 поени. За Асвел, Јусуфа Фал имаше 17 поени.

ЕВРОЛИГА, 3.КОЛО
Фенербахче – Асвел Лион 84:63
Макаби Тел Авив – Монако 78:70
Баерн Минхен – Барселона 73:84
Партизан – Олимпија Милано 75:80

Спорт

(Видео) Халанд сам го победи Лутон во ФА купот

Објавено пред

Ерлинг Халанд го растури Лутон во осминафиналето во ФА купот. Бранителот на трофејот Манчестер сити победи во Лутон со 6:2, а Халанд ги постигна првите пет гола.

dobivaj vesti na viber

Ерлинг Халанд за помалку од еден час успеа да постигне пет гола. Асистент за првите четири гола беше Кевин Де Брујне, а за петтиот му асистираше Бернардо Силва.

Првиот гол беше постигнат во втората минута, а вториот во 18. минута.

До крајот на првото полувреме, поточно, во 38. минута, Халанд го комплетираше хет-трикот.

Тогаш Лутон се „закани“ со два гола за краток период, интересно, Џордан Кларк двата пати беше стрелец, а асистент Рос Баркли.

Сепак, експресен одговор имаше и од норвешкиот напаѓач, кој во рок од три минути постигна уште два гола.

Точка на натпреварот стави Матео Ковачиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Го нокаутираше противникот, па со адвокат отишол во полиција

Објавено пред

Натпреварот меѓу градските ривали Аполон и АЕЛ Лимасол во Купот на Кипар заврши со физичка пресметка.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерот на АЕЛ, Луи де Лукас, кој неодамна пристигна од шкотскиот Ливингстон, со тупаници ја реши расправијата со Елиел Перец.

Израелецот, според пишувањата на кипарските медиуми, постојано расно го навредувал Де Лукас. Кога судијата означил крај на натпреварот 29. годишникот од Доминиканска Република физички се пресметал со него.

Де Лукас со соопштение им се извини на навивачите, пријателите на АЕЛ и Фудбалскиот сојуз на Кипар.

„Се извинувам и жалам за инцидентот по натпреварот од купот. Моите постапки се неприфатливи и непрофесионални. Сакам да му се извинам на колегата што го удрив, но и на другите жртви на моето неразбирливо однесување. Професионално се однесував во секој клуб“.

Тој не сакаше да ги оправдува своите постапки, но …

„Ми се замати умот… а противничкиот фудбалер беше непрофесионален и се однесуваше неприфатливо од моментот кога влезе во игра. Постојано ме навредуваше на расна основа, а јас не сакам да ги повторам зборовите со кои ме навреди. Никогаш во кариерата не сум доживеал ваков расизам. Поради фрустрација и понижување не размислувам, па и мојата реакција беше недостојна. Нема оправдување за тоа. Расистичките навреди ги пријавив во полиција, а со адвокат одам понатаму во Фудбалскиот сојуз на Кипар, УЕФА и ФИФА“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чистка во Баерн – Шестмина се отпишани, најверојатно и Нојер

Објавено пред

Челниците на Баерн Минхен по завршувањето на сезоната ќе направат целосна реконструкција на тимот. Познато е дека Томас Тухел наредната сезона нема да биде тренер на Баерн, а клубот веќе составил листа на играчи кои треба да го напуштат Минхен.

dobivaj vesti na viber

„Билд“ ја откри трансфер листата, која претставува изненадување за германската јавност. Покрај веќе отпишаните Буна Сар и Ерик Максим Шупо-Мотинг, на листата се и Мануел Нојер, Свен Улрајх, Алфонсо Дејвис, Џошуа Кимих и Лерој Сане.

Нивните договори истекуваат во јуни 2025 година, но клубот не планира да им понуди нови што значи дека ќе се обиде да ги продаде во летниот преоден рок.

Дејвис наводно вече има договор со Реал Мадрид, Кимих се поврзува со Барселона и Манчестер сити, а Сане имал понуди од Премиер лигата. Само за Улрајх засега нема интерес.

Кога станува збор за Нојер, Баерн ќе му дозволи да си замине доколку ангажира нов голман. Доколку легендарниот голман инсистира да замине тогаш тој ќе мора да прифати да биде резерва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија11 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија11 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија20 часа

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија20 часа

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија21 час

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија21 час

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија21 час

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија21 час

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет22 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија22 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет22 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ1 ден

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија1 ден

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија2 дена

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет2 дена

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион2 дена

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ2 дена

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија2 дена

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија2 дена

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...