Контакт

Спорт

Паунд не верува дека ќе се одржат ОИ во Токио

Објавено пред

Дик Паунд, еден од највлијателните членови на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), под знак прашалник го ставил одржувањето на Олимписките игри во Токио. Најголемата смотра на светскиот спорт треба да се одржи од 23.јуни до 8.август.

„Не сум сигурен дека Игрите ќе се одржат, вирусот се повеќе се шири. Гледате дека во Токио е прогласена вонредна состојба. Во целиот свет состојбата е алармантна. Слонот во собата е се поголем и на знам како да го запреме“, сликовито ја опишал ситуацијата Паунд.

Олимписките игри во Токио, првично требаше да се одржат од 24.јули до 9.август 2020 година, но беа одложени поради пандемијата. Сега најновите анкети во Јапонија, покажуваат дека дури 63 отсто од испитаниците, сметаат дека Игрите треба или повторно да бидеат одложени или воопшто да не се одржат.

Во јапонската престолнина, во четвртокот, биле регистрирани нови 2.447 заразени со вирусот Ковид-19, што е за 50 отсто повеќе од претходниот ден.

Од почетокот на пандемијата во Јапонија, од последици на коронавирусот починале 3.500 луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фановите на ПСЖ ја нарекоа Шакира проститутка

Објавено пред

Колумбиската поп-дива Шакира беше цел на навивачите на Пари Сен-Жермен пред реваншот од осмина-финалето на Лигата на шампионите против Барселона, каде што игра нејзиниот сопруг Жерард Пике.

Ултрасите на ПСЖ се пофалија со неколку фотографии од подготовките за мечот (на кој нема да може да присуствуваат), и покрај навредите за Барселона, на еден банер пишуваше: Shakira a la Jonquera во гратчето Жонкера на границата помеѓу Шпанија и Франција, познато по проституцијата.

И тоа пред 8 Март, Денот на жената.

Прикажи повеќе...

Спорт

50 години од мечот на столетието меѓу Али и Фрејзер

Објавено пред

Пред точно половина век, на 8 март 1971 година, во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк се одржа боксерскиот меч што ќе остане запаметен како меч на столетието, пресметката на двајца боксери во тешка категорија, кои немаа пораз и кои беа на спротивните страни во поделените САД за време на војната на Виетнам и владеењето на Ричард Никсон.

Мухамед Али (31-0) против Џо Фрејзер (26-0) во време кога боксот привлекуваше повеќе внимание од американскиот фудбал и кошарката во Америка.

Од едната страна беше ѕвездата Мухамед Али. Освои златен медал на Олимпијадата во Рим во 1960, го смени името од Касиус Клеј, го победи Сони Листон двапати, а потоа влезе во конфликт со американската држава кога во 1967 година го регрутираа за војната во Виетнам и тој одби со зборовите: „Немам караница со Виет Конг“. Тој, дефинитивно, беше бунтовникот.

Од другата страна беше Фрејзер, 12-тото дете на фармер од Јужна Каролина, работејќи на плантажа, каде што пред стотина години работеа робовите, пред да избега во Филаделфија, градот полн со боксерски сали за вежбање. Тој беше оригиналниот Роки – работеше во месарници, удираше месо и трчаше по скалите, нешто што Силверстер Сталоне ќе го прикаже на филм. И покрај своето потекло, тој беше прикажуван како дел од естаблишментот поради неговите врски со боксерските менаџери.

Во рингот беше пеколно! И тоа во 15 рунди. Мечот не е класика без причина, а особено последната 15-та рунда, во која Фрејзер го прати Али на подот и иако стана по три секунди, мечот беше готов.

Ова беше само почеток на лутото ривалство меѓу двата боксера за што има снимено и документарни филмови и за тоа како Фрејзер никогаш не му простил на Али. Во 1974 година се одржа суперборбата два, а во 1975 година трилерот во Манила, два меча што ги доби Али.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тјери Анри: Во Арсенал би се вратил и тревата да ја косам

Објавено пред

Тјери Анри признава дека не би пропуштил шанса да стане тренер на Арсенал во иднина посочувајќи дека толку го сака клубот од северен Лондон што би се вратил и да ја коси тревата на ‘Емиратите’“.

Легендарниот Французин во моментов е без работа откако си замина од МЛС клубот Монтреал Импакт и се врати во Лондон каде што живее неговото семејство. Во интервју за магазинот „Фор Фор Ту“, тој беше искрен.

„Слушајте, ако прашате навивач на Арсенал дали би сакал да стане тренер на Арсенал, ќе каже – да. Ако ги прашате дали сакааат да дадат гол за Арсенал, ќе кажат – да. Кога зборуваме така, тоа е утопија, а луѓето се занесуваат кога ќе кажам дека тоа е мојот клуб, кој го имам во крвта, чиј навивач сум. Така што, ако ме прашувате дали еден ден сакам да бидам тренер на Арсенал, тогаш – да. Или да бидам човекот што ги средува десовите, тогаш – да. Ако прашате дали би сакал да ја косам тревата на ‘Емиратите’, тогаш – да. Да, тоа се соништа. Но, ова е реалноста. Дали би сакал да бидам тренер на Арсенал? Да. Дали би сакал да одам во Барселона? Да. Дали би сакал да играм пак за Арсенал? Секако, но реалноста е дека не можам. Уште учам, сакам да бидам добар за тимовите каде што учам, а потоа времето ќе покаже“, вели Анри.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија7 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија7 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија8 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа8 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет8 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет9 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава11 час

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија11 час

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет24 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие