Контакт

Спорт

Павлов освои сребро на Светското првенство во Дубаи

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец во карате, Емил Павлов, освои сребро на Светското првенство во Дубаи, во категоријата до 67 килограми.

Павлов на патот до финалето ги победи Матеј Хомола (Словачка), Садридин Сајматов (Узбекистан-, Абдалах Хамат (Јордан), Али Елксави )Египет) и Маршал Тадиси (Унгарија).

Во финалето Павлов загуби од олимпискиот шампион, Да Коста од Франција.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Екс-ѕвездата на Сити: За една вечер потрошив 150.000 фунти за пијачки!

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на англиската репрезентација, ѕвездата на Манчестер Сити – Мика Ричардс открива детали од приватниот живот. Тој открива како во младоста многу заработувал, ама многу и трошел.

Ричардс се проби во првиот тим на Манчестер Сити во 2005 година. Открива дека кога имал 18/19 години платата му била 5.000 фунти неделно, но експресно истата пораснала на 50.000 фунти за една недела. Годишно заработувал по околу 2.5 милиони фунти.

Сите пари не ги потрошил, но не штедел многу при ноќните излегувања.

„Имам доста недвижнини, не ги потрошив сите пари, но беше поинаку. При излегување сите ги честев. Тогаш сакаш да си главен. Искрено, отидов еднаш во Лос Анџелес. Потрошив 150.000 фунти таа ноќ, за пијачки и за забава“ признава Ричардс.

Освен во Сити, тој играше и за Фиорентина и во Астон Вила, а од 2006 до 2012 година беше дел од „Гордиот Албион“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Модриќ: Се чувствувам како да имам помалку од 30 години

Објавено пред

Хрватскиот фудбалски репрезентативец, Лука Модриќ го забележа 100-тиот настап во Лигата на шампионите и притоа беше МВП на синоќешниот меч на Реал Мадрид против Интер (победа од 2-0 на `Бернабеу`) при што Хрватот првпат ја носеше капитенската лента.

Модриќ тврди дека и со 36 години се чувствува одлично и многу помладо од што е случај.

„Се чувствувам многу добро. Не треба да се гледа колку кој има години туку кој што прави на теренот. Годините се помалку се забележуваат затоа што кариерите се продолжуваат. Се чувствувам доста добро, како да имам помалку од 30 години“ вели Лука Модриќ.

Капитенот на „коцкастите“ е член на Реал Мадрид уште од 2012 година. Во Мадрид дојде од Тотенхем и за „Кралевите“ одигра 408 натпревари и постигна 28 гола.

Актуелниот договор на Модриќ со Реал е до јуни 2022 година, но медиумите веќе објавуваат дека најверојатно ќе добие нова понуда од Управата на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Капитенот на Ајакс: Имаме подобар тим за разлика од пред 2 години!

Објавено пред

Фудбалерите на Ајакс триумфално ја поминаа групната фаза во Лигата на шапионите и со победа од 4-2 против Спортинг Лисабон ги заокружија шесте меча со вкупна гол разлика 20:5.

Клубот од Амстердам имаше 6 победи на исто толку меча, па со право се прогнозира дека клубот од Холандија може во најмала рака да го повтори успехот од 2018/19 година кога за малку не се пласираа во финалето на ЛШ.

Многумина во Холандија се уверени дека овој состав предводен од капитенот Душан Тадиќ е уште подобар од оној со Де Лихт, Де Јонг и Зијеш, од пред две ипол години.

„Мислам дека имаме подобар тим отколку таа сезона. Направивме големи чекори минатите месеци. Тешко е да се споредат тимовите. Во 2019 година исто така имавме добар тим, но сега имаме други играчи, но со различни карактеристики отколку тогаш. Пред 2 години бевме помалку наивни, но сега сме ментално многу посилни. Имаме неколку Јужноамериканци кои се вистински борци. Сега сме многу попаметни“ рече Тадиќ во интервју за холандски „Телеграф“.

Жрепката за осминафиналето во ЛШ е во понеделник, а пласман во нокаут фазата досега обезбедија Ајакс, Манчестер Сити, ПСЖ, Ливерпул, Атлетико Мадрид, Спортинг Лисабон, Реал Мадрид, Интер, Баерн Минхен, Манчестер Јунајтед, Челси и Јувентус.

Има уште 4 места, а тие ќе бидат познати по вечерашните натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија3 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет6 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа8 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет8 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа8 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет8 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет9 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет9 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет10 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа23 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа1 ден

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија1 ден

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа1 ден

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија1 ден

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Досие