Контакт

Спорт

Пеп удри по легендите на Јунајтед: Не го видов тој карактер кога ги уништивме со Барселона

Објавено пред

Пеп Гвардиола имаше брутален одговор кон легендите на Манчестер јунајтед, Патрис Евра и Димитар Бербатов кои поставуваа прашања околу неговата способност како менаџер, потсетувајќи на тимот на Барселона кој ги „уништи“ во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

По елиминацијата на Сити по „колапсот“ против Реал Мадрид, Евра изјави дека Гвардиола не може да тренира „луѓе со карактер“, посочувајќи дека фудбалерите одат во Сити само за парите, додека Бербатов вели дека Сити едноставно немале концентрација и фокус на „Бернабеу“, а критики имаше и од Кларенс Сидорф, кој посочи дека фудбалската филозофија на Гвардиола е „неуспех“.

Евра и Бербатов беа дел од тимот при поразот во финалето во 2009 година од Барселона, а Евра беше на теренот и при поразот во 2011 година, и Пеп ги потсети на тие порази.

„Не можете да имате карактер бидејќи примате два гола во една минута веднаш откако имате шанса за гол? А откако постигнавме 19 гола во последните четири меча одеднаш имаме карактер? Извинете, но целосно не се согласувам. Истиот карактер кој загуби во Мадрид го имаме последните години. Специјалисти поранешни фудбалери како Бербатов, Сидорф и Евра не беа таму. Сум играл против нив и не видов таков карактер кога ги уништивме Јунајтед во финалето на Лигата на шампионите“, одговори Гвардиола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ноер го продолжи договорот со Баерн

Објавено пред

Ветеранот Мануел Ноер го продолжи договорот со Баерн Минхен. Клубот објави дека Ноер ќе остане во Минхен до 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Баерн не ги објави финансиските детали од новиот договор. Со претходниот, бруто платата на германскиот репрезентативец изнесуваше 20 милиони евра.

„Многу сум среќен што продолжува моето патување со Баерн. Повторно ќе имаме одличен тим, со кој ќе можеме да се бориме за сите трофеи. Како голман и капитен на тимот сакам да бидам столб и поддршка во остварувањето на наредните цели“, изјави Манеул Нојер.

Германскиот репрезентативец пристигна од Шалке во 2011 година. Шест сезони е капитен на Баерн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Монако е најголемиот добитник на договорот меѓу ПСЖ и Мбапе

Објавено пред

Во Монако ги тријат рацете по одлуката на Килијан Мабпе да остане во ПСЖ. Пред четири години Монако го продаде на ПСЖ за 145 милиони евра, а во договорот ставија клаузула според која, Монако, ќе добие 25 отсто од следниот трансфер или 35 милиони евра доколку го продолжи договорот со францускиот шампион. .

dobivaj vesti na viber

Мбапе летово можеше да го напушти ПСЖ како слободен играч, доколку тоа се случеше Монако немаше да добие ниту цент. Сепак, тој го продолжи договорот и ги израдува навивачите на ПСЖ, но и неговиот поранешен клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салихамиџиќ: Менаџерот му го испра мозокот на Левандовски

Објавено пред

Спортскиот директор на Баерн Хасан Салихамиџиќ во една телевизиска емисија зборуваше за Пини Захави, агентот на Роберт Левандовски. Да потсетиме, полскиот напаѓач сака да го напушти клубот од Минхен и да се пресели во Барселона. Од друга страна челниците на Баерн немаат намера да му ја исполат желбата, според нив тој до крај ќе си го одработи договорот, кој истекува во јуни 2023 година.

dobivaj vesti na viber

„Има менаџер кој целосно му го испра мозокот“, изјави Салихамиџиќ, отфрлајќи ги наводите дека Левандовски не добил понуда од клубот за продолжување на договорот.

„Јасно е дека доби понуда со датум и сума“, изјави спортскиот директор на Баерн и додаде дека се сомнева, дека такви шпекулации во јавноста пласирал менаџерот Захави.

„Ако го направил тоа, тоа е тажно“, рече тој и потоа ја изјавата на извршниот директор Оливер Кан.

„Лева има договор до летото следната година и ќе си го одработи договорот, тоа е јасно. Најважно ни е да имаме договор со најважниот играч, што многу европски клубови би сакале да го имаат“.

Салихамиџиќ не одговори на прашањето дали добиле конкретна понуда од Барселона за Левандовски.

Захави не чекаше долго, туку преку „Билд“ му одговори на Салихамиџиќ.

„Секако дека можат да го задржат Левандовски уште една година. Да бидеме искрени, тој има договор до 2023 година. Но јас не би ви го препорачал тоа. Баерн е минато за Роберт Левандовски”, изјави Захави.

„Со месеци чувствува дека луѓето од Баерн не го почитуваат. Не го загубија играчот Левандовски, туку ја загубија личноста Роберт“, додаде Захави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа3 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа4 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет4 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет4 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа4 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа4 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа4 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет15 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија20 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа20 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....