Контакт

Спорт

Перишиќ добил ултиматум од Интер

Објавено пред

Интер ја зголеми понудата за новиот договор на Иван Перишиќ. Фудбалерот се уште не се изјаснил да ли ќе ја продолжи соработката. Перишиќ оваа сезона беше еден од клучните играчи во освојувањето на Купот на Италија, второто место во првенството и пласманот во осминафиналето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Неговиот договор со Интер истекува на 30. јуни и тој потоа ќе може да го напушти клубот како слободен играч без обесштетување.

Според италијанските медиуми, Интер ја зголемил понудата од 4,5 на пет милиони евра плус одредени бонуси. Перишиќ, во старт побарал фиксна плата од шест милиони по сезона и двегодишен договор.
Состанокот на неговиот менаџер со раководството на Интер траел околу еден час, а по неговото заминување, новинарите го прашаа дали Перишиќ ќе потпише нов договор.

Одговорот на менаџерот бил: „Ќе видиме“.

„Газета дело Спорт“ пренесува дека Интер му дал ултиматум на Перишиќ да ја соопшти одлуката до крајот на неделата. Истиот извор наведува дека 33-годишниот хрватски офанзивец има неколку понуди од други лиги, наводно од Челзи и Њукасл.

На состанокот менаџерот на Перишиќ им кажал на челниците на Интер дека добил понуда од шест милиони евра плус бонуси од клуб од странство и побарал повеќе време да размисли пред Перишиќ да ја донесе конечната одлука.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер Јунајтед нема да му дозволи на Роналдо да замине

Објавено пред

Манчестер Јунајтед нема да му дозволи на Кристијано Роналдо да замине од „Олд Трафорд“ ова лето. Португалскиот ас очајно сака да игра во клуб што ќе настапува во Лигата на шампионите, а „црвените ѓаволи“ тоа не можат да му го понудат.

dobivaj vesti na viber

Сепак, Роналдо има уште една година од договорот, а новиот менаџер Ерик тен Хаг му објаснил дека е клучен играч во неговиот тим за претстојната сезона и очекува да остане.

Роналдо од 2003 година со своите клубови настапувал во Лигата на шампионите и сака да продолжи да биде дел од елитното натпреварување. Тој се чувствува способен да игра најмалку уште две сезони и сака да забележи рекорди што долго време нема да бидат урнати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер Сити тргнува по Серж Гнабри

Објавено пред

Англискиот првак Манчестер Сити летово се засили со Ерлинг Халанд, при крај е трансферот и на Калвин Филипс, но тоа не значи дека „граѓаните“ завршиле со шопинг.

dobivaj vesti na viber

Клубот од Манчестер го доведе и Хулијан Алварез од Ривер Плата и резервниот голман Ортега Морено од Арминија, но подготвува уште еден голем удар за Бундеслигата.

Манчестер Сити ќе ги вложи парите во играчот на Баерн Минхен, Серж Гнабри, доколку успее да го реализира трансферот на Рахим Стерлинг во Челси.

Германецот дел од кариерата ја мина во Англија каде настапуваше за Арсенал и за Вест Бромвич Албион, но сега би се вратил во Премиерлигата како целосно етаблиран фудбалер и еден од клучните играчи на германската репрезентација.

Преговорите меѓу Гнабри и Баерн моментално се во мирување, многу клубови сакаат да го искористат тоа, особено од Островот, бидејќи за напаѓачот покрај Сити интерес покажаа и Ливерпул и Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар се засили со Филип Јаневски

Објавено пред

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар доведе уште едно засилување. Нов фудбалер на „црвено-црните“ е Филип Јаневски, досегашниот играч на ФК Скопје. Тој потпиша двегодишен договор со раководството на Вардар и треба да биде значајно засилување за тимот на Бобан Грнчаров.

dobivaj vesti na viber

Вардарци претходно ги донесоа Дарио Десниќ, Јован Попзлатанов и Симеон Христов.

Вардар и следната сезона ќе има мисија да се врати во прволигашка конкуренција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија3 часа

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно НЕ на ултиматуми, денес повторно протест пред Влада

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски...

Македонија6 часа

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа6 часа

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...

Македонија7 часа

Ковачевски на средба со Мицкоски за предлогот на француското претседателство

Во рамки на широката консултација која започна да се реализира веднаш по добивањето на европскиот предлог, премиерот Димитар Ковачевски, денеска...

Македонија7 часа

Седница на Советот за безбедност за францускиот предлог

Денеска како што е соопштено во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност. На дневен ред...

Македонија17 часа

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија18 часа

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија23 часа

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија23 часа

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија1 ден

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија1 ден

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет1 ден

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ1 ден

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет1 ден

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Свет1 ден

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија2 дена

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...