Контакт

Спорт

„Петлите“ на Сон му нудат нов 5-годишен договор за 57 милиони евра

Објавено пред

Лондонски Тотенхем се подготвува на јужнокорејскиот фудбалер Хеунг-мин Сон да му понуди нов петгодишен договор, откако неговиот актуелен трае до 2023 година.

Според информаците, со новиот договор Сон би требало да заработува по 220.000 евра неделно плус бонусите, а ако се пресмета заработката за цели 5 години се доаѓа до цифра од 57 милиони евра.

Тотенхем не сакаат повторно да се доведат во ситуација да мораат да пуштат играч пред крајот на договорот под цената како што направија со Кристијан Ериксен во Интер.

Сон сезонава игра во одлична форма, на 8 меча постигна 9 гола.

Досега за Спарси одигра 237 меча од 2015 година наваму, со 94 постигнати гола и 51 асистенција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џејмс за драматична победа на „Армејците“ над Реал

Објавено пред

Дербито во Евролигата, пресметката на двата претходни шампиони, ЦСКА Москва и Реал Мадрид заврши со драматична 73:71 победа на „Армејците“ за да ја забележат својата шеста победа во низа во 11-то коло од натпреварувањето.

На помалку од минута пред крајот, ЦСКА водеше со два поени, пред Треј Томпкинс да постигне тројка и да им даде водство од еден поен. Меѓутоа, Џејмс го имаше последниот збор, откако го погоди победничкиот поен на само две секунди пред крајот, по што беше успешен и од линијата за слободни фрлања.

Џејмс беше најдобриот на мечот со 28 поени, Торнике Шенгелија додаде 15 поени и 7 скока, додека Топкинс заврши со 15 поени и 6 скока за „кралевит“, а Габриел Дек додаде 14.

Рускиот тим сега има 8-3 скор, додека Реал падна на 6-5.

Прикажи повеќе...

Спорт

Две „луди десетки“ – денот кога Диего и Лео првпат играа заедно

Објавено пред

Диего Марадона и Лионел Меси, покрај тоа што се две фудбалски легенди, за многумина се двата најголеми фудбалери во историјата, и иако ги дели голем генерациски јаз во 2005 година двајцата одиграа еден меч заедно.

Во 2005 година, Меси имаше само 18 години и само што помогна Барса да ја освои Ла лига со седум настапи за тимот и веднаш беше споредуван со Марадона, кој тогаш имаше 45 години. Во аргентински Ол-стар меч за добротворни цели стартуваа и Серхио Агуеро и Диего Симеоне, но сите се сеќаваат на средбата на двете „десетки“.

Од видеото јасно се гледа дека двајцата се на иста „бранова долина“ со додавањата и триковите со топката, а посебно е импресивно што видеото е од време кога Марадона веќе беше далеку од своите најдобри денови, додека најдобрите денови на Меси доаѓаа.

Двајцата играа и на други добротворни мечеви заедно, од кои последниот во 2016, но првиот пат останува најимпресивен. Двајцата исто така работеа со репрезентацијата на Аргентина, кога Марадона беше селектор од 2008 до 2010.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕА спортс и ФИФПро му одговорија на Ибрахимовиќ и Рајола

Објавено пред

И покрај изјавата на супер-агентот Мино Рајола дека над 300 познати фудбалери се подготвени да застанат зад Златан Ибрахимовиќ во борбата со ФИФПро и ЕА спортс околу користењето на нивните ликови во видео играта ФИФА 21, борбата за големите пари очигледно ќе продолжи.

Ибрахимовиќ оваа недела ги повика ЕА Спортс, но и синдикатот на играчи ФИФПро, тврдејќи дека тој не дал право за користење на неговото име и лик и дека некој заработува нелегално на него. Тој доби поддршка од Герет Бејл, а се верува дека има и многу фудбалери кои се незадоволни од ова.

Синдикатот ФИФПро даде кратка изјава.

„По медиумските настапи последните денови, ФИФПро сака да го разјасни начинот на кој ги добива правата за користењето на ликовите на фудбалерите и улогата која ја игра во заштита на правата на сите професионални фудбалери. Ние сме непрофитна организација, и правата се добиваат преку синдикатите во речиси 60 земји, кои потоа се достапни на ЕА спортс. Членовите на синдикатите на ФИФПро одлучуваат каде треба да се користат приходите од правата, но сите средства одат во заштита на фудбалерите“, се вели во објавата.

ЕА спортс пак, тврди дека сите права се легално обезбедени преку клубовите и ФИФПро, и во исто време посочи на соработката со Ибрахимовиќ и со Бејл.

„Мино Рајола е почитуван претставник на фудбалерите со кои имаме партнерство многу години, како оваа година со неговиот клиент Ерлинг Халанд. Имавме и одлична соработка со Златан Ибрахимовиќ, кој е дел од секоја ФИФА од 2002, додека Герет Бејл преку својата ‘Компани елевен’ ја користи нашата игра како клучна платформа. Сигурни сме дека сите ја гледаат вредноста во нашето партнерство“, велат од „ЕА спортс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија2 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија2 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа3 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион4 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија6 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија7 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија8 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија10 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ12 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија12 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија12 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет13 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет13 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија24 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија1 ден

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија1 ден

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет1 ден

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија1 ден

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Досие