Контакт

Спорт

Пике му се извини на Хамилтон, доби забрана за посета на Ф1 боксовите

Објавено пред

Трикратниот светски шампион, Нелсон Пике јавно се извини на седумкратниот шампион Луис Хамилтон за расистичкиот израз во интервју дадено минатиот ноември, посочувајќи дека зборот кој го користел е „изваден од контекст“. Покрај ова, „ЕСПН“ јавува дека поради инцидентот, Формула 1 шампионатот ќе му забрани посети на боксовите во следните трки.

dobivaj vesti na viber

69-годишниот Пике го нарече Хамилтон „црнче“ коментирајќи го судирот на Хамилтон со Макс Ферстапен (инаку момче на неговата ќерка Кели) на минатогодишното Британско ГП, кога Британецот го истурка Ферстапен од патеката. Иако интервјуто беше дадено минатата недела, тоа стана контроверзно вчера, по што Хамилтон побара казна за Пике.

Пике се извини, но посочи дека тој збор „Neguinho“ нема расистички конотации во Бразил.

„Би сакал да ги разјаснам приказните кои циркулираат во медиумите за коментар кој го дадов на интервју минатата година. Тоа што го кажав беше лошо изразено, и не сакам да го бранам, но сакам да објаснам дека тој термин историски се користи во бразилскиот португалски јазик со години како синоним за ‘момче’ или ‘личност’ и беше кажано без намера за навреда. Никогаш не би го користел зборот за кој ме обвинија во некои преводи. Ги отфрлам тврдењата дека зборот беше искористен за да се навреди возач поради неговата боја на кожата. Се извинувам на сите кои се почувстуваа навредени, вклучувајќи го и Луис, кој е неверојатен возач, но преводот за кој ме обвинуваат не е точен“, се вели во изјавата на Пике.

Критики за Нелсон Пике откако го нарече Хамилтон „црнче“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова „нула“ за Ливерпул – Палас однесе поен на „Енфилд“

Објавено пред

Ливерпул ќе почека на првата победа во новата сезона од Премиерлигата барем до гостувањето на „Олд Трафорд“, откако иако доминираа во поседот и во обидите кон противничкиот гол, одиграа само 1:1 со Кристал палас, меч одбележан со бизарниот црвен картон на скапото засилување на Јирген Клоп, Дарвин Нуњез.

dobivaj vesti na viber

По првичните 2:2 на гости кај Фулам, на „Енфилд“ се очекуваше многу од првиот домашен меч, но тимот на Патрик Виера се покажа како опасен противник, кој ја користи секоја шанса. По големото промашување на стартот на мечот на Нуњез, гостите стигнаа до водство во 32. минута, кога Вилфрид Заха постигна прекрасен гол користејќи шанса по еден контранапад.

Ливерпул има над 70 отсто од поседот на топката, но веќе во 57. минута останаа со играч помалку откако Уругваецот Нуњез, кој денеска беше бранет од Јирген Клоп кој сметаше дека критиките кон него се прерани, успеа да падне на провокација на Јоаким Андерсен и да добие директен црвен картон за удар со глава.

И покрај тоа што беа со играч помалку, Ливерпул продолжија со доминацијата и во 61. минута тоа резултираше со одличен гол на Луис Дијаз за израмнување. Сепак, до крајот на мечот не успеаја да стигнат до трите поени и влегуваат во дербито со Јунајтед со само два освоени поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ и Ди Марија за совршен старт на сезоната за Јувентус

Објавено пред

Навивачите на Јувентус мораат да бидат задоволни од стартот на новата сезона во Серија А, откако Душан Влаховиќ и Анхел ди Марија блеснаа во нападот за рутинска 3:0 победа над Сасуоло во првото понеделничко коло во италијанската елита.

dobivaj vesti na viber

Ди Марија, кој пристигна како слободен играч од Пари Сен-Жермен, го поздрави „Алијанц стадионот“ во 26. минута со фантастичен гол, за на одмор се отиде со 2:0 предност на домаќините, откако Душан Влаховиќ беше сигурен од белата точка во 43. минута од мечот.

Само што почна второто полувреме, во 51. минута од мечот, Ди Марија му асистираше на Влаховиќ за уште еден гол и потврда на одличниот старт на сезоната за тимот на Макс Алегри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мората „распука“, Атлетико го „збриша“ Хетафе

Објавено пред

Атлетико Мадрид имаше совршено отварање на новата сезона од шпанската Ла лига, стигнувајќи до 3:0 победа во „малото“ мадридско дерби кај Хетафе во режија на Жоао Феликс и посебно, повратникот Алваро Мората, кој постигна два гола.

dobivaj vesti na viber

Феликс уште во 15. минута од мечот го најде Мората на работ на шестнаестникот, и фудбалерот кој две сезони беше позајмен на Јувентус, постигна прекрасен гол за 0:1. Истата комбинација на фудбалери во 59. минута донесе 0:2 водство, за во 75. минута, триумфот на тимот на Диего Симеоне да го потврди замената Антоан Гризман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија11 час

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија11 час

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија13 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион15 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија15 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија16 часа

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ16 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија16 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет16 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион1 ден

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион1 ден

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа1 ден

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет1 ден

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија1 ден

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет1 ден

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...