Контакт

Спорт

Пикси го отпиша, и Конте веќе не смета на него – Михајловиќ ќе го спасува!

Објавено пред

До неодамна Александар Коларов (35) беше капитен на фудбалската репрезентација на Србија и првотимец во екипата на Интер, а сега е принуден да бара нов клуб.

Се чини дека бекот со старшно силен удар се наоѓа пред најтешкиот период во кариерата.

Откако селекторот на „орлите“, Драган Стојковиќ Пикси и официјално го пречкрта, сега на неговите услуги не смета ниту тренерот на „Нероазурите“, Антонио Конте.

Италијанските медиуми пишуваат дека Србинот кој минатото лето дојде во Милано од редовите на Рома и кој зема по 3 милиони евра по сезона не воодушевил со своите настапи во „градот на модата“, па нема да биде изненадување ако летово тој ја промени средината.

Со сигурност повторно ќе се подгреат надежите дека Коларов на лето ќе се пресели во Црвена Звезда, но поверојатно е неговото останување во Италија.

Наводно, екс-српскиот селектор, а сега актуелен тренер на Болоња, Синиша Михајловиќ би можел да му пружи „рака за спас“ и ова лето да го доведе во својот тим. Сепак, се уште не е сигурно дали Михајловиќ по завршувањето на сезоната се уште ќе е кормилар на Болоња.

Спорт

Лалана за „Марка“: Во финалето на ЛШ во 2008-ма бев како зајак под рефлектори

Објавено пред

Актуелниот фудбалер на премиерлигашот Брајтон – Адам Лалана раскажа како се чувствувал во текот на финалниот меч од Лигата на шампионите што неговиот поранешен клуб Ливерпул го играше во 2018 година во Киев, против Реал Мадрид.

Лалана за „Марка“ раскажа дека откако влегол во игра, по повредата на Салах од страна на Рамос, никако не успевал да го пронајде своето место на теренот, едноставно не бил подготвен да игра.

„Ми беше многу страв, имав ужасна година поради повредата, само што се опоравив, имав одиграно само 15-тина минути во ПЛ, не бев во форма. Никому не можев да му пријдам, да се доближам, посебно не на Лука Модриќ. Само трчав по теренот. Се чувствував како зајак кон кој се вперени сите рефлектори. Ако сте играле фудбал знаете дека ништо не е полошо кога ќе ве стават во игра по 20 или 25 минути од почетокот на мечот. Доцнев во сите дуели, се задушив на теренот. Не стигнав да бидам возбуден дека играм финале на ЛШ, само внимавав да не бидам виновен за некој гол“ рече Лалана.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас може да замине од Наполи за сума не помала од 25 милиони евра

Објавено пред

Наполи ќе прифати понуда за Елиф Елмас, не помала од 25 милиони евра, тврди локалниот новинар Емануеле Камарото. Наполи се наоѓа во финансиска криза, поради што мора да продаде неколку фудбалери во летниот преоден рок. Покрај Елмс, претседателот Аурелио Де Лаурентс би подготвен да ги разгледа понудите за калиду Кулибали и Фабијан Руиз.

Борусија Дортмунд, Лидс јунајтед, Бенфика и Борусија Мехнехгладбах, во зимскиот преоден рок покажаа интерес за Елмас, но тогаш клубот не сакаше да разговара за неговиот трансфер, а и фудбалерот истакна дека ако замине од Наполи тоа ќе го направи по завршувањето на сезоната.

Италијанските медиуми сега тврдат, дека Борудија Дортмунд и Бенфика се уште се заинтересирани за Елмас.

Македонскиот репрезентативец, во Наполи пристигна во 2019 година од Фенербахче за сума од 16 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури бара да бидат објавени терминот и локацијата за мечот со Џошуа

Објавено пред

Тајсон Фјури се закани дека ќе се повлече од борбата со Ентони Џошуа, доколку во наредните денови не биде одреден терминот и локацијата. Фјури, сепак се надевал дека борбата ќе се одржи.

Фјури и Џошуа ќе се борат за обединување на сите титули во тешка категорија. Џошуа е шампион во верзиите на ИБФ; ВБО и ВБА, а кај Фјури е појасот за најдобар во верзијата на ВБЦ.

„Ми кажаа дека имаме некоку големи понуди. Со нетрпение чекам да ги разгледам, сакам да видам дали се прифатливи или не и дали можеме да се договориме. Мислам дека борбата ќе се одржи. Се треба да биде познато за неколку дена“, рекол Фјури.

Британците немале апсолутен шампион во тешка категорија уште од Ленокс Луис, кој во 1999 ги освои, а во 2000 ги одбрани шампионките титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија4 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа5 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија6 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ6 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа6 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет8 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија8 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет8 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион8 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа9 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет9 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион21 час

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет22 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Досие