Контакт

Спорт

Пипита официјално е фудбалер на Интер Мајами

Објавено пред

Гонзало Игуаин и официјално е нов фудбалер на МЛС клубот на Дејвид Бекам, Интер Мајами, комплетирајќи го трансферот од Јувентус. Напаѓачот беше потврден како играч на Интер Мајами и признава дека се надева дека ќе го крене најновиот американски клуб.

„Прво сакам да се заблагодарам на Интер Мајами што направија напор да ме донесат и сигурен сум дека ме очекува прекрасно искуство. Барав нов предизвик, во нова лига и во еден прекрасен град. Среќен сум што конечно го направивме тоа официјално“, вели Игуаин, кој со ова ја завршува својата европска фудбалска кариера во која играше во Реал Мадрид, Наполи, Челси, Милан и секако, Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дибиров: Да го победиме Порто и да потврдиме дека сме на добар пат!

Објавено пред

Тимур Дибиров, искусното лево крило на македонскиот и европски ракометен шампион – Вардар на ден пред новиот предизвик на „црвено-црните“ посакува уште еден добар меч и освојување на бодовите на дуелот против Порто во ракометната Лига на шампиони.

„Мислам дека натпреварот ќе биде многу тежок затоа што сега ние сме во една многу интересна ситуација, победивме многу силен противник како Фленсбург и сега сакаме да напредуваме малку по малку секој натпревар. Што се однесува до натпреварот до Порто, сакаме да потврдиме дека ова беше почеток на нашата идеја за она што сакаме да го постигнеме оваа сезона. Затоа многу ќе биде важна оваа победа дома, сепак знаеме дека Порто е многу квалитетен противник, независно е каде играте, дома или на гости. Многу незгодна екипа со тактика „7 на 6“ и кога им е најтешко, тогаш ја играат најдобро. Сакаме да потврдиме дека сме на добар пат, дека можеме уште подобро и дека нашата авантура оваа сезона почна од победата со Фленсбург. Сега треба да продолжи и да биде подобра и подобра. Нема лесен противник, но играме дома и мора да победиме“ рече Дибиров.

Вардарци се осоколени по победата над Фленсбург откако претхоно два дуели (ПИК Сегед и Елверум) на „црвено-црните“ беа одложени поради пандемијата на коронавирусот.

Во првото коло Вардар 1961 загуби на гостувањето кај Мешков Брест, па на мегдан со португалскиот шампион излегува со скор 1-1. Порто, пак досега има 2 победи и 2 порази во А групата во тековната сезона на Лигата на шампиони.

Натпреварот Вардар – Порто се игра утревечер со почеток во 20:45 часот во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Прикажи повеќе...

Спорт

Озил го крена гласот: Не ми даваат да играм за Арсенал

Објавено пред

Месут Озил е пречкртан во Арсенал. Менаџерот Микел Артета не го пријави за натпреварите во Лига Европа и Премиер лигата, со што му испрати порака дека не сака да го има во тимот.

Арсенал, поради палатата што ја има Озил, во преодниот рок неуспешно се обиде да се ослободи од него. Наводно, тој одбил платата да му биде намалена, поради што се нашол нашол на „црната листа“.

Езил, денес реши да го прекине молчењето и преку социјалните мрежи им се обратил на навивачите на Арсенал.

„Тешко ми е што ова им го пишувам на навивачите на Арсенал. Многу сум разочаран што клубот не ме пријави за Премиер лигата. Откако во 2018 година го потпишав новиот договор, му се обврзав на верност на клубот што го сакам. Тажен сум што тоа не ми е возвратено. Во денешно време очигледно е тешко да покажеш верност. Се обидував, од недела во недела, да останам позитивен, се надевав дека ќе добијам шанса и дека ќе се вратам во тимот. Поради тоа досега молчев. Пред паузата со коронавирусoт бев среќен како се одвиваа работите со новиот тренер Микел Артета. Бевме на вистинскиот пат, играв на добро ниво“, напишал Озил и продолжил.

„Потоа работите се сменија. Не ми даваа да играм за Арсенал. Што повеќе можам да кажам. Лондон се уште го чувствувам како свој дом, овде имам многу пријатели и чувствувам голема поврзаност со навивачите. Без оглед на сè нема да дозволам мојата осма сезона во клубот вака да заврши. Оваа одлука нема ништо да смени кај мене. Ќе продолжам да тренирам и секогаш ќе го кревам гласот против нехуманоста“.

Договорот на Озил со Арсенал истекува по завршувањето на сезоната. Озил за Арсенал има одиграно 244 натпревари.

View this post on Instagram

This is a difficult message to write to the @Arsenal fans that I’ve played for over the past few years. I’m really deeply disappointed by the fact that I have not been registered for the @premierleague season for the time being. Upon signing my new contract in 2018, I pledged my loyalty and allegiance to the club that I love, Arsenal, and it saddens me that this has not been reciprocated. As I have just found out, loyalty is hard to come by nowadays. I've always tried to remain positive from week to week that there's maybe a chance to get back in the squad soon again. That's why I kept silent so far. Before the Coronavirus break I was really happy with the development under our new coach Mikel Arteta – we've been on a positive way and I would say my performances were on a really good level. But then things changed, again, and I was not longer allowed to play football for Arsenal. What else can I say? London still feels like home, I still have many good friends in this team, and I still feel a strong connection with the fans of this club. No matter what, I will keep fighting for my chance and not let my 8th season at Arsenal end like this. 🙏🏼🙏🏼 I can promise you that this hard decision won't change anything in my mindset – I will continue to train as best as I can and wherever possible use my voice against inhumanity and for justice. #M1Ö #YaGunnersYa

A post shared by Mesut Özil (@m10_official) on Oct 21, 2020 at 4:13am PDT

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн против Атлетико ќе ја започне одбраната на титулата

Објавено пред

Вечерва со натпреварите кои ќе се одиграат во групите А, Б, Ц и Д ќе биде комплетирано првото коло во Лигата на шампионите. Во терминот од 18.55 часот ќе се одиграат натпреварите Реал Мадрид-Шахтјор и Салцбург-Локомотив Москва.

Актуелниот шампион Баерн одбраата на титулата. која пред 58 дена ја освои во Лисабон, ќе ја започне на домашен терен против Атлетико Мадрид. Серж Гнабри нема да настапи за Баерн, тој е позитивен на коронавирусот. Атлетико ќе биде без Саул и Диего Коста кој се повреди во саботата.

Последен пат, во Лигата на шампионите, овие два тима играа во 2016 година. Тогаш во полу-финалето Атлетико успеа да го елиминира Баерн.

Распоред на натпреварите:

Група А:

Салцбург-Локомотив Москва 18.55
Баерн Минхен-Атлетико Мадрид 21.00

Група Б:

Реал Мадрид-Шахтјор 18.55
Интер-Борусија Менхенгладбах

Група Ц:

Манчестер сити-Порто 21.00
Олимпијакос-Олимпик Марсеј 21.00

Група Д:

Ајакс-Ливерпул 21.00
Митјиланд-Аталанта 21.00

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Македонија2 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет3 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија4 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија4 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија5 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија6 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион6 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет7 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија7 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет8 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија9 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет9 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет9 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија9 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион21 час

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет21 час

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија23 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија23 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија1 ден

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Досие