Контакт

Спорт

Пјаниќ ставен на трансфер-листата

Објавено пред

Миралем Пјаниќ експресно ќе ја заврши својата епизода во Барселона. Донесен како големо засилување, во трејдот со Јувентус, Пјаниќ не ги оправда очекувањата на „Ноу Камп“. Шпанските медиуми тврдат дека Роналд Куман го ставил Пјаниќ на трансфер-листата.

Пјаниќ оваа сезона настапил на 28 натпревари, на најголем дел од нив во игра влегувал како резерва.

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, покрај тоа што не успеа да се вклопи во тренерската филозофија на Куман, со изјавите го разочарал тренерот.

„Не сум и не можам да бидам задоволен. Во кариерата никогаш не сум можел да ја прифатам идејата дека не играм, нема да ја прифатам и сега. Подготвен сум, добро тренирам и чекам, тоа е сè што можам да направам. Оваа ситуација не ми оди во прилог“, рекол Пјаниќ пред неколку месеци.

Ваквите испади во медиумите го налутиле Куман, кој решил да го стави 30-годишникот на трансфер-листата. Медиумите шпекулираат дека Пјаниќ ќе се врати во Серија А.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манџукиќ пред трансфер во Клуб Бриж?

Објавено пред

Милан не доби ништо со ангажманот на Марио Манџукиќ. Поранешниот хртватски репрезентативец, во јануари за врати во Серија А, но се чини дека нема долго да се задржи на Апенсинскиот полуостров.

Манџукиќ има договор со Милан до крајот на сезоната и клаузула според која ќе добие нов договор, на една сезона, доколку постигне пет гола. Иако до крајот на Серија А остнаа уште осум натпревари, не е реално Хрватот да ја достигне оваа кота. Манџукиќ досега за Милан има одиграно само 158 минути, 90 од нив против Црвена звезда во Белград, во Лига Европа.

Белгиските медиуми, тврдат дека сериозен интерес за искусниот напаѓач покажале од редовите на најдобриот клуб во земјата, Клуб Бриж. Со овој клуб, но и со Андерлехт и Антверпен, Манџукиќ се поврзуваше и минатото лето, но тој тогаш реши да се пресели во Катар, во Ал Духаил. Во Катар тој се задржа само седум месеци, за Ал Духаил одигра 10 натпревари.

Манџукиќ има финансиски богата понуда од Саудска Арабија, од Ал Хилал, меѓутоа во Белгија тврдат дека Клуб Бриж имаат поголеми шанси да го ангажираат, поради лошото искуство што го имал во Ал Духаил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дек се пресели во Оклахома сити Тандер

Објавено пред

Аргентинскиот кошаркар, Габриел Дек, потпиша четиригодишен договор со Оклахома сити тандер. Соработката е „текша“ 14,5 милиони долари. Дек, оваа сезона ќе игра само еден месец за Оклахома, бидејќи тимот е далеку од плејофот и ќе заработи 3,87 милиони долари.

Габриел Дек во Оклахома пристигна од реал Мадрид, чии дрес го носеше од 2018 година. Последниот натпревар за Реал тој го одигра минатата недела, против Фенербахче во истанбул, кога со 20 поени, му овозможи на „кралскиот тим“ да избори пласман во плејофот, во Евролигата.

Како играч на реал, тој со Реал освои по еден трофеј во првенството и Купот на Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серхио Рамос позитивен на вирусот Ковид-19

Објавено пред

Серхио Рамос имал позитивен резултат на последното тестирање на вирусот Ковид-19. Информацијата, со кусо соопштение ја потврди неговиот клуб, Реал Мадрид.

Рамос, поради повредата на мускулот на левата нога не тренира од 1.април. Последниот натпревар што го одиграл за Реал, бил осмина-финалниот реванш со Аталанта во Лигата на шампионите, на 16.март.

Потоа одиграл 50 минути за Шпанија, во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. 35-годишникот одиграл едно полувреме против Грција и пет минути против Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија2 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа3 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија3 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ4 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа4 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет5 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија6 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет6 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион6 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа7 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион19 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет20 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ22 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија23 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Досие