Контакт

Спорт

По два ипол месеци Динамо го избрка тренерот, бараат нов за ЛШ

Објавено пред

Иако убедливо, уште пред одредено време Динамо Загреб ја освои титулата во Хрватска, сепак клубот се наоѓа во криза. Потврда за тоа доаѓа по последната одлука на Управата на „модрите“ да му врачи отказ на тренерот на екипата, Игор Јовиќевиќ.

Тој на кормилото на еден од најдобрите клубови на Балканот беше само два ипол месеци, откако го наследи Немања Бјелица.

Минатиот викенд Динамо загуби со 2-0 од Ријека што ја прели чашата кај Управата на екипата. Загрепчани во последните 6 меча имаат 2 порази и 2 нерешени.

„Жал ни е поради ваквиот развој на настаните, но мораме да покажеме оговорност во овие тешки времиња. Во име на клубот му се заблагодаруваме на Игор за големите резултати што ги постигна со нашата јуниорска екипа. Вратата на Динамо секогаш ќе му биде отворена“ – порача спортскиот директор, Зоран Мамиќ.

Јовиќевиќ рече дека имал најдобри намери, благодарејќи на довербата.

Екипата чиј предводник е македонскиот фудбалски репрезентативец, Аријан Адеми сега е во потрага по нов стратег за новите предизвици во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тотенхем со три гола во седум минути го помина Вајкомб

Објавено пред

Тотенхем со 4:1 славеше на гостувањето кај Вајкомб во четвртото коло од ФА купот, иако губеше од 25. минута, а до 86. минута беше израмнето 1:1!

Фред Оњедимна ги донесе второлигашот во водство во 25. минута, пред Герет Бејл, кој имаше редок старт за Спарси оваа сезона во 45. минута да израмни на 1:1. Кога домаќините се понадеваа дека е можно да одат на продолженија и пенали, Тотенхем врати со три гола за само четири минути.

Хери Винкс во 86. минута и Танги Ндомбеле во 88. минута и 93. минута обезбедија тимот на Жозе Мурињо да добие пресметка со Евертон во 1/16 финалето на најстарото клупско натпреварување на светот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Червар по дебаклот против Данска: Ова не е неуспех, туку е реалноста

Објавено пред

Хрватска го доживеа еден од најголемите порази во својата славна ракометна историја, откако во меч кој мораа да го добијат за четврт-финале, загубија со 12 гола разлика (38:26) од Данска, но селекторот во заминување, Лино Червар вели дека не се работи за некаков неуспех, туку за реална состојба во репрезентацијата.

„Во првото полувреме игравме добро, одбраната не беше толку силна, но изддржавме. Потоа ни недостасуваше сила и не одеше. Честитки за момците, се трудеа и тие кои играа помалку, но Данска беше едноставно подобра. Ова не е неуспех, туку е реална состојба. Ја само би кажал нешто. Кога сакам некого кој не сака, тоа не е некој успех. Треба да ги сакаме луѓето кои не не сакаат, кои сакаат да не понижат и минимизираат, но тоа не е добро. Не може да ни биде подобро без милосрдие, тоа е важно за нашата иднина“, заврши филозофски Червар.

Сега во Хрватска секако ќе следуваат бесконечни расправии и дискусии околу иднината на нивната репрезентација, почнувајќи од тоа кој треба да го замени Червар.

Историски „распад“ на Хрватска против Данска, Катар во четврт-финале

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски „распад“ на Хрватска против Данска, Катар во четврт-финале

Објавено пред

Иако одамна беше јасно дека работите не функционираат како што треба во хрватската репрезентација, по неубедливите победи во првите мечеви и шокантниот пораз од Аргентина, никој не очекуваше во меч кој требаше да биде одлучувачки, „коцкестите“ на Лино Червар да доживеат вистински дебакл и „распад на системот“ со 38:26 поразот од Данска.

Откако Катар им направи „услуга“ и ги победи Аргентинците, на Хрватска и беше потребна победа над Данска, репрезентација ослабена од стомачниот вирус кој „хара“ во Египет и репрезентација без многу мотиви – обезбедно прво место во својата група.

Ако во првото полувреме, Данците беа во предност, но водеа само со два гола, второто полувреме ја покажа слабоста на „каубојците“ и стариот ривал стигна до можеби најлесната победа во меѓусебните дуели, доминирајќи во нападот и одбраната и веќе во 41-та минута стигнаа до 10 гола разлика.

Јакобсен постигна осум гола за Данска, Холм имаше шест, додека за Хрватите, Мариќ заврши со шест гола, а Карачиќ имаше пет.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Данска – Египет

Шведска – Катар

Шпанија – Норвешка

Франција – Унгарија

СП РАКОМЕТ 2021, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Бразил – Уругвај 37:17 (18:7)

Шпанија – Унгарија 36:28 (21:14)

Полска – Германија 23:23 (12:11)

Табела: 1.Шпанија 9, 2.Унгарија 7, 3.Германија 5, 4.Полска 5, 5.Бразил 3, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2

Бахреин – Јапонија 25:29 (12:19)

Аргентина – Катар 25:26 (13:12)

Данска – Хрватска 38:26 (17:15)

Табела: 1.Данска 10, 2.Катар 6, 3.Аргентина 6, 4.Хрватска 5, 5.Јапонија, 6.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет7 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија8 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет8 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ9 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија12 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија13 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа13 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија13 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија14 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ15 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија16 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ16 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет16 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ17 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион17 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа17 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет18 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет18 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт1 ден

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Досие