Контакт

Спорт

По Јуве и Интер под лупата на италијанската финансиска полиција

Објавено пред

Интер преку соопштение потврдија дека соработува со финансиската полиција за достава на целосната документација по истрагата за „плсуваленце“, односно вештачкото зголемување на капиталот на клубот преку трансферите, додавајќи дека ниту еден вработен во клубот не е под истрага.

Клубот денеска беше поднесен на рација од финансиската полиција, која продолжува со истрагата во која не се вклучени само Јувентус и Интер, туку повеќе клубови од Серија А. Со вештачкото зголемување на парите за трансфери, се зголемува капиталот на компанијата, со што се „местат“ сметководствените податоци.

„ФЦ Интернационале потврдува дека доставиле потребна документација за продажба на неколку фудбалери во сезоните 2017/18 и 2018/19. Барањето дојде од обвинителството во Милано за да се потврди регуларното сметководство на капиталните приходи. Нашите сметки се чисти, според најригорозните правила, а ниту еден вработен на Интер е е под истрага“, се вели во објавата на Интер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холанѓаните извлекоа реми со Хрватска во последните секунди во меч со малку значење

Објавено пред

Холандија и Хрватска одиграа интересен меч со повеќе пресврти за на крајот да се задоволат со 28:28 реми во последниот меч по групи за двете репрезентации на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Холанѓаните имаа подобро прво полувреме, предводени од голманот Тајс вон Леувен го добија со 15:13, меѓутоа Хрватска имаше повеќе од играта во второто полувреме, и направија пресврт за 22:19 водство, пред во последната минута да се влезе со предност на Холандија од еден гол.

Тин Лучин постигна фантастичен гол за водство на Хрватска, но Холанѓаните ја земаа последната топка и Лук Стеинс имаше фантастичен трик пред голот на Хрватите за да донесе израмнување.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4105-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Канје Вест на гости кај Нејмар и ПСЖ

Објавено пред

Славниот рапер Канје Вест беше изненадувачки гостин на тренинзите на Пари Сен-Жермен денеска, каде што доби посебен подарок од Нејмар.

Вест е во Париз за модната недела во француската престолнина, но најде време да го посети Бразилецот, кој закрепнува од повреда, и си замина од „Паркот на принцовите“ со дрес со „десетката“ на Нејмар.

„Беше прекрасно да те сретнам, легендо“, напиша Нејмар на „Инстаграм“.

Канје е познат по својот интерес за спортот – минатата година, дури беше сместен на стадионот „Мерцедес-Бенц“ на фудбалскиот клуб Атланта јунајтед за да го доснима својот 10. албум „Донда“. Тој честопати е на стадионот на Атланта на мечевите од МЛС-лигата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NJ 🇧🇷 (@neymarjr)

Прикажи повеќе...

Спорт

Градоначалникот на Фиренца за Влаховиќ: Ова е засрамувачки и ги гази нашите навивачи

Објавено пред

Градоначалникот на Фиренца, Дарио Нардела, смета дека најавениот трансфер на Душан Влаховиќ од Фиорентина во Јувентус ги гази и посрамотува навивачите на клубот, а поранешниот италијански премиер, Матео Ренци, отиде понатаму опишувајќи го трансферот како ден за жалост.

Трансферот од 75 милиони евра ги задоволува условите на Фиорентина, но навивачите на Виола се навредени што се работи за трансфер во лутиот ривал Јувентус, иако иста понуда имало од Арсенал, Тотенхем и од Њукасл.

„Како навивач, не можам да скријам дека е разочарувачки што го губиме најдобриот играч среде сезона, особено да се приклучи тим што ни е директен ривал на табелата. Во основа ова е доказ дека модерниот фудбал се оддалечува од своите фанови и од автентичноста и дека е предводен од луѓе со преголема моќ. Романтичната идеја на фудбалер симбол е одамна минато, но кај навивачите на Виола има одредени вредности и страст, кои, за жал, се прегазени и посрамотени од вакви ситуации“, изјави Нардела за „Ла Газета дело спорт“.

Поранешниот премиер Ренци исто така имаше само грди зборови за трансферот.

„Во живо сме на телевизија, така што не смеам да пцујам. Ова е како ден на жалост во Фиренца. Имав 15 години кога Роберто Баџо беше продаден во Јувентус и бев дел од навивачите што протестираа на Пјаца Савонарола. Бесен сум. Зошто Фиорентина мора да продава на Јувентус? Барем пратете ги во други клубови“, вели Ренци.

Влаховиќ е трет голем трансфер на релација Фиренца – Торино по Федерико Бернардески и Федерико Киеза.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија57 минути

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија3 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија4 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ5 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија6 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ7 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија7 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ8 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија8 часа

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет10 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија11 час

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет11 час

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет11 час

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет11 час

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион23 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион1 ден

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија1 ден

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија1 ден

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие