Контакт

Спорт

Почетино: Ако дојде Меси, не значи дека Мбапе ќе си оди

Објавено пред

Пристигнувањето на Лионел Меси на „Паркот на принцовите“ не значи дека Пари Сен-Жермен ќе бидат подготвени да го пуштат Килијан Мбапе да си оди, вели тренерот Маурисио Почетино откако шпекулациите ги поставија токму ПСЖ како први фаворити за потписот на Аргентинецот.

Се верува дека единствената пречка за потенцијално пристигнување на Меси во Париз е финансискиот ферплеј на УЕФА, и едно од решенијата би било Мбапе да го комплетира очекуваниот трансфер во Реал Мадрид, но Почетино не се согласува.

„Не сум зборувал со Меси. И дури да се случи тој трансфер не значи дека Килијан ќе замине. Секогаш е интересно кога има слободен играч од калибарот на Меси. Ќе го оставам клубот да ги решава тие проблеми, а јас ќе размислувам за мечот со Троа. Знаеме што се случи вчера и клубот работи на трансферите и на засилувањата“, вели Почетино пред првиот меч од Лига 1 против Троа.

Спорт

„Бледата“ Барса само со реми кај Кадиз, крај за Роналд Куман?

Објавено пред

Барселона одигра само 0:0 на гостувањето во Андалузија кај аутсајдерот Кадиз, резултат кој уште повеќе ја зголемува кризата во клубот кој одамна е во криза, и кој може да биде последниот меч на легендата а клубот, Роналд Куман на клупата по јавниот конфликт со претседателот Жоан Лапорта.

Каталонците во првото полувреме имаа над 70 отсто од поседот на топката, додека Кадиз не успеа да упати ниту еден удар на голот на Марк-Андре Тер Штеген. Сепак, ниту Барса не беше посебно опасна во нападот со само еден посериозен обид на Мемфис Депај.

Ритамот на мечот се смени во 65. минута, кога Френки де Јонг доби втор жолт картон, оставајќи ги Барса со играч помалку. Во 81. минута, домаќините ја имаа најдобрата шанса на мечот преку Санчез, но Тер Штеген не дозволи топката да заврши во неговиот гол.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Кадиз – Барселона 0:0

Гранада – Реал Сосиедад 2:3

Осасуна – Реал Бетис 1:3

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрахам е новиот херој на „волчицата“ – прво ја пееше химната, па донесе победа!

Објавено пред

Теми Абрахам мораше да биде убедуван да го напушти Челси и да пристигне на „Олимпико“ под водство на Жозе Мурињо, но тоа најверојатно беше една од најдобрите одлуки во неговата кариера, откако Англичанецот веднаш стана миленик на публиката.

На искрената поддршка од трибините, Абрахам врати со својот трет гол во седум меча во дресот на Рома, овојпат одлучувачки за 1:0 победа над Удинезе. Тој прво ја пееше химната на клубот заедно со фановите на „Олимпико“, за во 36. минута да го забие победничкиот гол против Удинезе, за враќање во ритам по изненадувачкиот пораз од Верона во претходното коло, кога тој се извинуваше на сопствените навивачи.

23-годишниот Абрахам сега овој викенд ќе има шанса да присуствува на првото градско дерби со Лацио, прво за него и за неговиот тренер Мурињо. Со победата, Рома е на четвртото место на табелата со 12 поени, еден помалку од Интер и Милан и три зад лидерот Наполи.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: ПСЖ покажа заби, Порто со драматична победа над Флензбург

Објавено пред

Пари Сен-Жермен ја забележа првата победа во новата сезона во ЕХФ Лигата на шампиони, откако целосно доминираше против романскиот шампион Динамо Букурешт стигнувајќи до фантастична 41:30 (21:11) победа, додека Флензбург пропушти водство од два гола во последните минути за да загуби со 28:27 на гости кај Порто.

По поразот од Веспрем во првото коло, на тимот на Раул Гонзалес му беше потребна победа над аутсајдерот Динамо за кревање на самодовербата. „Светците“ почнаа бргу, со предност од 21:11 на полувремето, обезбедувајќи ја победата уште во првите 30 минути. Феран Соле беше најефикасен со шест гола, по пет имаа Ремили и Сипржак, додека поранешниот вардарец, Даинис Криштопанс заврши со четири гола.

Далеку поинтересно беше во Порто, каде што тимот на Никола Митревски имаше одлично прво полувреме и 13:12 водство против бундеслигашот Флензбург, кои потоа направија пресврт во второто полувреме и на две минути до крајот имаа предност од два гола (27:25), но на крајот го загубија мечот со 28:27.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО, ГРУПА Б

Пари Сен-Жермен – Динамо Букурешт 41:30 (21:11)

Порто – Флензбург 28:27 (13:12)

Барселона – Мотор 36:25 (16:13)

Кјелце – Веспрем 32:29 (17:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Топ14 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија17 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија18 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет19 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа19 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт22 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет22 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија23 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија1 ден

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија2 дена

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион2 дена

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија2 дена

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Досие