Контакт

Спорт

Почина бразилскиот фудбалер кој доби срцев напад на натпревар (вознемирувачко)

Објавено пред

Алекс Аполинарио, 24-годишниот бразилски фудбалер на португалскиот клуб Алверса почина четири дена откако доби срцев напад сред натпревар во неделата и веднаш беше поставен во медицински индуцирана кома.

Фудбалерот од средниот ред на Алверса, колабираше на теренот по помалку од час игра, по што добиваше медицинска помош со дефибрилатор 25 минути пред да биде однесен во болницата „Вила Франка де Чира“. Од клубот објавија дека ќе ја дадат целосната поддршка на семејството на Аполинарио и објавија дека ги стопираат сите активности.

Аполинарио пристигна во Португалија од фудбалската академија на Крузеиро, клубот од Сао Пауло. Еден од најдобрите моменти во кариерата му беше кога постигна гол за третолигашот Алверка во куп-победа над гигантите Спортинг Лисабон во 2019 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куман: Не е вистина дека моите фудбалери се алчни за пари

Објавено пред

Роналд Куман демантира дека фудбалерите на Барселона барале премногу пари во своите договори по финансиската криза, која го погоди светскиот фудбал поради пандемијата на Ковид-19, а која особено удри на каталонскиот гигант.

Најголемиот проблем, секако, е затворањето на стадионите, со што се скрати огромен дел од приходот на големите клубови, а Барселона е должна милијарда евра и според последните финансиски извештаи уште не исплатила 19 фудбалери, кои направиле трансфери.

Од трошоците на клубот, неверојатни 74 отсто паѓаат на платите на фудбалерите и тука се презедоа мерки со краткорочно намалување на платите и Куман вели дека неговите фудбалери не се алчни, туку имаат разбирање на клубот.

„Барса страда многу од Ковид-19 и од економската ситуација да се игра без фанови, а туризмот исто така е речиси непостоен. Фудбалерите се исто толку загрижени како сите други и не знам дали го чинат премногу клубот, но клубот нуди договори, а фудбалерите ги одбиваат или прифаќаат. Сите му помогнавме на клубот со намалувањето на нашите плати. Затоа не може да се зборува за алчност“, вели Куман пред мечот од Копа дел реј со Рајо Валјекано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели не го сакаат ни во родниот град: Ти си човек без достоинство!

Објавено пред

Еден од најконтроверзните фудбалери на денешницата, Италијанецот Марио Балотели повторно е во центарот на вниманието. Неговиот нов клуб Монца неодамна гостуваше во Бреша, на стадионот „Марио Ригамонти“ во меч од Серија Б.

„Кориере дела Сера“ пишува дека Балотели не можел да се паркира во внатрешниот дел од стадионот, па морал да бара паркинг надвор од стадионот.

Пред стадионот бил дочекан со транспарент со кој навивачите на Бреша му порачале дека тој нема достоинство.

„Постојат играчи кои го сакаат овој град, а ти за нас ништо не вредиш. Ти си човек без достоинство“ гласела пораката.

Поранешниот репрезентативец на Италија е роден во 1990 година во Палермо, но израснал во Бреша каде настапуваше до неодамна. Сепак, кога тимот почна да бележи лоши резултати, Марио на полусезона го напушти клубот и ги остави „на цедило“, што навивачите не му го заборавиле, а очигледно не му го ни простиле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чупиќ: Данска и Норвешка најголеми фаворити за финале, ќе решава една топка

Објавено пред

Хрватскиот ракометар Иван Чупиќ, десното крило на скопски Вардар, по враќањето на својата селекција во татковината, ги искажа импресиите по одиграниот шампионат.

„Не може да е добро кога не отидовме во четврт-финале, одигравме многу лош меч со Данска и резиме на сè е дека требаше и можеше подобро. Ни недостигаше од сè по малку – и одбрана, и транзиција, и напад, и играчи и помалку повреди. Не треба да се бара алиби затоа што овој резултат е нашата реалност“, рече Чупиќ за хрватските медиуми по доаѓањето во Загреб.

Хрватскиот репрезентативец одигра на мундијалот помалку од 2 часа, а своето најдобро издание го имаше против Аргентина (Хрватска доживеа пораз од „гаучосите“) со 7 гола. Играчот за кој се споменува дека ќе го напушти црвено-црниот дрес и ќе се врати во редовите на Загреб го прогнозира и изгледот на финалната двојка на шампионатот.

„Норвешка се подигнува, Франција се мачи, но секогаш е Франција, Данците изгледаат самоуверено и моќно, Шпанците знаат да играат важни мечеви, и тоа се главните 4 фаворити. Ги гледам Данците и Норвежаните како најголеми фаворити иако ќе одлучува една топка“, смета хрватскиот ракометар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ4 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа4 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија7 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет7 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа7 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа8 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија8 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија9 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа9 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа10 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија10 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија11 час

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија11 час

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа12 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет12 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет23 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет1 ден

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Досие