Контакт

Спорт

Почина Ермано Пјерони, човекот кој му ја даде на Пандев првата шанса во Серија А

Објавено пред

Ермано Пјерони, човекот кој правеше чуда со Перуџа и Анкона, ги откри фудбалските ѕвезди Џенаро Гатузо и Марко Матераци, и кој му даде прва италијанска шанса на Горан Пандев почина на 76 години по долга болест.

dobivaj vesti na viber

Како директор на Перуџа, тој успеа да ги крене од Серија Ц до Серија А, откривајќи ги талентите на голманот Лука Маркеџани, ги донесе младите Гатузо и Матераци и непознатиот Хидетоши Наката во Перуџа. По ова тој стана претседател на Анкона, и нив ги донесе од Серија Ц2 до Серија А, авантура што заврши со 13 поени во елитата, и славното деби на Горан Пандев.

Пјерони работеше и во Арецо, каде што на почетокот на тренерските кариери им даде шанса на Антонио Конте и Маурицио Сари, а „Ил маго“, како што го викаа навивачите на Перуџа, честопати беше во конфликт со менаџерите, тимовите, новинарите и фановите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Блан го презеде Ал Итихад

Објавено пред

Познатиот француски стручњак Лоран Блан е нов тренер на тимот на Ал Итихад во Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

Како што потврдија од раководството на клубот, Блан потпишал двегодишен договор, што значи дека ќе го води тимот до крајот на јуни 2026 година, а има и опција да го продолжи договорот на уште една година.

Неговото прво засилување се очекува да биде Хусем Ауар.

Со доаѓањето на Блан, колонијата на Французи во овој клуб се зголеми, откако минатото лето во клубот пристигнаа Карим Бензема и Н’Голо Канте.

Последен ангажман Блан го имаше во Лион, каде што беше отпуштен во септември минатата година, откако загуби три од првите четири натпревари во сезоната, Инаку, Блан претходно беше селектор на Франција од 2010 до 2012 година. Бордо, но и катарскиот Ал Рајан.

Тој ќе го наследи Марсело Гаљардо на кормилото на Ал Итихад. Аргентинскиот тренер доби отказ поради несогласувањата со првата ѕвезда во тимот, Карим Бензема.

Минатата сезона Ал Итихад ја заврши на петтото место во шампионатот на Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анкета на Би-Би-Си: Цела Европа ќе навива против Англија

Објавено пред

Иако стигнаа до финалето на Европското првенство, фудбалерите на Англија баш и не ги воодушевија фудбалските фанови ширум Стариот континент.

dobivaj vesti na viber

Во финалето речиси цела Европа ќе ги поддржи Шпанците, покажува анкетата на Би-Би-Си.

Секој има свои причини за навивање против Англичаните, но главно на навивачите не им се допаѓа стилот на игра што го практикуваат Англичаните.

„Сакаме Шпанија да победи. Ни се допаѓаат двата тима, но мојот син е голем фан на Ламин Јамал“, изјави Даниеле од Италија.

„Мислам дека Шпанија ќе победи и би било убаво затоа што тогаш ние Германците можеме да кажеме: ОК, испаднавме од тимот што ја освои титулата, така што не е премногу лошо“, вели Германецот Луиза.

„Шпанија го одигра најзабавниот фудбал на првенството, па веројатно ќе навивам за нив во недела“, изјави Данецот Андерс.

Сакаме Англија да победи“. Прогнозираме победа од 3:0, два гола на Кејн и еден на Белингем“, изјавија таткото Бенџамин и синот Фабијан од Германија.

Весникот „Национал“ е наклонет кон Шпанците, бидејќи според нив, Шкотите не би можеле да ги поднесат Англичаните и нивната еуфорија доколку станат шампиони на Европа.

Нашата порака до Шпанија: „Спасете не од победата на Англичаните, или никогаш нема да го дочеаме крајот на сето ова“.

Весникот понатаму објаснува зошто треба да се навива против Англија.

„Секое лето плажите ви се полни. Ти го пијат пивото. Тие прават хаос на вашите плажи. Тие јадат печива цел ден наместо вашата прекрасна домашна храна. Тие се пензионираат во вашите градови, ги користат вашите јавни услуги. И воопшто не се трудат да го научат вашиот јазик“, велат од овој весник.

Финалето на ЕУРО 2024 е утре од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензацијата е комплетирана, Крејчикова го освои Вимблдон

Објавено пред

Барбора Крејчикова од Чешка, 32. на ВТА листата го оствари најголемиот успех во Кариерата. 28. годишната Крејчокова попладнево ја освои титулата на Вимблдон во женска конкуренција.

dobivaj vesti na viber

Крејчокова во финалето ја победи својата врсничка од Италија, Јасмине Паолини, по голема борба и еден час и 58 минути борба со 6:2, 2:6, 6:4. Крејчикова во Лондон ја освои втората Грен слем титула во сингл.

Чешката тенисерка го освои својот прв Грен слем трофеј во 2021 година на Ролан Гарос во досега единственото финале во сингл во нејзината кариера. Сопственичка е и на седум ГС титули во конкуренција на двојки, а интересно е што нема пораз во ниту едно финале. Во 2018 и 2022 година во двојки победи на Вимблдон заедно со Катерина Синијакова.

Паолини загуби во второто Грен слем финале во кариерата. Таа претходно пред нешто повеќе од еден месец во решавачкиот дуел на Ролан Гарос беше поразена од Ига Швјонтек со 6:2, 6:1.

Во недела од 15 часот, во реприза на минатогодишното финале, Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкараз ќе играат за трофејот во машка конкуренција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет60 минути

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 час

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија6 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ9 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија16 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура16 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија17 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија17 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија19 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија1 ден

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...