Контакт

Спорт

Почина легендарниот Ивица Осим

Објавено пред

Легендарниот фудбалски стратег и поранешен југословенски селектор Ивица Осим почина на 81-годишна возраст. Смртта е констатитана околу 10 часот утрово во Грац, каде што живееше во последните неколку години.

dobivaj vesti na viber

Ивица Осим е роден во Сараево во 1941 година. Како што растел на Грбавица, активно почнал да тренира фудбал во Железничар. По заминувањето од јуниорите, тој започна да игра за првиот тим во сезоната 1959/1960 година, а за клубот од Грбавица играше вкупно 11 години и за тоа време собра 250 официјални настапи и постигна 75 гола.

Во 1970 година замина во Франција, каде играше за Стразбур, Седан и за Валенсиен.

Фудбалскиот Штраус, како што уште беше познат поради својата руса коса, играше и за репрезентацијата на поранешна Југославија. Собра 16 настапи и постигна осум гола. Тој беше еден од главните играчи во освојувањето на второто место на Европското првенство во 1968 година.

За тоа време тој беше некарактеристично висок играч, но со карактеристично долг чекор. Тој пленеше со својата неверојатна техника и леснотијата со која ги надминуваше противничките играчи. Се чинеше како играчите да паѓаат околу него, а ако не им асистира на соиграчите, сам ќе постигнува голови. Репортерите на радио и весници често со чудење известуваа дека сето тоа успева и покрај бавните движења. Прогласен е и за најдобар играч во Југославија во 1967 година.

Играчката кариера ја заврши во 1978 година, по што стана многу успешен како тренер. Успешно го водеше Железничар од 1978 до 1986 година. Беше и селектор на југословенската репрезентација, тренер на Партизан, Панатинаикос, Штурм, ЏЕФ Јунајтед, а последен тренерски ангажман му беше како селектор на Јапонија.

Спорт

Ѓоковиќ сигурен во Париз, продолжува одбраната на круната

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ повторно имаше релативно лесна победа во три сета, совладувајќи го Словенецот Аљаж Бедене со 6:3/6:3/6:2 за пласман во осминафиналето на Ролан Гарос, каде што е актуелен носител на титулата.

dobivaj vesti na viber

Со победата по час и 48 минути игра, светскиот рекет број 1 продолжи со импресивната игра на земја по неубедливите подготовки за Франција опен, откако во првите три меча на црвената земја, не загуби ниту еден сет.

Следен за Ѓоковиќ е Аргентинецот Диего Шварцман, кој му оддржа вистинска лекција за игра на земја на Григор Димитров, победувајќи го бугарскиот тенисер со 6:3/6:1/6:2.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фердинанд и Тери во грда „преписка“ на Твитер

Објавено пред

Поранешните соиграчи од англиската репрезентација и легенди на своите клубови, Рио Фердинанд и Џон Тери имаа грда „преписка“ на Твитер откако Фердинанд го избра Тери меѓу петте најдобри дефанзивци во Премиерлигата.

dobivaj vesti na viber

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, Фердинанд во разговор со Виргил ван Дајк од Ливерпул пред финалето на ЛШ зборуваше за најдобрите дефанзивци во историјата на англиската лига се постави себе на првото место пред Немања Матиќ, Ван Дајк и Јап Стам, додека го остави Тери на петтото место. Ван Дајк беше поскромен – го постави Фердинанд на првото место, по што следуваа Винсен Компани, Стам, Тери и Сами Хипија.

Тери не беше задоволен од листата на Фердинанд, одговарајќи преку Инстаграм со дел од статистиката од неговата кариера и најголемите успеси со порака: „Мислењата се добри, но статистиката не лаже“.

Фердинанд одговори на Твитер.

„Џон Тери, моментот кога некој треба да ги покажува своите рекорди и статистика е вистинско време да се погледне на кршливото его. Среќен си што имаше место во топ 5 по расизмот со мојот брат“, одговори  Фердинанд.

Тери беше обвинет дека користел расистички изрази кон братот на Фердинанд, Антон на мечот помеѓу Квинс Парк Ренџерс и Челси во октомври 2011, за што доби суспензија од четири меча и казна од 220.000 фунти. Но, тој подоцна беше ослободен на суд од обвиненијата и постојано демантираше дека го навредувал Фердинанд.

„Кршливо его е да се поставиш на прво место, Рио.Благодарам што ме стави во топ  5“, одговори Тери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Керол во кревет со друга жена две недели пред својата свадба

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и англиски репрезентативец Енди Керол се најде на насловните страници на британските таблоиди откако на социјалните мрежи беше споделена фотографија на која тој е во кревет со русокоса девојка само две недели пред неговата свадба со ѕвездата од реалните ТВ шоуа, Били Маклоу.

dobivaj vesti na viber

Според „Сан“, Керол бил во Дубаи, каде што се забавувал добро и откако се онеесвестил во алкохолизирана состојба, кога бил фотографиран од менаџерката на локален бар, Тејлор Џен Вилки во неговата хотелска соба.

„Се работеше за афтерпарти. Сите отидовмево неговиот хотел. Бевме јас, една пријателка и Енди. Немаше секс, само цела вечер соалкохол. Сите бевме пијани, а фотографијата е шега“, изјави Вилки за „Сан“.

33-годишниот Керол, кој на крајот на сезоната беше ослободен од второлигашот Вест Бромвич Албион, има осумгодишна врска со Маклоу.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Русија објави докази: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Економија48 минути

(Видео) Ковачевски: Инвестирани над една милијарда евра во изградба на патната инфраструктура

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министрите за транспорт и врски и за локална самоуправа, Благој Бочварски и Горан Милевски, како...

Европа2 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија3 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија5 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет5 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија6 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија7 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион7 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет7 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија8 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија9 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет10 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет10 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет22 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија24 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...