Контакт

Спорт

Почнува тенискиот спектакл на Вимблдон

Објавено пред

Макфакс и Топспорт на Вимблдон

Во понеделник во Лондон започнува 134-то издание на најстариот тенискиот турнир Вимблдон, кој важи и за неофицијално светско тениско првенство. Во наредните две седмици, најдобрите светски тенисери и тенисерки ќе се обидат да триумфираат во некоја од петте категории: машка, женска, игра во двојки и микс двојки.

Оваа година поради пандемијата со Ковид-19, турнирот ќе се одржува во поинакви услови од претходните. Елиминационите мечеви ќе се играат пред 50 проценти исполнети капацитети на стадионите, а само полуфиналата и финалата на Центраниот терен ќе бидат целосно пополнети. Освен за публиката, измени има и за новинарите, така што најголемиот дел од акредитираните известувачи турнирот ќе го следат од дома, со онлај учество на прес конференциите и правења интервјуа и земање изјави од тенисерите. Влезот на публиката на стадионите е дозволен само со покажување на потврда за вакцинираност, негативен ПЦР тест или сертификат дека вирусот бил прележан во последните шест месеци.

Покрај здравствените околности, кои не одат во прилог на организторот, турнирот нема да се одигра во полн играчки капацитет и поради откажување на учеството на повеќе тенисери. Од позвучните имиња кои го откажаа своето присуство се минатогодишната победничка Романката Симона Халеп, како и второрангираната на ВТА листата Јапонката Наоми Осака. Кај мажите тоа сеРафаел Надал, Доминик Тим, Милош Раониќи Давид Гофан.

Според оценките на поранешните тенисери, како Матс Виландер и Џон Мекинро, откажувањата нема многу да влијаат на улогата на главен фаворит во машкиот дел од турнирот, каде се очекува Новак Џоковиќ да ја одбрани титулата од минатиот Вимблдон. Во женска конкуренција ривалствата се многу поизедначени, така што повеќе тенсиерки се гледаат за можни победници на турнирот, пред сѐпрворангираната Ешли Бартикако и Серена Вилијамс, иако не е исклучено повторно да има сензационална победничка од втор план.

Роџер Федерер, кој на Вимбелдон важи за фаворит од сенка, повеќе поради миналиот труд, отколку резултатите во последната година, на воведната прес конференција најави дека сѐ уште не одлучил дали ќе учествува на претстојните Олимписки игри во Токио, веројатно сакајќи потполно да им се посвети на Гренд слем турнирите и трката со Надал и Ѓоковиќ за т.н. ГОАТ.

Радост за домаќинот е враќањето на теренот на Енди Мареј, кој, поради повредите, сѐ уште е во потрага по формата која би можела да му донесебарем пласман во втората седмица од турнирот.

Сепак, таканаречените „млади лавовои“ како Циципас, Медведев, Зверев, Рубљев и Беретини, се главната закана за новиот триумф на Џоковиќ. Гледано според годините,секако дека се далеку помлади од славната тројка, но не се и веќе толку млади и неискусни за да не можат рамноправно да се носат со Новак и Роџер на овој турнир.

Токму во правец на играчкото созревање беше и прашањето на специјалниот известувач на Макфакс и Топспорт од Вимблдон, Ненад Живановски, кој на воведната прес конференција го потсети Стефанос Циципас на претходниот Вимблдон во 2019 година, кога беше елиминиран уште во првата рунда и кога на конференцијата после мечот резигнирано изјавил дека почнувал да се прашува дали повеќе имало смисол да се бави со тенис. Да му кажал некој тогаш дека за две години ќе игра во финалето на Роланд Гарос секако дека не би му поверувал. Прашањето на нашиот новинар беше, како од денешна перспектива гледа на таа своја изјава.

Грчкиот тенисер одговори дека тогаш бил потполно поинаква личност од денес бидејќи немал толкава самодоверба како сега. „Јас ја повратив мојата самодоверба бидејќи немав План Б или План Ц, туку морав да продолжам во животот да го работам она кое единствено го умеам. Сега се чувствувам среќно, а минатите две години беа прекрасно патување, во кое пораснав како личност, созреав и научив како да гледам на поразите и победите. Сега сум среќна личност, независно како ќе се одвиваат работите во наредните две седмици. Благодарен сум што можам да го живеам животот како што го живеам и повеќе немам причини за таква разочараност и трауми“ – одговори Циципас на прашањето на Топспорт (прашњето е на 4 мин. и 39 секунда во видеото).

Вимблдон 2021 се завршува на 11 јули кога се игра финалето во машката конкуренција. Куриозитет е дека тоа финале ќе се игра истиот ден, само неколку часа порано и неколку километри подалеку, од Вембли Стадионот, каде ќе се одржи финалето на Европското првенство во фудбал. Ни претстојат две седмици врвен спорт, во кој по зелената трева ќе отскокнува топката. Без разлика дали е тениска или фудбалка.

Од Вимблдон,Ненад Живановски

 

 

Спорт

Циманоускаја побарала азил во Полска, Јанез Јанша ја кани во Словенија

Објавено пред

Белоруската атлетичарка, Крисцина Циманоускаја, се наоѓа под заштита на јапонските власти, соопшти Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Циманоускаја, вчера, одби да влезе во авионот и побара азил, тврдејќи дека Олимпискиот комитет на Белорусија, против нејзина волја ја транспортирал да аеродромот во Токио.

24-годишната спринтерка, ноќта ја минала во хотелот на аеродромот, откако претходно побарала заштита од јапонската полиција.

Портпаролот на ИОК, Марк Адамс, рекол дека тие ќе продолжат да комуницираат со Циманоускаја, која барем засега ќе остане во Токио.

Таа на медиумите им изјавила дека се плаши да се врати во Белорусија и дека ќе побара азил во Австрија.

Неколку држави, меѓу кои се Полска и Чешка, соопштиле дека се подготвени да и обезбедат виза за да ја заштитат.

Денес, Циманоускаја, официјално побарала азил во Полска.

Во меѓувреме добила и повик од претседателот на Словенија, Јанез Јанша.

„Крисцина добредојде во Словенија“, напишал Јанша на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џогираше во последните метри, па остана без место во полу-финалето

Објавено пред

Шерика Џексон направи глупост невидена во историјата на Олимписките игри. Атлетичарката од Јамајка, остана без место во полу-финалето на трката на 200 метри.

Шерика Џексон, освои бронзен медал на трката на 100 метри,а беше меѓу фаворитките за медал и на 200 метри.

Меѓутоа во четврт-финалето, во квалификациската Група 5, самата се елиминираше од понатамошните натпревари.

Џексон, некаде пред целта, се наоѓаше на место кои и обезбедуваше пласман во наредната рунда, меѓутоа реши да забави, практично таа џогираше до целта, дозволи ривалките да ја престигнат и да заврши на четвртото место во групата. Џексон за четири илијадити делови од секундата беше побавна од Италијанката Далија Кадари.

Пласман во полу-финалето обезбедија првите три, а Џексон нова шанса за медал во Токио, ќе чека во штафетната трка 4×100 метри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тентоглу во последната серија скокна до златниот медал

Објавено пред

Милтијадос Тентоглу од Грција, изненадувачки, го освои златниот медал во скок во далечина, на Олимписките игри во Токио.

Гркот во последната серија скокна 8,41 метри. Ист резултат забележа и Кубанецот Хуан Мигел Ечеверија. Златото му припадна на Тентоглу поради подобрите серии (8,11 метри, 8,10 метри, 8,15 метри).

Кубанецот Ечеврија и неговиот сонародник Мајкел Масо, немаа среќа во финалето. Двајцата се повредија, поради што Ечеверија не скокна во последните две серии, додека Масо на залетиштето се појави само два пати.

Масо во првата серија скокна 8,21 метар, во втората 8,05 метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет1 час

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија4 часа

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското...

Македонија12 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт13 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија15 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт17 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија19 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион20 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија21 час

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа23 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет23 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет1 ден

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт1 ден

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион2 дена

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Досие