Контакт

Спорт

Под знак прашалник одигрувањето на натпреварот Германија-Исланд

Објавено пред

Под знак прашалник е одигрувањето на вечерашниот натпревар помеѓу Германија и Исланд, во квалификациите за пласман на Светското првенство. Натпреварот во Ј-групата, во која се наоѓа и Македонија, на програмата е вечерва во Диузбург.

Репрезентативецот на Германија од редовите на Борусија Менхенгладбах, Јонас Хофман, бил позитивен на коронавирусот. Поради позитивниот тест на Хофман, националниот тим ги откажа сите денешни активности.

Сите германски репрезентативци се изолирани во своите соби.

Фудбалскиот сојуз на Германија е во постојана комуникација со ФИФА и УЕФА. Одлуката дали натпреварот ќе се игра, треба да биде донесена во наредните часови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Четири години од легендарното покажување на дресот на Меси и лутината на Роналдо

Објавено пред

„Ел класико“ мечот од 2017 година ќе се памети долго време, најмногу поради херојскиот настап на Лионел Меси и легендарното покажување на дресот на Барселона на навивачите на „Сантијаго Бернабеу“, фотографија на која секој фудбалски фан се сеќава.

Голот кој Меси го покажа беше во судското продолжение и донесе драматична 3:2 победа на Барселона, која сепак, на крајот не значеше многу и Мадрид ја освои Ла лига. Роналдо никогаш не го заборави тој момент и таа прослава и го копираше неколку месеци подоцна во меч од Копа дел реј.

Но, неговата реакција по примањето на доцниот гол беше уште полегендарна. Покрај Зинедин Зидан, Роналдо врескаше и шутна шише со вода и според шпанските медиуми врескаше: „Требаше да го фаулирате“, зборувајќи за Серхи Роберто или за Меси. Марсело подоцна призна дека било негова вина што не го спречил нападот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гигс нема да ги предводи Велшаните на Евро 2020

Објавено пред

Велшката фудбалска асоцијација потврди дека нивниот селектор, легендата на Манчестер јунајтед, Рајан Гигс нема да го предводи тимот на Европското првенство ова лето откако денеска беше обвинет за напад на неговата поранешна девојка на крајот на 2020, за што може да добие петгодишна затворска казна.

„Велшката фудбалска асоцијација по одлуката на обвинителите да покренат обвинение против Рајан Гигс, може да потврди дека Роберт Пејџ ќе ја преземе улогата на селектор на тимот за Европското првенство ова лето, а негов помошник ќе биде Алберт Стујвенберг. Асоцијацијата нема да дава дополнителни коментари“, се вели во соопштението.

Пејџ го заменуваше Гигс по неговото апсење во ноември 2020, предводејќи го тимот до влегувањето во Лига А во Лигата на нации и стартот на квалификациите за СП во 2022 година.

Гигс играше во Манчестер јунајтед од 1990 до 2014, постигнувајќи 114 гола во 672 натпревари.

Рајан Гигс обвинет за напад на поранешната девојка, му се закануваат 5 години затвор

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал продолжи со „походот“ по 12-та титула во Барселона

Објавено пред

Освојувачот на 20 гренд слем трофеи, Рафаел Надал, остана на добар пат до својата 12-та титула на Барселона опен, откако во полуфиналето со 6:1/6:4 го „збриша“ Британецот Камерон Нори.

За место во финалето, тој ќе се бори со подобриот од мечот помеѓу Аргентинецот Диего Шварцман и Шпанецот Пабло Карењо-Буста.

Во второто полуфинале, италијанската тениска сензација Јаник Синер со 6:2/7:6(6) го совлада Русинот Андреј Рубљов за да постави полуфинале против грчкиот фаворит Стефанос Циципас, откако вториот носител го совлада Канѓанецот Феликс Оже-Алијасим со 6:3/6:3.

„Се обидувам да бидам подобар секоја недела. Рубљев одигра многу мечеви оваа сезона, а јас се обидував да ја играм мојата игра. Беше тешко да се затвори мечот“, вели 19-рангираниот Синер, кој со своите 19 години е најмлад полуфиналист во Барселона токму од Надал, кој пред 16 години стигна до полуфиналето како 18-годишник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Николовски и Груби за Пауновски: Неприфатливо е да не се почитуваат одлуките на Владата

Пауновски знае дека инспекторатите добиваат 104 вработувања, од кои 15 се за Државниот пзарен инспекторат и се надвор од оние...

Македонија4 часа

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија5 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија6 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија6 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија7 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион8 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија9 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија9 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа10 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет10 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет10 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион10 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет11 час

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија11 час

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија12 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија1 ден

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Досие