Контакт

Спорт

Полицијата со солзавец против навивачите на Ливерпул: Братот на Матип и бремената сопруга се засолниле во блискиот ресторан ресторан

Објавено пред

Скандал пред финалето на Лигата на шампионите. Незапаметен. Почетокот на натпреварот помеѓу Ливерпул и Реал, во борбата за статусот европски првак, доцнеше 36 минути. Причина е инцидентот пред стадионот во кој учествуваа навивачите на Ливерпул и полицијата.

dobivaj vesti na viber

Хаосот настанал кога, според неофицијални информации, неколку илјади навивачи на Ливерпул без карти, ја прескокнале високата ограда и влегле на западната трибина. Поради тоа голем број навивачи со билети не можеа да влезат на стадионот.

Полицијата и редарите употребија солазавец. Меѓу оние кои поминаа низ најлошото бил братот на дефанзивецот на Ливерпул, Џоел Матип, Марвин.

Имал билет за трибините во Сен Дени, но не успеал да влезе. Поради солзавецот Марвин Матип и неговото семејство морале да побегнат од местото на настанот. Се засолниле во блискиот ресторан. Германскиот огранок на Скај спорт уверува дека сопругата на Марвин е бремена и дека меѓу другото било многу тензично пред Сен Дени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Репрезентативецот Серафимов има нов клуб

Објавено пред

Репрезентативецот на Македнија, Никола Серафимов (22), има нов клуб. По една сезона, тој реши да го напушти ЗТЕ, но ќе остане во Унгарија. Во новата сезона ќе го носи дресот на МОЛ Фехервар.

dobivaj vesti na viber

Новиот тим на Серафимов минатата сезона ја заврши на четвртата позиција во Унгарија, со што избори пласман во Лигата на конференциите.

Серафимов во кариерата настапувал во Вардар, Брегалница, Академија Пандев, Јихлава и во ЗТЕ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шок на „Велордом“, Сампаоли ќе поднесе оставка

Објавено пред

Хорхе Сампаоли решил да го напушти Олимпик Марсеј. Незадоволен од клупската трансфер политика, Аргентинецот го известил претседателот Пабло Лонгорија дека нема намера да го одработи договорот, кој му истекува во јуни наредната година.

dobivaj vesti na viber

Сампаоли успеа да го врати славниот клуб во Лигата на шампионите, очекуваше засилувања достојни за големината и амбициите на Марсеј, со надеж дека ќе направи добар резултат во домашното првенство и во ЛШ.

Сепак клупските челници не ги следат неговите амбиции. До денес тие ги реализираа трансферите на 19-годишниот Сулејман Исак Туре од Авр и Самуел Ижо.

Колку Сампаоли е решен да го напушти Марсеј, доказ е информацијата дека тој не го водел тренингот во петокот, туку се сретнал со претседателот Пабло Лонгорија за да ги разјасни деталите за заминувањето.

Ваквиот исход е резултат на долгогодишната луда политика на Велодром, која доведе до ситуација Марсеј да нема пари за засилувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мудрински се фалел дека го „убил“ Целје па остана без договор

Објавено пред

Српскиот фудбалер Огњен Мудрински поради видеоот на кое се пофали дека го „убил“ словенечкиот тим Целје остана без договор.

dobivaj vesti na viber

„Брат, ги убив! Убиени… Па, собираат пари низ Целје, имаш ли црна торба да им ја однесеш да ги соберат парите и тие да бидат кај тебе. Ајде, ќе се видиме наскоро“, му вели Мудрински на еден пријател. Не е јасно само како видеото се прошири на социјалните мрежи, а кога го погледнале луѓето од Целје веднаш ги прекинале преговорите.

Мудрински требаше да стане најплатениот фудбалер во Словенија, но како што информираат од тамошниот тим сега од таа работа нема ништо.

„Поради глупост Огњен Мудрински остана без договорот од соништата. Прашање е каква ќе биде официјалната верзија, но од сигурни извори ни беше кажано дека во Целје го пречкртале српскиот напаѓач откако ја погледнале снимката, иако беа блиску до договор и работеа на деталите“, пишува словенечкиот портал „Екипа“.

Мудрински минатата сезона настапуваше за Марибор како позајмен играч од полска Јагелонија и со 17 гола му помогна на тимот од „Људски врт“ да ја освои шампионската титула.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Мицкоски: Предлогот кој е на маса, а Владата го криеше всушност е истиот кој веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски кажа: „Предлогот кој е на...

Економија33 минути

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија45 минути

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија4 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион5 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет6 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа6 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија7 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија7 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија7 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија18 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија19 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија22 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија22 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија22 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија23 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија24 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија1 ден

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...