Контакт

Спорт

Полугол маж накратко го прекинал Супербоул финалето

Објавено пред

Тампа Беј Баканирс, во 55. Супербоул финале, убедливо ги поразија Канзас сити Чифс со 31:9. Покрај Том Брејди, кој ја освои седмата титула во кариерата и петт пат беше прогласен за МВП на финалето, мечот го обележа анонимен маж, кој на пет минути до крајот на финалето, успеа накратко да го прекине натпреварот.

Анонимниот маж, полугол, влета на теренот, им избега на двајца од обезбедувањето, успеаја да го фатат пред „енд“ зоната.

Идентитетот на мажот не е познат, но експресно по неговото влегување на теренот, се огласи „Ју-тјуберот“, Виталиј Здоровецки, кој поради слични активности има добиено бројни забрани за влез на спортските објекти.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Чехот Венцл со лудачки рекорд – нуркаше под мраз 81 метри!

Објавено пред

Храбриот чешки нуркач, Давид Венцл постави фасцинантен нов светски рекорд во пливање под мраз, откако помина 81 метри и успеа да го држи здивот повеќе од минута и пол при тешки услови.

38-годишниот Венцл, облечен само во костим за капење, се нурна во дупка во мразот во Лахост, Чешката Република, и исплива 80.9 метри за да го собори претходниот рекорд од 76.2 метри, поставен од Данецот Стиг Авал Северинсен во октомври 2013 година.

„Беше побргу од моите очекувања, а се чувствував фантастично. Знаев дека ќе стигнам до 80 метри, но секако, на крајот бев заморен. Мораш да останеш концентриран за да го правиш ова бидејќи не знаеш што може да се случи за пет минути или пет секунди или пет метри“, вели Венцл, кој го заддржа здивот 95 секунди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан, конечно, си ја купи „Каза Милан“

Објавено пред

Милан решија, конечно, да го купат своето седиште, „Каза Милан“, во инвестиција вредна 42 милиони евра, јавува „Калчо е финанца“.

Според нивните извори, Милан се решил на ваков потег шест години по изградбата на зградата на улицата Алдо Роси во Милано, а во договорот се вклучени и официјалната клупска продавница, билетарницата, ресторанот, музејот на Милан и дел од студијата за снимање.

Милан имаа опција да ја купат зградата од „Виторија асикурициони“, кои досега им ја изнајмуваа и за која само на кирија Милан последните шест години потрошиле 15.5 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

ММА: Само во Русија – култниот Зулузињо со брутален удар, но и со пораз на поени

Објавено пред

Како и секогаш, од Русија ни доаѓаат најлудите ММА-борби, а овој пат на сцена е бразилскиот култен фајтер Зулузињо, кој во минатото се бореше со имиња како Федор Емелијаненко, а сега влезе во кафезот првпат од 2019 против Русинот Јусуп Шуаев и не помина најдобро.

42-годишната планина успеа да го закачи Шуаев со фантастичен удар при крајот на првата рунда пред да почне да се радува дека го добил мечот. Меѓутоа, тоа не беше така – судијата го прекина мечот поради крајот на рундата. Потоа Шуаев се созеде во паузата и го доби мечот на поени.

Последната посета на Зулузињо, со вистинско име Вагнер да Консеисао Мартинс, на Русија беше во април минатата година кога присуствуваше на уште побизарен меч против шампионот во удирање шлаканици, Василиј Хамотскиј, кој заврши со реми.

Рускиот шампион во шамарање VS бразилскиот ѕвер Зулузињо во затворска „пресметка“ (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија6 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ9 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет9 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија9 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија11 час

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет11 час

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија11 час

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија12 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет23 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија24 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Досие