Контакт

Спорт

Помалку квалификации, повеќе спринт трки

Објавено пред

Наредната сезона во Формула 1 ќе има многу повеќе спринт трки, најави извршниот директор Стефано Доменикали.

Формула 1 за наредната сезона планира 23 трки, според Доменикали на седум од нив ќе се возат спринт квалификации.

„За оваа година најавивме дека ќе имаме три пробни натпреварувања за да бидеме сигурни дека имаме добар план. Спринт трките ќе останат, наша желба е тие да се возат на една третина од трките. Сакаме возачите и на поинаков начин да освојуваат бодови и тие да се возат на патеки на кои може да се направи одредена разлика“, рекол Доменикали.

Оваа сезона спринт трки се возеа во Силверстон и Монца. Овој систем на квалификации ќе биде применет и на Големата награда на Бразил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Армејците“ едвај против Звезда, Барса се намачи со Монако

Објавено пред

Црвена звезда беше многу блиску до прва победа над ЦСКА Москва во Русија, пред „Армејците“ во интересна завршница да стигнат до 78:76 победа во четвртото коло на Евролигата.

Звезда поведе уште во првата четвртина, а беше во предност и во следните две четвртини, пред ЦСКА да стигне до победа и да го подобри скорот оваа сезона на 3-1. Со серија од 8:2, ЦСКА на стартот на последната четвртина дојде до 6 поени разлика, по што останаа во предност до крајот на мечот. Звезда сега паѓа на 2-2.

Волтерс со 16 и Кузмиќ со 14 беа најдобри за Звезда, додека за ЦСКА, Вил Клајбурн уфрли 18 поени, а Алексеј Швед имаше 16.

Барселона остана непоразена, откако по продолженијата стигнаа до 85:81 победа кај новакот во натпреварувањето, Монако. Францускиот клуб имаше двоцифрена предност во првата четвртина, но во финишот на мечот двата тима влегоа израмнети. Брендон Дејвис во последната секунда од регуларниот меч погоди за израмнување, во кое Каталонците стигнаа до победа.

Дејвис беше прва ѕвезда на Барса со 27 поени, 10 скока и 4 асистенции, а Миротиќ имаше 14 поени и 5 скока.

ЕВРОЛИГА, 4.КОЛО

ЦСКА Москва – Црвена звезда 78:76 (17:21, 25:21, 15:15, 21:19)

Монако – Барселона 81:85 (22:12, 13:19, 19:25, 21:19, 6:10)

Олимпијакос – Жалгирис 83:68 (12:23, 24:16, 27:10, 20:19)

 (function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Му ја украдоа „Фиат Пандата“ на Лучано Спалети

Објавено пред

Фантастичниот старт на Наполи на новата сезона во Серија А под водство на тренерот Лучано Спалети не ги убеди криминалците да го поштедат, откако неговиот автомобил беше украден од пред хотелот во кој тој живее.

Според „Ла газета дело спорт“, автомобилот од типот „Фиат Панда“ бил украде само два дена откако некој на истиот паркинг го украл возилото на сопругата на фудбалерот Диего Деме.

Тренерот ја пријавил кражбата до локалната полиција, откако се префрли од својот Мерцедес на урбаната „Панда“ додека е во Неапол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Објавени 20-те кандидати за наградата „Златно момче“

Објавено пред

Педри, Џуд Белингам и Џовани Рејна се меѓу 20-те млади фудбалери кои влегоа во избор за престижната награда „Златно момче“, која се доделува на најдобрите фудбалери под 21 година во врвните европски лиги во организација на италијанскиот спортски весник „Тутоспорт“.

Минатата година наградата ја доби Ерлинг Халанд, а во минатото до наградата доаѓаа и Пол Погба, Лионел Меси, Вејн Руни, Серхио Агуеро и Матијс де Лихт. Наградата ќе биде доделена на 13 декември.

Најмногу кандидати имаат Шпанците, со четири номинации – Педри, Гави, Брајан Хил и Јереми Пино, додека Германците имаат тројца (Карим Адејеми, Џамал Мусијала и Флоријан Вирц) исто како и Англичаните (Џуд Белингам, Мејсон Гринвуд и Букајо Сака). Французите можат да се пофалат со Едуардо Камавинга и Вилијам Салиба, додека Италијанците се тука со Даниел Малдини и Роберто Пиколи. Само двајца фудбалери надвор од Европа се номинирани – Американецот Џовани Рејна од Борусија Дортмунд и бразилската ѕвезда на Реал, Родриго.

НОМИНИРАНИ ЗА „ЗЛАТНО МОМЧЕ“

Педри (Барселона, Шпанија)

Гави (Барселона, Шпанија)

Брајан Хил (Тотенхем, Шпанија)

Јереми Пино (Вилјареал, Шпанија)

Карим Адејеми (Ред бул Салцбург, Германија)

Џамал Мусијала (Баерн Минхен, Германија)

Флоријан Вирц (Баер Леверкузен, Германија)

Џуд Белингам (Борусија Дортмунд, Англија)

Мејсон Гринвуд (Манчестер јунајтед, Англија)

Букајо Сака (Арсенал, Англија)

Едуардо Камавинга (Реал Мадрид, Франција)

Вилијам Салиба (Марсеј, Франција)

Даниел Малдини (Милан, Италија)

Роберто Пиколи (Аталанта, Италија)

Рајан Гравенберх (Ајакс, Холандија)

Јуриен Тимбер (Ајакс, Холандија)

Џио Рејна (Борусија Дортмунд, САД)

Родриго (Реал Мадрид, Бразил)

Нуно Мендеш (ПСЖ, Португалија)

Шарл де Кетеларе (Бриж, Белгија)

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Во општина Лозово денеска е приведено 50-годишно лице кое нудело пари на гласачи за претстојните избори. Според информациите на МВР,...

Свет4 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ5 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет5 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет6 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија8 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ12 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија13 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија14 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија14 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Досие