Контакт

Спорт

Поранешната НХЛ ѕвезда Дацјук е во манастир кој го бранат Козаци!

Објавено пред

Поранешниот НХЛ играч, Павел Дацјук е меѓу луѓето кои се затворени во манастир во Русија, каде што еден свештеник ја оддржува контролата со Козаци како чувари плашејќи се дека поради корона вирусот ќе се „чипира“ популацијата.

41-годишниот поранешен хокеар на Детроит ред вингс, според локалните медиуми, е поддржувач на монахот Сергеј, кој ја презеде контролата на манастирот откако му било забрането да ги оддржува религиозните должности поради тврдењата дека КОВИД-19 е „псевдо-пандемија“. Тој одбива влез на локалните свештеници и монаси, а новинарите тврдат дека се бранат со одред на Козаци.

Дацјук, кој сега игра во неговиот матичен клуб Автомобилист Екатеринбург во КХЛ лигата е еден од најверните поддржувачи на Сергеј.

„Тој ми е духовен татко повеќе од 10 години. Има срце полно љубов и гледа низ мене. Строг е, но многу праведен. Како  претходно, сакам да доаѓам во манастирот секоја недела, бидејќи знам дека тој е тука за мене“, изјавил Дацјук.

Дацјук се врати во Русија во 2016 откако помина дури 15 години во Детроит, освојувајќи го Стенли купот во 2002 и 2008, и олимпиското злато со Русија во 2018 година.

Спорт

Лампард со 100 милиони го носи Облак во Челси за историја

Објавено пред

Шпекулациите беа дека коронавирусот ќе ги намали цените на фудбалерите, ама се чини дека од тоа нема ништо.

Челси летото 2018 година потроши високи 80 милиони евра за анонимен голман од Атлетик Билбао, Кепа Аризабалага, што до ден-денес е рекорд кога станува збор за голмански трансфер.

Шпански „Ас“ пишува дека менаџерот на „сините“, Френк Лампард, го означил чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид, Словенецот Јан Облак, како примарна цел ова лето. Информациите од Шпанија се дека Челси е подготвен за еден од најдобрите голмани во моментот да одвои рекордни 100 милиони евра.

Челси веќе потроши сериозна сума за Тимо Вернер (Лајпциг) и за Хаким Зијеш (Ајакс), а се споменуваа и 100 милиони за трансфер на Каи Хаверц од Баер Леверкузен. Сепак, најверојатно, Лампард овие средства ќе ги насочи кон Облак затоа што очигледно е дека не е задоволен од Кепа. Тој има најмал процент на одбрани во Премиер лигата.

Атлетико не планира толку лесно да го пушти Облак, неговиот договор е до 2023 година.

Инаку, Кепа прими 53 гола на 39 меча и само на 9 ја зачува својата мрежа празна.

За разлика од него, Облак на 46 меча беше совладан 35 пати, а на 21 меч неговата мрежа мируваше.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тенисерот за кого се крена многу прашина е негативен на Ковид-19

Објавено пред

Се одржа „Адрија тур“, тенискиот турнир во Белград, почна исто такво хуманитарно натпреварување минатиот месец и во Задар, но штом се стигна до финалето, турнирот беше откажан.

Причина – бугарскиот тенисер Григор Димитров. Тој објави дека е позитивен на коронавирусот.

Веднаш почнаа критиките, пред сè, на сметка на Новак Ѓоковиќ, кој беше организатор на турнирите. И самиот Новак, но и неговата сопруга и тренерот Горан Иванишевиќ, беа меѓу заразените. Освен нив, позитивен на вирусот се и хрватскиот тенисер Борна Чориќ и неговиот српски колега, Виктор Троицки.

По речиси еден месец од откажувањето на турнирот, првпат на јавноста ѝ се обрати Григор Димитров. Откри позитивни вести.

„Штотуку добив одлични вести од докторот од Монако, кој потврди дека сум негативен на Ковид-19. Им благодарам на сите за поддршката изминативе недели додека бев во карантин. Се радувам што набргу се враќам на тренинг и ќе бидам подготвен за американската турнеја на тврда подлога“, напиша Димитров на друштвените мрежи.

Тој потврди дека му се враќа на тенисот на средината на август кога ќе почнат АТП-турнирите во Вашингтон и Синсинати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Катастрофа за Хјустон, и Харден позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Кошаркарот на Хјустон Рокетс, Џејмс (Брадата) Харден е позитивен на Ковид-19, пренесуваат американските медиуми. Двајцата најдобри играчи на „ракетите“, Харден и Вестбрук, не отпатуваа за Орландо со своите соиграчи.

Останува отворено прашањето дали Брадата ќе може да му помогне на својот тим до крајот на сезоната.

Харден е 30-годишен, а во Хјустон е од 2012 година. Дојде од тимот на Оклахома. Пред 2 сезони беше прогласен за МВП на НБА-лигата.

Осумпати досега бил дел од олстар-викендите и петпати се нашол во најдобрата петорка на лигата.

Претходно, и за неговиот соиграч Расел Вестбрук стигна веста дека е позитивен на коронавирусот.

Вестбрук позитивен на Ковид-19

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија5 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија5 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија6 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ9 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија9 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија9 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија11 час

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија11 час

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет11 час

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа11 час

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион12 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија23 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија1 ден

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија1 ден

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија1 ден

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ1 ден

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија1 ден

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Досие