Контакт

Спорт

Порто ја чека „старата дама“, „милионерите“ од Дортмунд на гости кај Севилја

Објавено пред

Лигата на шампиони продолжува со нови два осмина-финални натпревари, двата ќе се одиграат на Пиринејскиот полуостров, шампионот на Италија, Јувентус ќе гостува во Порто, а акктуелните освојувачи на Лига Европа, Севилја ќе ги пречекаат „милионерите“ од Дортмунд.

Порто и Јувентус покрај големиот број на освоени трофеи ги врзува и променливата форма оваа сезона. Великаните не блескаат, а како стојат работите, сезонава нема да ги освојат титулите во своите првенства.

Португалците не се наивен тим и тоа треба да го имаат во предвид избраниците на Андреа Пирло. Цела деценија трофејот во најпрестижното клупско натпреварување е главана цел на „старата дама“, но ниту Кристијано Роналдо, засега, не успеа да ги приближи до него.

Порто со пласманот во осмина-финалето ја оствари целта, се понатаму за нив ќе биде голем плус.

Во шпанската покраина Андалузија, ќе играат тимови чија форма е дијаметрално спротивна. Севилја блеска во Ла Лига и Купот на Шпанија, во серија се од шест победи, а на пет од тие шест не примиле гол.

Борусија Дортмунд и покрај неспорниот талент и квалитет што го поседува, тоа на теренот не го покажува. „Милионерите“ се на шесттото место во Бундес лигата. Ниту смената на тренерот не успеа да го раздвижи тимот.

Двајцата тренери, Хулен Лопетеги и Един терзиќ, имаат кадровски проблеми пред овој меч. Во Севилја ќе ги нема Лукас Окампос, Хесус Навас, Маркос Акуња и Оскар Родригез, на спротивната страна ќе отсуствуваат голманот Роман Бурки, односно Тома Муние, Марсел Шмелцер, Дан-Аксел Загаду и Аксел Вицел.

Натпреварите на „Драгао“ во Порто, односно „Рамон Санчез Писхуан“ во Севилја ќе започнат во 21 часот.

Спорт

Федерер најави: Одбројувањето до Доха почна

Објавено пред

Освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер, преку социјалните мрежи прати порака дека, конечно, е подготвен за враќање во акција најавувајќи дека одбројувањето до Доха почна.

Катар опен оваа сезона се одржува во втората недела од март наместо на почетокот на сезоната и тоа ќе биде одлична локација за Федерер да тргне на четвртата титула од турнирот во својот прв настап од Австралија опен минатата сезона по што беше на операција на коленото и ја направи надолгата пауза во својата кариера.

Федерер имаше операции во февруари и мај по што реши да го пропушти остатокот од сезоната. Тој почна со тренинзи во октомври пред да се пресели во Дубаи во својот зимски дом во декември со својот тренер Иван Љубичиќ. Сепак, тој не успеа да игра на Австралија опен пропуштајќи го гренд слемот во Мелбурн првпат од 1999 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕХФ додели поени за неодиграните мечеви, за Вардар три поени

Објавено пред

Европската ракометна федерација (ЕХФ) се обиде да го среди хаосот во врска со неодиграните мечеви во Лигата на шампионите правејќи сопствена одлука за тоа како би завршил секој меч и кој тим би ги добил поените.

Вардар доби еден поен од мечот што требаше да се игра на гости кај Пари Сен-Жермен и два поена од гостувањето кај Флензбург, а третиот неодигран меч, тој на домашен терен против ПСЖ, беше доделен на францускиот тим.

Во образложението на ЕХФ се вели дека носењето на одлуките било направена врз база на тоа која била причината за одложувањето на средбите.

Со оваа одлука на ЕХФ, Вардар сега има девет поени и останува уште мечот против Мешков Брест на 4 март во Скопје. Потоа сите тимови во натпреварите по групи ќе одат во осмина-финале.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Џон Џонс се направи ѕвер од 120 килограми!

Објавено пред

Легеднарниот поранешен УФЦ-шампион, Џон Џонс, се пофали со своите тренинзи пред камбекот во кафезот, првпат во кариерата во тешка категорија, и фановите беа воодушевени од брзината и моќта на 33-годишниот Американец, кој сега има над 120 килограми.

Популарниот „Боунс“ ќе дебитира во тешката категорија оваа година по доминацијата во средно-тешка категорија и видеото на кое тренира со тренерите Брендон Гибсон и Мајк Винкелџон е импресивно.

„Чувствувам дека добро се движам за дебело момче и кога ќе се вратам во форма, ќе бидам опасен“, напиша Џонс.

Последен меч на Џонс беше контроверзната победа над Доминик Рејес на УФЦ 247 во февруари 2020 по што се откажа од титулата и сега, најверојатно, ќе добие брз обид да ја освои и оваа титула откако шефот на УФЦ, Дејна Вајт, потврди дека тој е прв кандидат за меч со победникот на дуелот меѓу актуелниот шампион Стипе Миочиќ и Френсис Нгану.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BONY (@jonnybones)

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија4 часа

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија5 часа

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија8 часа

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија9 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија10 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија10 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа11 час

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што...

Европа11 час

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет12 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет13 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет13 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија14 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет1 ден

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија1 ден

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Досие