Контакт

Спорт

Португалија по нотите на Роналдо, Грузијците ја растурија Бугарија

Објавено пред

Кристијано Роналдо беше двоен стрелец во триумфот на Португалија од 4:0 против Швајцарија, во Лигата на нации. Во листата на стрелците му се придружија и Вилијам Карвалјо и Жоао Кансело.

dobivaj vesti na viber


Чешка и Шпанија одиграа 2:2, а Србија ја совлада Словенија со 4:1. Александар Митровиќ, Сергеј Милинковиќ – Савиќ, Лука Јовиќ и Немања Радоњиќ погодија за селекцијата на Драган Стојковиќ Пикси.

Грузија ја победи Бугарија во Разград со 2:5 и се наоѓа на првото место во групата. Грузијците одиграа совршен натпревар и покажаа како може да се „растури“ Бугарија на гости.

Давиташвили во четвртата минута погоди за 0:1, а Андреа Христов си постигна автогол. Потоа стрелаа и Зивзивадзе, Кварачкелија и Вако, додека стрелци за Бугарија беа Александар Илиев и Илијан Стефанов.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Мората и Атлетико го урнаа Реал на „Метрополитано“

Објавено пред

Реал Мадрид немаше пораз оваа сезона додека не дојде гостувањето на „Метрополитано“, каде што во уште едно „Мадрилењо“, градско дерби, Атлетико Мадрид се покажа како подобар и погладен за победа тим, триумфирајќи со 3:1.

dobivaj vesti na viber

Само што почна мечот, во четвртата минута, Алваро Мората ги воодушеви 70-те илјади фанови со убав гол, најавувајќи борба за победа. Во 18. минута, „јорганџиите“ го удвоија водството преку Антоан Гризман, по што Реал Мадрид, конечно, се разбудија и во 35. минута намалија со голот на ветеранот Тони Крос.

Кога се очекуваше дека во второто полувреме, Реал ќе тргнат по победа, Алваро Мората само што почнаа вторите 45 минути зголеми на 3:1. Ова го деморализираше тимот на Карло Анчелоти, кој потоа иако тргна во постојан напад, не успеа да го најде патот до голот на Јан Облак.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Торино пак ја остави Рома без победа

Објавено пред

Рома на Жозе Мурињо остана на само една победа на стартот на новата сезона во Серија А, откако Дуван Запата успеа да спаси поен за Торино за 1:1 реми.

dobivaj vesti na viber

„Волчицата“ беше поблиску до трите поени, откако Ромелу Лукаку стрелаше во 68. минута, и кога изгледаше дека тоа е доволно, новото засилување на „Граната“, Колумбиецот Дуван Запата израмни во 85. минута од мечот.

Ремито ја остава Рома на 13. место со само 5 освоени поени, додека Торино се деветти со 8 поени.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) И без Мбапе, ПСЖ доминираше во францускиот „Ле класик“

Објавено пред

Пари Сен-Жермен, по неочекуваниот пораз од Ница во претходното коло, се созеде и стигна до импресивна и доминантна 4:0 победа над својот најголем (вечен) ривал, Олимпик Марсеј.

dobivaj vesti na viber

На „Паркот на принцовите“, дербито со ривалот од јужна Франција, секогаш се жестоки и неизвесни, но овојпат имаше само еден тим кој играше на теренот. Само што почна мечот, во 8. минута, Ашраф Хакими ги донесе Парижани во водство, по што следуваше неочекуваната замена на Килијан Мбапе во 32. минута поради повреда.

Ова не им пречеше на домаќините, кои во 37. минута го зголемија водството преку Рандал Коло Муани, за да стават точка на мечот преку Гонсало Рамос, кој го замени Мбапе, постигнувајќи два гола во 49. минута.

ПСЖ сега е на 3. место на табелата со 11 поени, два помалку од неочекуваниот лидер Брест, додека Марсеј се на седмото место со 9 поени и без победа во последните три кола.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Најново

Регион59 минути

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион2 часа

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион3 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија4 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ6 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија8 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион11 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија14 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија15 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет15 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет16 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура16 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија2 дена

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...