Контакт

Спорт

Португалија во Ирска без Бернардо Силва

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Португалија, против Република Ирска и Србија, има можност да обезбеди директен пласман на Европското првенство. Португалците, утре гостуваат во Ирска, а в недела ќе ја пречекаат Србија.

Србија, со натпревар повеќе, ја предводи А-групата со 17 бодови, Португалците имаат бод помалку. Останатите селекции немаат шанси за првите две места во групата.

Утревечер, во Даблин, Португалија ќе биде без Бернардо Силва. Фудбалерот на Манчестер сити има проблем со мускулот. Фернандо Сантош е оптимист дека Силва ќе биде подготвен за Србија.

„Мислам дека ќе игра против Србија. Имаме такви сознанија. Дојде на подготовките многу уморен, се жалеше дека многу натпревари се пред него и дека не може да тренира. Добро оди рехабилитацијата, ќе биде подготвен за Србија. Тој нема да патува со нас во Ирска, ќе остане во Лисабон за да работи со нашиот медицински тим. Во петок би можел да тренира со соиграчите“, рекол португалскиот селектор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Судија повреди кошаркар во НБА

Објавено пред

Кошаркарот на Сакраменто Кингс, Девион Мичел, доби повреда на бизарен начин на синоќешниот меч против ЛА Лејкерс, кој „езерџиите“ го добија против „кралевите“ со резултат 117-92.

Лејкерси до триумф на мечот стигнаа без услугите на Леброн Џејмс, но вниманието го привлече една несекојдневна сцена.

Мичел по мал контакт со еден од судиите на мечот, го свитка глуждот и се најде на паркетот.

Гледајте ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ: Не верувам во Бог, верувам само во себе

Објавено пред

Шведскиот репрезентативец, Златан Ибрахимовиќ, во интервју за „Кориере дела Сера“, открил на кој јазик размислува и комуницира на фудбалскиот терен, кој е подобра Меси или Роналдо, дали Меси заслужено ја доби Златната топка…

„Кога играм никогаш не размислувам на шведски, тој јазик е многу фин. Најчесто размислувам на еден од словенските јазици. Понекогаш на италијански или англиски“, рекол Ибрахимовиќ и продолжил.

„Јас сум Швеѓанец, но мојата мајка е од Хрватска, а мојот татко е муслиман од Босна и Херцеговина“.

На прашањето дали верува во Бог, одговорил.

„Не верувам само во себе“.

Се потсетил и на тешките моменти од најраното детство, за кои вели дека му помогнале да постане силен.

„Научив да ја трансфромирам болката, дури и омразата, во сила. Ако сум среќен тогаш играм добро. Ако сум лут, тогаш играм уште подобро. Он навивачите кои ме сакаат ја земам енергијата. Од оние кои ме мразат, земам уште повеќе од таа енергија“.

На прашањето кој е подобра Меси или Роналдо рекол.

„Двајцата се неверојатно јаки. Но би го избрал Меси, игравме заедно. Нашиот однос е професионален. Лео живее за фудбалот. Но, Левандовски заслужи да ја добие Златната топка оваа година“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сѐ ќе беше поинаку доколку Сена ја прифатеше понудата од Ферари

Објавено пред

Поранешниот шеф на Ферари, Жан Тод, открил дека малку недостигало Аиртон Сена во 1994 година да се пресели во тимот од Маранело.

Еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1, загина во болидот на Вилијамс, на патеката во Сан Марино на 1.мај 1994 година.

„Неколку недели откако дојдов во Ферари го запознав Аиротн Сена во еден хотел цо Монца. Му понудив да дојде во Ферари 1995 година, тој сакаше да се пресели веднаш кога веќе треба да го смени тимот. Проблемот беше што ние имавме двајца возачи под договор, Жан Алези и Герхард Бергер и не можевме да го донесеме веднаш“, рекол Тод.

По загинувањето на Сена, Ферари започнаа да го следат Михаел Шумахер кој возеше за Бенетон. Со Ферари, Шумахер, успеа да освои пет шампионски титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет3 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија4 часа

Гаши пред средбата со Заев рече дека нема да разговараат за кадровски решенија

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, прв дојде на денешната лидерска средба со Зоран Заев. Без никакви детали околу тоа што...

Македонија4 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија5 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија6 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија7 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет8 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија9 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија9 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа9 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија21 час

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија22 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион23 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет23 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Досие