Контакт

Спорт

Последна битка за титулата во Премиерлигата: Ливерпул чека кикс на Манчестер Сити

Објавено пред

Последно коло во англиската Премиерлига, а борбата за титулата се уште е отворена. Манчестер Сити денеска ќе се обиде да ја задржи предноста од еден бод во однос на второпласираниот Ливерпул и на тој начин да ја одбрани титулата. За тоа најверојатно ќе му биде потребна победа над Астон Вила.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул ќе демне грешка на „граѓаните“ и ќе се обиде да го освои третиот трофеј оваа сезона.

За Ливерпул да има шанса за титулата, мора да ги победи Вулверхемптон на домашен терен. Мора да се надева и дека Манчестер Сити на домашен терен нема да ја победи Астон Вила, клуб чиј тренер е легендата на Ливерпул, Стивен Џерард, а на теренот меѓу другите го предводат поранешните играчи на Ливерпул, Фелипе Кутињо и Дени Ингс.

Интересна е ситуацијата во која Астон Вила ќе заработи доколку Сити стане шампион. Имено, во скапиот трансфер на Џек Грилиш од Астон Вила во Сити минатото лето беше вметната клаузула според која клубот од Бирмингем ќе добие 18 милиони евра доколку тимот на Гвардиола стане шампион.

„Ќе направиме се за да освоиме бодови против Сити овој викенд, но пред се поради мојот сегашен клуб и нашите навивачи“, изјави Стивен Џерард.

Во лудиот развој на ситуацијата, можеби ќе му биде доволен бод на Ливерпул, но тогаш би морал да го поддржи и пораз на Сити со повеќе од шест разлика. Уште полуда теорија е дека Сити би загубил со 6:0, а Ливерпул и Вулверхемптон би одиграле 5:5. Тогаш, по ова коло немаше да се знае шампионот, а Манчестер Сити и Ливерпул ќе одиграат уште еден екстра натпревар за титулата.

Ќе биде интересно да се гледа и борбата за четвртото место кое води во Лигата на шампионите. Тотенхем на гостувањето кај Норич сака да ја задржи предноста од два бода во однос на петтопласираниот Арсенал, кој го пречекува растоварениот Евертон.

На дното на табелата за опстанок во лигата се борат Барнли и Лидс Јунајтед, а една од две екипи ќе мора да испадне. Моментно имаат ист број бодови, но Барнли има многу подобра гол-разлика, па Лидс ќе мора бодовно да ги надмине. Барнли во последното коло го пречекува Њукасл, а Лидс е домаќин на Брентфорд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Седлоски: Со една нога сме во следното коло, но ќе бидеме внимателни и во Гибралтар

Објавено пред

Македонскиот првак Шкупи го победи Линколн Ред Импс со 3:0 на Националната арена „Тодор Проески“. Иако има и реванш на Гибралтар, тоа е триумф што речиси гарантира пласман во следната рунда од квалификациите за ЛШ, каде чека Динамо Загреб.

dobivaj vesti na viber

Тренерот Гоце Седлоски е задоволен, вели дека тимот со една нога е во следното коло, но ќе биде максимално внимателен и на реваншот во Гибралтар.

„Честитки за фудбалерите, исполнија на теренот се што побарав од нив. Со една нога сме во следното коло, но, сепак, не очекуваат уште 90 минути во Гибралтар. Иако игравме повеќе од половина час со играч помалку, одигравме добро и можевме да постигнеме уште некој гол. Верувам дека можеме уште подобро“, изјави Гоце Седлоски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкупи со рутинска победа над Линколн на стартот на квалификациите за ЛШ

Објавено пред

Македонскиот шампион, Шкупи стигна до рутинска 3:0 победа над аутсајдерот Линколн од Гибралтар во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Мамаду Данфа го отвори резултатот на „Тоше Проески“ уште во 11. минута, пред Сандеј Адетунџи во 29. минута да го удвои водството на тимот на Гоце Седлоски.  И покрај тоа што Шкупи остана со играч помалку по вториот жолт картон на Гаги Маргвелашвили во 54. минута од мечот, во 62. минута, го зголемија водството по автоголот на Рој Чиполина.

Следен противник на Шкупи по двобојот со Линколн, треба да биде хрватскиот гигант и редовен учесник на европските натпреварувања, Динамо Загреб.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, КВАЛИФИКАЦИИ

ШКУПИ (МКД) – Линколн (Гиб) 3:0

Пјуник (Ерм) – ЦФР Клуж (Ром) 0:0

Малме (Шве) – Викингур Рејкјавик (Исл) 3:2

Лудогорец (Буг) – Сутјеска (ЦГо) 2:0

Балкани (Кос) – Жалгирис (Лит) 1:1

Лех Познањ (Пол) – Карабаг (Азе) 1:0

ТНС (Вел) – Линфилд (СИр) 1:0

Шамрок роверс (Ирс) – Хибернијанс Паола (Мал) 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ињаки Вилијамс ќе игра за Гана: Време е да се вратам

Објавено пред

Фудбалерот на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс преку социјалните мрежи објави дека во иднина ќе настапува за фудбалската репрезентација на Гана, откажувајќи се од шансата да игра за Шпанија.

dobivaj vesti na viber

28-годишниот напаѓач е роден во Билбао, откако неговите родители ја поминаа пустината Сахара на нозе барајќи шанса за подобар живот во Европа. Атлетик Билбао во својата 124-годишна историја во клубот примаат само фудбалери кои се Баскијци или родени во Баскија, Вилијамс стана само вториот црн фудбалер на клубот.

„Секој чекор кој го правиме има свое значење. Еволуција. Поглед кон иднината кој оставаа трага. Моите родители ме воспитаа со вредности на скромност, љубов и почитување. Ме научија да го прифатам животот. Во тој постојан обид да се расте, професионално и индивидуално. Затоа сметам дека е време да го пронајдам моето потекло со Гана и Африка што ми значи многу мене и на моето семејство. Денеска е нов предизвик. Од денеска ќе го бранам дресот на Гана со цело срце. Јас сум еден од ‘Црните ѕвезди’“, објави Вилијамс.

Тој беше повикан во шпанската репрезентација од страна на тогашниот селектор Висенте дел Боске и одигра еден пријателски меч со Босна и Херцеговина. Неговиот помлад брат, Нико, кој исто така игра за Билбао, уште не објавил дали ќе го следи примерот на неговиот брат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Поврдени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија10 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија11 час

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија12 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија12 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија17 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија17 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија17 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија18 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ20 часа

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија20 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ20 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија21 час

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија23 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет24 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија24 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија1 ден

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија2 дена

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...