Контакт

Спорт

Потврда на трансферот – Џенкинс е играч на Олимпијакос

Објавено пред

Чарлс Џенкинс кариерата ќе ја продолжи во Олимпијакос потврди на „Твитер“ неговиот менаџер Мишко Ражнатовиќ. Минатата сезона Американецот со српски пасош ја мина во Црвена звезда, што беше негов трет мандат во екипата од Белград.

Џенкинс зад себе има просечна сезона, веројатно негова најлоша откако дојде во Европа во 2013 година. Џенкинс е избран во НБА лигата на драфтот во 2011 година од страна на Голден стејт Вориорс.

На неговиот трансфер инсистирал тренерот на Олимпијакос Јоргос Барцокас. Џенкинс и Барцокас соработуваа од 2017 до 2019 година во Химки.

Минатата сезона во АБА лигата Џенкинс имал просек од 6,4 поени и две асистенции по натпревар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал до навивачите: Ако станеме шампиони, останете дома!

Објавено пред

Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид ги повика своите навивачи во случај титулата да заврши на „Сантијаго Бернабеу“ да не се собираат на јавни простори затоа што тоа би било чекор назад во борбата против коронавирусот.

Реал има 4 бода предност пред Барселона, на 2 кола до крајот и веќе утре може да ја обезбеди 34-тата титула шампион на Шпанија.

„Победите и титулите секогаш ги споделуваме со навивачите, но во овој момент мораме да бидеме свесни за ситуацијата во која се наоѓаме. Поради тоа мораме да дадеме свој придонес и да покажеме одговорност за да го избегнеме ризикот од зараза“ порачаа од Реал Мадрид.

Шпанија е една од државите во Европа кои беа најтешко погодени од пандемијата, со околу 300.000 заразени и безмалку 30.000 починати.

Градоначлникот пак на Мадрид, рече дека прослава сепак ќе има, но сите ќе мора да бидат со маски:

Во Мадрид ќе има голема прослава ако Реал стане шампион, и покрај короната

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Клоп и Мурињо треба да се извинат

Објавено пред

Манчестер Сити сепак ќе смее да игра во Лигата на шампиони и наредната сезона, одлучи Спортскиот арбитражен суд во Лозано по обвинувањата за прекршување на финансискиот фер плеј. Оваа одлука ја искоментираа менаџерите на Ливерпул и Тотенхем, Јирген Клоп и Жозе Мурињо, едни од најголемите ривали на стратегот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола.

Клоп рече дека е среќен што на Сити му е дозволен настап во Европа, затоа што тоа е добро за Ливерпул.

„Среќен сум што Сити следната сезона ќе игра во ЛШ. Ако имаат 10 или 12 меча помалку во сезоната, никој во лигата не би имал шанса да стигне до титулата“ рече Германецот.

Мурињо беше поостар.

„Ако Сити не е виновен, а е казнет со неколку милиони, тогаш тоа е срамно. Ако не си виновен не треба да бидеш казнет. Срамна одлука“ смета Португалецот.

Гвардиола пак од двајцата колеги бара извинување.

„Треба да ни се извинат. Да погрешевме ќе ја прифатевме одлуката на УЕФА. Не очекуваме да не бранат Ливерпул, Тотенхем, Арсенал, Челси или Вулверхемптон, но имаме право да се браните самите кога веруваме дека се сме направиле правилно. Неверојатно сум среќен поради одлуката. Тоа што го освоивме на терен, ќе го одбраниме на терен“ вели Пеп Гвардиола кој на кормилото на Сити стигна до две титули во ПЛ, еден ФА куп, три Лига купа и два Суперкупа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рашфорд стана доктор на науки

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, англискиот репрезентативец Маркус Рашфорд е награден од Универзитетот во Манчестер со тоа што му е врачен почесен докторат. Како што пренесува „ББЦ“ Рашфорд станал најмладиот доктор на науки.

Наградата е за неговиот придонес во борбата против сиромаштијата кај децата. Докторатот се доделува без обврски личноста да мора да присуствува на предавања или да полага испити.

Тој е награден поради гестот да се труди да им обезбеди топол оброк на децата кои се во лоша финансиска состојва во текот на празниците.

Со ова Рашфорд стана третиот во Јунајтед кој е почастен да биде доктор на науки. Пред него таа чест ја добија Сер Алекс Фергусон и Сер Боби Чарлтон.

„Кога ќе погледнам кој се ја добил оваа награда пред мене, уште повеќе сум почестен. Ние не сме ниту на половина пат во борбата со сиромаштијата, пред се кај децата нашата помош е најотребна, но навистина ми значи што овој град вака ме награди“ – изјави Рашфорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија1 час

ДИК: До 11 часот одѕивот е над 11 отсто, најголем во Демир Хисар – 21,33 отсто

До 11 часот одѕивот на гласачите на предвремените парламентарни избори е 11 проценти, соопшти претседателот на Државната изборна комисија, Оливер...

Македонија2 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија4 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион4 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија6 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија6 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија6 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија14 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет16 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија21 час

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија22 часа

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија22 часа

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија23 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ1 ден

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија1 ден

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија1 ден

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија1 ден

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 ден

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет1 ден

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Досие