Контакт

Спорт

Повредата на Бензема не е сериозна

Објавено пред

Повредата на Карим Бензема не е сериозна, тој ќе настапи на Европското првенство. Напаѓачот на Реал, поради проблем со коленото, синоќа побара измена во 41.минута на контролниот натпревар со Бугарија.

„Тоа е грч. Доби силен удар во мускулот кај десното колено. Не сакавме да ризикуваме, затоа го напушти теренот. Медицинскиот тим е со него“, изјавил францускиот селектор Дидие Дешан.

Франција, ја победи Бугарија со 3:0, еден гол постигна Антоан Гризман, два замената за Бензема, Оливие Жиру.

Актуелните светски шампиони на ЕУРО 2020 ќе играат во најтешката група, против Португалија, Германија и Унгарија.

Спорт

Фетел за маичката со боите на виножитото: Нека ме дисквалификуваат!

Објавено пред

Четирикратниот Ф1 шампион, Себастијан Фетел доби предупредување од стјуардите, откако ја прекрши процедурата пред трката при интонирањето на химната на домаќинот Унгарија, носејќи маичка со боите на виножитото во знак на поддршка на ЛБГТ заедницата.

Возачот на Астон Мартин лудата трка на Хунгароринг ја заврши на второто место, откако ги избегна проблемите на стартот, но на крајот не успеа да г помине Естебан Окон во Алпине за славна победа. Тој, заедно со Карлос Саинс Јуниор, Валтери Ботас и Ленс Строл беа повикани кај стјуардите поради пораката за поддршка за ЛГБТ заедницата против законите во Унгарија.

Фетел носеше маичка со порака „Same Love“ (иста љубов), и официјално се оправда дека „заборавил да ја соблече маичката поради дождот“. Но, пред медиумите тој јасно прати порака.

„Слушнав дека ме повикаа поради маичката за време на националната химна. Јас сум среќен, нека ме дисквалификуваат. Не ми е грижа. Би го направил тоа повторно. Кога ќе видите колку луѓе се замараат со тоа, можеби не е најлоша идеја еден ден да ја напуштиме планетава. Сите стоиме пред трката со убави слогани, но тоа е проблем за некои луѓе. Тажен свет“, изјави Фетел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лил е кошмар за ПСЖ – шампионот го освои Францускиот суперкуп

Објавено пред

И под водство на новиот тренер Жил Жувернек, Лил остана кошмар за супер-богатиот тим на Пари Сен-Жермен, победувајќи ги „светците“ на отварањето на француската сезона со титулата од Францускиот суперкуп.

На стадионот „Блумфилд“ во Тел Авив, Израел, Лил, кој минатата година имаше фантастичен и драматичен пат до титулата, стигна до 1:0 победа за лоша најава за тимот на Маурисио Почетино.

Единствениот гол на мечот го постигна Португалецот Чека во финишот на првото полувреме, кога успеа да го совлада Кејлор Навас со фантастичен удар од далечина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Хамилтон стравува дека има „долг КОВИД“

Објавено пред

Седумкратниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон открива дека уште страда од ефектите од КОВИД-19, осум месеци по неговиот прв позитивен тест на вирусот.

Откако го освои третото место на Хунгароринг во трилер трка, тој призна дека се чувствува исцрпено, а потоа доцнеше на прес-конференцијата бидејќи беше на преглед кај тимскиот доктор на Мерцедес.

„Не сум зборувал досега, но мислам дека имам долг Ковид, и дека ефектите уште се тука. Се сеќавам на ефектите кои ги имав кога бев позитивен и иако тренирав потоа, се чувствував поинаку. Нивото на замор кој го чувствувам е многу поинакво и тоа е голем предизвик за мене. Се обидувам да се подготвам. Не знам што беше денеска, можеби не бев доволно хидриран. Имам вртоглавица и погледот ми е матен. Се обидувам дао станам здрав, но не е лесно“, изјави Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија6 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион7 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија9 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа10 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет10 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа11 час

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ12 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија12 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија12 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет13 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт15 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион1 ден

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет1 ден

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Досие