Контакт

Спорт

Пред 19 години, Милан го „торпедираше“ Интер (видео)

Објавено пред

На денешен ден пред 19 години, на 11 мај 2001 година беше забележана најголемата победа во историјата на „Дерби дела Мадонина“, откако Милан го декласираше Интер со 6:0.

„Росонерите“ се мачеа во Серија А во тој период, а нивниот претседател Силвио Берлускони беше повеќе заинтересиран да стане италијански премиер, по што Чезаре Малдини ја презде клупата од Алберто Ѕакерони, но не успеа да ги крене над шестото место во Серија А, со четири поени зад петопласираниот Интер.

Џани Командини им донесе водство на Милан по само три минути, а 15 минути подоцна зголеми на 2:0, двапати на асистенција на Сержињо, човекот кој имаше три асистенции и еден гол таа вечер.

По осум минути во второто полувреме, Федерико Џунти од слободен удар зголеми на 3:0, пред Андриј Шевченко да постигне два гола за 11 минути. Сержињо во 81. минута постигна уште еден гол за меч кој навивачите на двата клуба нема да го заборават.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ни Реал, ни Барса, ниту Јунајтед – Покетино оди во Русија?!

Објавено пред

Поранешниот тренер на Тотенхем, Аргентинецот Маурисио Покетино веќе 1 година е без ангажман, од ноември 2019-та.

Оттогаш неговото име се споменуваше како тренерска опција во Барселона, Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид и други фудбалски гиганти, а последните информации се дека Зенит испратил понуда до него.

Дел од руските медиуми објави дека веќе е воспоставен конкакт, а преговорите се во тек. Сегашниот тренер на шампионот на Русија, Сергеј Семак е под договор до крајот на сезоната.

Зенит и во минатото имал звучни тренерски имиња како Роберто Манчини и Андре Вилас-Боаш.

Сепак, според многумина Покетино е најсериозен кандидат за клупата на Реал, секако доколку Зидан добие отказ.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Поради Федерер тенисот загуби 20 години“

Објавено пред

Францускиот тенисер Жил Симон тврди дека тенисот загубил 20 години затоа што сите сакале да играат како легендарниот тениски ас – Роџер Федерер. Поради тоа, Симон навива неговите рекорди да паднат.

Жил Симон објави книга, многу е присутен во медиумите, а неговите изјави во медиумите често „креваат прашина“.

Дваесет грен слем титули, 103 трофеи во кариерата, рекорд по бројот на недели на кои Швајцарецот беше на прво место на АТП листата – тоа се само дел од причините поради кои Симон „го напаѓа“ Федерер.

„Со децении се веруваше дека треба да се тренира како Федерер. Тој со својот стил на игра и самодовербата која ја има го потврди тоа. Не натера да загубиме 20 години. Сите во Франција го сакаат, родители, тренери. Не разбираме дека Рафаел Надал освои исто толку грен слемови работејќи нешто друго. Би помогнало кога би паднале рекордите на Федерер, тогаш би можеле да ги видиме и останатите“ рече моментно 58-от светски тениски рекет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер: Суперлигата е алатка како да се уништи Премиерлигата

Објавено пред

Долгогодишниот тренер на Арсенал, Французинот Арсен Венгер за The Guardian даде свое размислување за основање на европската Суперлига – натпреварување во кое би настапувале само најбогатите европски клубови од рангот на Барселона, Реал Мадрид, Баерн Минхен, Јувентус, Ливерпул…

Венгер смета дека Суперлигата не е добра опција за англиските клубови.

„Премиерлигата е надмоќна. Останатите лиги сакаат да ја уништат таа моќ, а најдобар алат за тоа е креирање на европската Суперлига. Тоа значи уништување на Премиерлигата. Ако креаторите на новата лига добијат дозвола од големите англиски клубови, тоа и ќе се случи“, смета Венгер.

На прашање дали Суперлигата е исклучително финансиски проект, Венгер е дециден:

„Тоа е фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите се и инвеститори, а прва цел на инвеститорите е генерирање на уште повеќе пари. Од таа перспектива Суперлигата можеби е само начин да се заработат повеќе пари“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет2 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија5 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија6 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија6 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија6 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија7 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија7 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија8 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет8 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија9 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет10 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија11 час

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет12 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет12 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет12 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа12 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет22 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија23 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа1 ден

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Досие