Контакт

Спорт

Пред точно 25 години, Рене Игуита ја имаше најдобрата одбрана во историјата

Објавено пред

6 септември 1995 година – пријателски меч помеѓу Англија и Колумбија на „Вембли“. Ништо значајно во овој меч, освен неверојатната „шкорпионска“ одбрана на колумбискиот голмански маг, Рена Игуита.

Мечот заврши без голови и нема да биде запаметен како значаен, но затоа одбраната на Игуита, голманот кој стана славен по својата „лудост“, но и по своето необично пријателство со нарко-босот Пабло Ескобар.

Игуита: Сакаа да го предадам Пабло Ескобар, но тој ми беше пријател©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Морнар доби место во Еврокупот

Објавено пред

АБА лигата доби уште еден претставник во Европкупот. Бордот на ова натпреварување донесе одлука на местото на Макаби Ришон да влезе екипата на Морнар од Бар. Макаби Ришон се повлекоа од Европкупот поради финансиски проблеми.

Морнар ќе биде четвртиот тим од АБА лигата и втор од Црна Гора, покрај Будуќност, што ќе учествува во Еврокупот.

Интересно двете екипи од Црна Гора ќе се натпреваруваат во Б-групата заедно со Метрополитанс, Бреша, Улм и Уникаха.

Фазата по групи во Еврокупот ќе се игра од 30 септември до 16 декември, а потоа од 30 декември до 3 февруари 2021 година ќе се игра Топ 16 фазата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фердинанд: Манчестер Јунајтед не работат добро, погледнете ги Челси

Објавено пред

Легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Рио Фердинанд не е задоволен од сработеното во преодниот рок, а како пример за добра работа го наведе Челси. Манчестер Јунајтед досега во преодниот рок го донесоа само Дони ван де Бек за 39.000.000 евра, од друга страна Челси вложија 223.000.000 евра во Каи хаверц, Хаким Зијеш, Тимо Вернер и Бен Чилвел.

Фердинанд смета дека ангажирањето на Ван де Бек е недоволно за Јунајтед, бидејќи Ливерпул и Сии се силни, а Челси направиле одличен тим.

„Погледнете како работат во Челси, а како во Јунајтед. Кај Чели го имате ова: „Бенг, работата е договорена“. Малку зборуваат и оп ќе донесат нов играч. Јунјатед не го правата тоа и тоа не фрустрира. За Санчо се зборува со месеци, а се уште ништо не е завршено. Тоа фрустрира“, рекол поранешниот капитен на „црвените ѓаволи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ундер заврши со Рома, се сели во Лестер

Објавено пред

Рома и Лестер постигнале договор за преселбата на Ченгиз Ундер на стадионот „Кинг Пауер“.

Рома ќе го позајми турскиот репрезентативец за кого пред три години на Басакшехир им плати 14.250.000 евра.

„Скај спорт Италија“ тврди дека Ундер пристигнал во Лестер и дека кога ќе ги мине медицинските прегледи, ќе го потпише договорот.

Рома од заемот ќе заработи 3.000.000 евра, меѓутоа Лестер, по завршувањето на сезоната, ќе има обврска да го откупи неговиот договор за 24.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија1 час

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија2 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија3 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија4 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија5 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион5 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет5 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет6 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет6 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет7 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет18 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет20 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет20 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија22 часа

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија1 ден

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија1 ден

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Досие