Контакт

Спорт

Пред три години никој не го сакаше во НБА, сега со Јанис ќе ја напаѓа титулата

Објавено пред

Доскорешниот кошаркар на Макаби од Тел Авив, Илајџа Брајант, потпишал договор со Милвоки Бакс, објави овој НБА клуб.

Брајант, во изминатите две сезони, одиграл 100 натпревари за Макаби. Оваа сезона, во Евролигата, имал просек од 11 поени, 3,3 скока и 2,2 асистенции, со процент на реализиција од 47,7 отсто.

Брајант, никогаш не играл во НБА лигата, во 2018 година бил пријавен но не бил избран на драфтот. Таа година се преселил во Израел, во Хапоел Елиат.

Три години подоцна, Брајант доби можност да игра за една од најдобрите франшизи во НБА лигата. Милвоки со Јанис Адетокумбо и Крис Мидлтон ќе се обидат најпрвин да ја освојат титулата на Истокот, а потоа да ја нападнат и НБА титулата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Французите со голема победа над Германија сред Минхен

Објавено пред

Франција со 1:0 ја совлада Германија на „Алијанц арената“ во Минхен во големото дерби од првото коло на ЕУРО 2020, за светските шампиони да имаат совршен старт на шампионатот против стариот ривал.

Во дуелот на двата последни светски шампиони (Германија 2014 и Франција 2018), немаше класика од фудбал, посебно во првото полувреме, но Французите направија доволно за да дојдат во водство. Матс Хумелс, повратникот во „маншафтот“ на Јоаким Лев си постигна помалку смешен автогол во 20. минута од мечот, а Германците не успеаја да упатат ниту еден удар на голот на Иго Љорис во првите 45 минути.

Во второто полувреме, Германците тргнаа по гол, но имаа среќа кога веднаш Адриен Рабио ја погоди левата статива. Серж Гнабри одговори на другата страна со најдобрата шанса на Германците, а и Томас Милер имаше добра шанса.

Килијан Мбапе во 66. минута постигна еден од најубавите голови досега на шампионатот, но судијата (исправно) го поништи поради офсајд, а во 85. минута и Карим Бензема ја уфрли топката во мрежата, но голот беше поништен поради офсајд.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50060-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Браќата на Јокиќ сакаа да се пресметаат со Букер!

Објавено пред

Никола Јокиќ имаше неславен крај на НБА сезоната во која стана МВП на лигата, откако неговите Денвер загубија со 4:0 во полуфиналето од Западот од Финикс, меч во кој доби исклучување за фаулот над Камерун Пејн.

Во тој момент на теренот имаше голема мешаница на двата тима, а Јокиќ влезе во пресметка со Девин Букер, а на новата снимка од трибините се покажуваат и неговите двајца браќа Страхиња и Немања Јокиќ, кои тргнаа да го бранат својот брат.

Секако, зачинето со српски пцости.

Прикажи повеќе...

Спорт

Неверојатен подвиг или лудост? Десетгодишник направи 5.713 склекови!

Објавено пред

Десетгодишниот Илман Хаџимурадов од селото Фјодоровски во централна Русија, успеа да постави нов рекорд, откако направи 5.713 склекови во сесија од три и пол часа, рушејќи го рекордот од 4.784 склекови на друго момче од Чеченија.

Како дел од подготовките за овој неверојатен подвиг, малиот Илман трчал 10 километри дневно и правел околу 3.000 склекови секој ден. Тој ги правеше склекови без да ги крене рацете од подот и да го крене задникот на 90 степени за да му се важи обидот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Владата го укина полицискиот час, дозволени се прослави и настани

Полицискиот час од утре се укинува, угостителските објекти останува да работат само на отворено, а се дозволува и одржување на...

Топ10 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија12 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија13 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија14 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет15 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија15 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија15 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет17 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија17 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет18 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет18 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет18 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија1 ден

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет1 ден

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија2 дена

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа2 дена

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија2 дена

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија2 дена

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Досие