Контакт

Спорт

Преодниот рок ќе се одвива од 15 јуни до 31 август

Објавено пред

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) одлучи кога ќе започне и кога ќе заврши летниот преоден рок. Трансфер пазарот во Македонија ќе започне на 15 јуни и ќе заврши на 31 август.

„Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите засегнати страни дека согласно Одлуката на У.О. за прекин на натпреварувачката сезона 2019/2020 во сите категории, вклучително и Прва МФЛ, летниот преоден рок почнува на 15. јуни и ќе трае до 31. август 2020. година“, објави ФФМ на својата интернет страница.

Инаку ФФМ минатата недела ја прекина сезоната 2019/2020, откако во два клупа од Првата лига имаше вкупно шестмина позитивни на коронавирусот.

фото/ fkvardar.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Жофри Ловерњ во Жалгирис

Објавено пред

Францускиот кошаркар Жофри Ловерњ денес потпишал договор со најтрофејниот литвански клуб, Жалгирис.

Ловерњ е донесен како замена за Џок Лендејл кој се очекува во наредните денови да тргне по стапките на тренерот Шарунас Јасикевичиус и да потпише договор со Барселона.

Францускиот репрезентативец изминатите две сезони го носеше дресот на Фенербахче, а претходно играше во Денвер, Чикаго, Оклахома и Сан Антонио.

Минатата сезона во Евролигата 28 годишниот кошаркар во просек по натпревар бележел по 6,3 поени и 2,7 скока.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Армани потврди – Ледеј две години во Милано

Објавено пред

Американецот Зек Ледеј наредната сезона ќе го носи дресот на Армани Милано, потврди италијанскиот клуб. Крилниот-центар минатата сезона го носеше дресот на Жалгирис.

Зек Ледеј со Армани милано потпишал две годишен договор.

„Благодарен сум што добив можност да дојдам во Милано и што ќе можам да соработувам со одличен тренер“, рекол Американецот по пристигнувањето во Милано.

Минатата сезона во дресот на Жалгирис, Ледеј во Евролигата имал просек од 11,8 поени и 4,7 скока по натпревар.

Ледеј бил играч на универзитетите Јужна Флорида и Вирџинија Тех, а во Европа настапувал во Хапоел Гилбоа, Олимпијакос и Жалгирис.

Армани Милано претходно потпиша договори со Малком Дилејни и Џиџи Датоме.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

Објавено пред

Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека целосно и е посветен на работата, но бил подготвен да замине доколку клупските челници не се задоволни.

Конте минатото лето пристигна во Интер, а по поразот од Болоња пред неколку дена започнаа шпекулациите дека тој би можел да замине по само една сезоната.

Интер се наоѓа на второто место на табелата со осум бода помалку од водечкиот Јувентус. Ист број на бодови како Интер има и Лацио.

„Интер ме повика за три годишен проект, да ги вратам даму каде што заслужуваат да бидат, јасно е дека за нешто такво е потребно време. Дојдов тука со многу ентузијазам. Договорот ми трае три години, доколку сакаат да го продолжат…Јас сум среќен, замен дека пред нас е долг пат, но доколку сите се задоволни од работата што ја обавувам, што мислам дека сега е случај, тогаш не гледам причина зошто да не продолжиме да работиме. Доколку не се задоволни, тогаш веднаш ќе си заминам“, рекол Конте.

Антонио Конте во кариерата бил шампион со Јувентус и Челси, бил селектор на Италија, а работел и во Сиена, Аталанта, Бари и Арецо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Македонија1 час

Во полициска станица повикани лица кои објавиле статус да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

И други лица ќе бидат повикани на разговор за објавување статуси на социјалната мрежа „Фејсбук“, по примерот на директорот на...

Македонија3 часа

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ5 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија5 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија5 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија7 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија7 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет7 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа8 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион8 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија19 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија21 час

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија21 час

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија23 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ24 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија24 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија1 ден

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Досие