Контакт

Спорт

Пресврт на Барселона во режија на Депај – Валенсија падна на „Ноу Камп“

Објавено пред

Барселона ја победи Валенсија со 3:1 во последниот натпревар од деветтото коло во Примера. Каталонците ја забележаа четвртата победа во сезоната и со 15 бодови стигнаа до седмото место на табелата. Валенсија која нема победа на последните пет натпревари остана на деветтото место место.

Барселона со пресврт успеа да ја совлада Валенсија. Гостите го отворија резултатот со голот на Хосе Гаја. Левиот бек од 25.метри упати неодбранлив удар кон Тер Штеген.

Предноста на Валенсија траеше само осум минути, кога израмни Ансу Фати. Во 41.минута асистентот за голот на Фати, Депај реализираше од белата точка.

Во второто полувреме, Валенсија не ги искористи своите шанси, во една ситуација стативата беше сојузник на Тер Штеген. Казаната гостите ги стигна во 85.минута кога Кутињо го постави конечниот резултат.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо со гол број 800 и 801 за драматична победа над Арсенал во „англиска класика“

Објавено пред

Манчестер јунајтед и Арсенал во минатото играа мечеви за титула кои секогаш изобилуваа со голови, акција и возбуда, а навивачите на двата гиганти чија форма, за жал, во последните години се во надолна линија, се потсетија на тие славни денови во уште едно класично дерби, кое овојпат заврши со 3:2 победа за Јунајтед благодарение на 800. и 801. гол во кариерата на Кристијано Роналдо.

Со новиот тренер Ралф Рангник на трибините (додека не ја среди визата пред неделниот меч со Кристал палас), фановите на „Олд Трафорд“ не можеа да посакаат полош старт – Арсенал во 13. минута стигнаа до водство преку Емил Смит-Роув во еден од најбизарните голови во историјата на Премиерлигата. По корнерот на „топчиите“, Фред го нагази својот голман Давид де Хеа, кој падна повреден на тревата, а Смит-Роув од далечина ја смести топката во голот. Судијата Мартин Еткинсон прво го поништи голот, но по прегледувањето на ВАР снимките тој беше признаен.

Јунајтед успеаја да се вратат во игра во 44. минута, кога по одличното проигрување на Џејдон Санчо, Фред му асистираше на Бруно Фернандеш за 1:1, а Кристијано Роналдо во 56. минута го постигна својот јубилеен 800. гол по убавата акција со Маркус Рашфорд. Само две минути подоцна Мартин Одегард со фантастичен удар од 15-тина метри израмни на 2:2, но Норвежанецот потоа го собори Фред во шестнаесетникот во 70. минута да дозволи Роналдо да стигне и до својот 801. гол.

Со ова „шоу“ на Португалецот се ставаат на страна шпекулациите дека беше поставен на клупата против Челси по наредба на Рангник, кој сигурно ќе смета на неговите услуги оваа сезона.

Арсенал и покрај поразот, остануваат петти со 23 поени, еден повеќе од Тотенхем на шестото место и два пред Јунајтед, кои сега се седми.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Каква лудница меѓу Лацио и Удинезе – осум гола, три црвени картони и 4:4!

Објавено пред

Лацио и Удинезе одиграа апсолутно неверојатен меч вечерва во 15. коло од италијанската Серија А, во кој имаше дури шест гола, два црвени картони, многу нервоза и драматично 4:4 реми обезбедено во 99. минута во дуелот на Маурицио Сари и неговиот поранешен помошник, сега тренер на Удинезе, Лука Готи.

Гостите имаа старт од соништата на „Олимпико“, откако по половина час игра имаа 0:2 со двата гола на португалскиот ас Бето (17. и 32. минута), но Лацио одговори бргу откако намали на 1:2 преку Чиро Имобиле во 34. минута. Пред крајот на полувремето, уште еден шок за домаќините – Нахуел Молина во 44. минута зголеми на 1:3.

Ако стартот на Удинезе беше фантастичен во првото полувреме, Лацио се врати силно на стартот на второто – Педро во 51. минута намали на 2:3, пред Сергеј Милинковиќ-Савиќ пет минути подоцна со прекрасен гол да израмни на 3:3.

Драмата само што започнуваше – Патрик го доби вториот жолт картон само минута подоцна, а потоа во 69. минута, црвен и за Молина по удар со лакт за израмнување на силите. Се веруваше дека трите поени за Лацио ги донесе капитенот Франческо Ачерби во 82. минута од мечот, но во долгото продолжение, Удинезе во 99. минута од мечот, Толгај Арслан обезбеди реми за Удинезе.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем се вратија на победите против Брентфорд

Објавено пред

Тотенхем на Антонио Конте се врати по европскиот срамен пораз од Мура со рутинска 2:0 победа над Брентфорд за искачување на шестото место во Премиерлигата.

По шокантниот пораз во Словенија во Конференциската лига на УЕФА, Конте изјави дека тимот го очекува напорна работа и побара трпение од навивачите, а едноставната победа над новиот прволигаш ќе влее малку доверба во неговата работа.

Серхи Кањос си постигна автогол во 12. минута од мечот, а трите поени за Спарс ги осигура Сон Хеунг-Мин во 67. минута од мечот.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа12 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион12 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет13 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија16 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија16 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа19 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија20 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија22 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа22 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија23 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет23 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија2 дена

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија2 дена

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија2 дена

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Досие