Контакт

Спорт

Проблем за Мурињо, се повреди Сон

Објавено пред

Напаѓачот на Тотенхем Сон-мин ќе мора да паузира неколку недели поради повреда на рамото, соопшти клубот од северен Лондон.

Репрезентативецот на Јужна Кореа на натпреварот со Астон Вила, а кој постигна два гола во победата 3:2, доживеал фрактура на рамото.

Клубот не прецизира колкава пауза го очекува Сон, но сигурно е дека неколку недели ќе биде надвор од екипата.

Тоа значи дека Сон ќе ги пропушти натпреварите со Лајпциг во осмина-финалето во Лигата на шампионите, односно дуелите со Челси, Вулверхемптон, Норич во ФА купот и Барнли.

Повредата на Сон е дополнителен удар за Жозе Мурињо кој до крајот на сезоната нема да може да смета на услугите на капитенот Хари Кејн.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо одбил да смени дрес со голманот Сорентино откако тој му фати пенал (видео)

Објавено пред

Ако ви е потребен уште еден доказ дека Кристијано Роналдо се сфаќа себеси премногу сериозно, тука е поранешниот голман на Киево, Стефано Сорентино, кој вели дека Португалецот одбил да си смени дрес со него бидејќи тој му одбранил пенал.

Сорентино тврди дека Роналдо бил „многу лут“ минатиот јануари, кога Јувентус стигна до 3:0 победа над Киево во Торино со головите на Даглас Коста, Емре Џан и Даниеле Ругани, но и меч во кој обидот од пенал на Португалецот заврши во рацете на Сорентино.

41-годишниот Сорентино, кој сега игра во Черво во осмата италијанска лига инсистира дека имал договор за смена на дресовите, пред Роналдо да го игнорира по крајот на мечот.

„Се согласивме да ги смениме дресовите, но откако не даде гол од пенал беше многу лут. Се сретнавме во тунелот, се ракувавме и тој ми честиташе, но имаше лош израз на лицето и не ми го даде дресот. Сепак, не беше толку лошо, успеав да добијам дрес од Пауло Дибала“, открива Сорентино.

Инаку ова не беше прв „дуел“ на Роналдо со Сорентино – во дебито на Португалецот за Јувентус, Роналдо со колено го удри во главата (секако, ненамерно), по што ветеранот заврши во болница.

Сорентино му „врати“ на Роналдо за скршената глава, но Јуве победи (видео)

Сорентино ќе го памети дебито на ЦР7 откако заврши во болница

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса ќе го понуди Гризман на ПСЖ за да го врати Нејмар

Објавено пред

Барселона е подготвена да го понуди Антоан Гризман на Пари Сен-Жермен во нов обид да го врати Нејмар на „Ноу Камп“, тврди „Скај спортс“.

Французинот дојде во Барселона ова лето за 125 милиони евра, но не импресионираше во Каталонија и клубот е подготвен да го „жртвува“ за да го врати Нејмар, откако минатото лето сите обиди за договор со ПСЖ пропаднаа поради превисоката сума која ја бараше францускиот шампион.

Според шпанските медиуми, Нејмар и напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез се приоритети на шпанскиот клуб, кој ќе се обиде да направи „трампа“ со своите играчи – Усман Дембеле и Филипе Кутињо честопати се јавуваат како први кандидати, а сега на оваа листа е и Гризман.

Според „Скај спортс“, Барса го цени Гризман на околу 100 милиони евра, и ќе го постави на продажба без разлика дали ПСЖ ќе се согласат на трампата, откако се јавија повеќе заинтересирани премиерлигаши, предводени од Манчестер јунајтед. И покрај ова, Барса ќе мора да даде и нешто кеш за да се реализира ваков трансфер.

Нејмар, кој си замина од Барса за рекордни 222 милиони евра во 2017 година, има договор со францускиот клуб до 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанскиот печат убеден: Заврши ерата на трансфери од 100 милиони евра

Објавено пред

Времето во кое трансферите од 100 милиони евра беа „нормални“ во шпанскиот фудбал завршија, велат во анализите шпанските спортски медиуми оценувајќи го влијанието на КОВИД-19 на шпанскиот фудбал.

Шпанија во моментов е само зад Италија по бројот на жртви од корона вирусот и државата во моментов го живее 17-тиот ден од 30-дневната вонредна состојба. Поради ова шпанскиот фудбал е на „пауза“ како и сите европски големи лиги, и на клубовите им недостасува приходот од мечевите, предизвикувајќи имплементација на „ЕРТЕ“ мерките, односно поставување на своите вработени со договори на одредено време и со намалување на платите до 70 отсто.

Според „Марка“, најпогодени од ситуацијата ќе бидат најголемите клубови. Реал Мадрид, кои во своите планови ги имаа трансферите на Пол Погба и Килијан Мбапе ова лето, најверојатно ќе се откажат од големо трошење.

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу исто така не верува дека ова лето ќе има богати трансфери.

„Претпоставуваме дека ова лето на фудбалскиот пазар ќе има многу помалку пари поради корона вирусот, но трансферите можат да се случат и на поинаков начин, на пример со трампа“, вели Бартомеу за „Диарио спорт“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија12 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија13 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус, според извештајот проблем биле дебелината и високиот притисок

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија15 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија16 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија17 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија18 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија18 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија18 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија18 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет18 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет19 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија20 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија20 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет21 час

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа21 час

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа22 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет22 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет23 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион23 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Досие