Контакт

Спорт

Просинечки се прости со фудбалскиот татко Антиќ: Тој секогаш ми веруваше

Објавено пред

По смртта на Радомир Антиќ, еден од најлегендарните тренери во историјата и единствен човек кој бил на клупата на трите шпански гиганти Реал Мадрид, Барселона и Атлетико и по големиот број посвети во Шпанија се јави и поранешниот хрватски фудбалер Роберт Просинечки.

Антиќ го „обожуваше“ Просинечки и со него имаше шанса да работи во Реал Мадрид во 1991/92 и во Реал Овиедо во 1994/95. Антиќ исто така се обиде да го донесе „Жути“ и во Атлетико, но Барселона се јави со повисока понуда. Наместо него, Антиќ го купи Милинко Пантиќ, кој му донесе двојна титула во 1996 година.

„Тоа е фудбалот и животот. Да дојдев во Атлетико можеби немаше да освојат двојна титула. Некој така запишал. Тој сакаше фудбалери кои се силни на прекин и така ја правеше својата тактика. Му го донесов тоа во Овиедо и затоа ме сакаше. Тој ме пречека во Реал и во Овиедо, и по сите повреди веруваше во мене. Знаеше да ми попушти, иако јас пораснав во Црвена звезда, а тој беше партизановец. Вчера прочитав насловна на ’Марка’: ’Те сакаме!’. Тоа го заслужи Радомир“, вели Просинечки во интервју за „Моцарт спорт“.

Спорт

Дивац и Стојаковиќ меѓу протестантите во Сакраменто

Објавено пред

Повеќе од 20.000 граѓани на калифорниската престолнина Сакраменто беа дел од саботниот протест со поддршка за „Black Lives Matter“ движењето по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, а меѓу протестантите беа и првите луѓе и кошаркарите на Сакраменто кингс.

На протестот беше и генералниот менаџер Владе Дивац, неговиот сонародник Предраг Стојаковиќ, додека говор имаше кошаркарот Херисон Барнс.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Нунеш со нова доминантна победа влезе во историјата

Објавено пред

Аманда Нунеш ја декласираше првата предизвикувачка Фелисија Спенсер за да ја одбрани својата титула во перо категорија на УФЦ 250 за да влезе во историјата. Бразилката, која е и носителка на титулата во бантам категорија, стана првиот УФЦ фајтер со одбрана на два појаси во исто време.

Таа исто така ќе стане првата шампионка која е мајка, откако со својата сопруга, Нина Ансароф во септември очекува дете.

Нунеш беше подобра во секој сегмент во петте рунди, отварајќи неколку исеченици на лицето на Канаѓанката, но не успеа да стигне до нокаут. Судиите оценија дека го добила мечот со 50-44, 50-44 и 50-45.

УФЦ сега се наоѓа пред проблем да најде предизвикувач за Бразилката, бидејќи најблиску до неа е само шампионката во мува категорија, Валентина Шевченко, која има два порази од Нунеш.

„Не сум изненадена што не стигнав до нокаут, бидејќи знаев дека е цврста во октагонот. Бидејќи знаев дека ќе одиме во пет рунди морав да бидам остра како кактус. Што е следно? Навистина не знам. Целта беше да ги одбранам титулите и не знам што следува. Одам дома, а потоа ќе се договориме со Дејна Вајт“, вели Нунеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ 250: Гарбранд го „смачка“ Асунсао со страшен нокаут (видео)

Објавено пред

Поранешниот УФЦ шампион во бантам категорија, Американецот Коди Гарбранд се врати меѓу победниците на УФЦ 250 во Лас Вегас во саботата и тоа на најдобар можен начин.

Гарбранд го „уништи“ бразилскиот ривал Рафаел Асунсао, со страотен нокаут во последната секунда од втората рунда.

28-годишниот Гарбранд со победата повторно влегува во конкуренција за враќање на својата титула, со 12 победа во 15 мечеви во УФЦ.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Гром удрил во штала и ја запалил со се добитокот во неа

На место викано „Стрчин“ вчера удрил гром во штала сопственост на Т.Е.(47) од Битола и настанал пожар при што шталата...

Македонија53 минути

ДУИ ги повика сите албански партии и албански граѓани за избор на албански премиер

Демократската Унија за Интеграција смета дека Охридскиот договор се спроведува, Албанскиот јазик сега веќе е службен јазик и Албанците сега...

Топ1 час

МВР: 386 лица не носеле маски, а 154 не почитувале полициски час

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 249 лица им се издадени решенија за изолација, а 132...

Свет1 час

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од ковид-19

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус....

Европа14 часа

(Видео) Полицаец соборен од коњ на протестите во Лондон

Британската полиција и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер во Лондон, за време на протестите...

Европа14 часа

(Видео) Хаос во Хамбург – полицијата со водени топови против демонстрантите

Полицијата во германскиот град Хамбург употреби бибер спреј против демонстрантите и распореди водени топови откако протестите во знак на поддршка...

Свет17 часа

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија20 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија21 час

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија23 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион23 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет24 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет1 ден

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт1 ден

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија2 дена

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет2 дена

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија2 дена

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија2 дена

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија2 дена

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Досие