Контакт

Спорт

Прв пат во историјата Бејлор ја освоија НЦАА титулата

Објавено пред

Кошаркарите на Бејлор прв пат во историјата ја освоија титулата во НЦАА лигата. Бејлорс Берс, во финалето на завршниот турнир во Индијанаполис, убедливо ги поразија Гонзага Булдог со 86:70.

Бејлор противникот го скршија со брилијантната игра во одбраната. Гонзага во сезоната, во просек постигнуваше 91,6 пени, а во големото финале играчите на овој тим уфрлија скромни 70 поени.

Гонзага до финалето дојде без пораз, со 30 победи и не успеа да стане првиот тим по 1976 година, кој НЦАА титулата ја освоил без пораз.

Новиот шампион го предводеа Џаред батлер со 22 поени, Масио Тиг со 19 и Давио Мичел со 15 поени, шест скока и пет асистенции.

Кај Гонзага се истакна Џајлен Сагс со 22 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанците тврдат – Реал и Јувентус со едногодишна суспензија, „кралевите“ исфрлени и од полуфиналето

Објавено пред

Шпанската публикација „Депортес куатро“ тврди дека Реал Мадрид и Јувентус ги очекува исфрлање од европските натпреварувања на една година поради „лидерството“ на проектот на Европската суперлига, а „кралевите“ ќе бидат исфрлени и од овогодишното натпреварување.

Шефовите на УЕФА утре иамат состанок, и според шпанските извори, претседателот на УЕФА, Александер Чеферин смета дека Реал и Јувентус се главните лидери на проектот на Суперлигата, но ваква одлука би предизвикала уште еден „земјотрес“ во европскиот фудбал, иако УЕФА има таква можност.

Сепак, дел од членките на УЕФА бараат постојан дијалог и „простување“ за прекршокот, иако во средата самиот Чеферин призна дека има „мала можност“ да се откаже полуфиналето од ЛШ помеѓу Реал и Челси следната недела. Иако двата клуба беа дел од „валканите 12“, Челси беа меѓу првите клубови кои се повлекоа по протестот на фановите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Разочарувањето е огромно – Чеферин е кум на ќеркaтa на Ањели!

Објавено пред

Угледниот „Њујорк тајмс“ детално ги опишува односите на претседателот на УЕФА, Александер Чеферин и претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и тврди дека  подготвувале заедничка изјава неколку часа пред објавата за Европската Суперлига, која направи „потрес“ во светот на европскиот фудбал.

Ова го најави и самиот Чеферин, кога изјави дека зборувал со Ањели во саботата и добил уверување дека најавите за Суперлигата се „само шпекулации“, за во неделата, 12 клуба да го објават формирањето на Суперлигата, која се распадна со повлекувањето на англиските клубови. Според „Њујорк тајмс“, дури и највисоките личности во клубовите не знаеле за објавата, како што призна спортскиот директор на Милан, Паоло Малдини.

Според „Кориере дела сера“, Чеферин веќе зборувал со сите претседателит на клубови вклучени во проектот, освен со Ањели, кој останува на мислење дека проектот е за добро на фудбалот. Чеферин веднаш по дознавањето за проектот, се качил во автомобил и се возел осум часа од домот во Љубљана до канцеларијата во Швајцарија и постојано се обидувал да го добие Ањели на телефон.

Чеферин, инаку, е кум на една од ќерките на Ањели, и откако не стигнал до него, се јавил на неговата сопруга за да стапи во контакт. Ањели му се јавил по неколку часа и се обидувал да го убеди Словенецот дека работите се во „ред“. Тогаш Чеферин му понудил да дадат заедничко соопштение и Ањели се согласил. Чеферин составил изјава која му ја пратил на Италијанецот, но тој барал време за поправки и по уште два повици, Ањели побарал уште половина час и потоа го исклучил телефонот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал се намачи, но го победи Нишикори за четврт-финале во Барселона

Објавено пред

Рафаел Надал се помачи, но со 6:0/2:6/6:2 го совлада Јапонецот Кеи Нишикори да се пласира во четврт-финалето на Барселона опен, каде што ја лови неверојатната 12-та титула од турнирот.

Изгледаше дека Шпанецот е на пат до брза победа по доминацијата во првиот сет, но Нишикори врати со одлична игра во вториот сет за да израмни. Сепак, Надал направи два брејка во одлучувачкиот сет и го реши мечот на вториот меч-поен.

Првиот носител уште ја брка својата најдобра форма пред Ролан Гарос, откако загуби во четврт-финалето на Мастерсот во Монте Карло, а во средата му беа потребни три сета да го победи 111-рангираниот Иља Ивашка. Следен за него е Британецот Камерон Нори, кој влезе во четврт-финалето откако Давид Гофан се предаде во вториот сет поради повреда.

„Кеи е фантастичен тенисер и секогаш е постигнување да го победиш. Тој играше добро освен во првиот сет и не за џабе има две титули од Барселона. Мислам дека играв подобро од вчера и тоа е најважното во моментов“, вели Надал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ4 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија4 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион5 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија5 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ7 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија9 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ9 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија10 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа10 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ10 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет11 час

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет11 час

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија1 ден

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија1 ден

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија1 ден

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија1 ден

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Досие