Контакт

Спорт

Прва премиерлигашка жртва – Кике Санчез се врати да го „спасува“ Ватфорд

Објавено пред

Ватфорд потврдија дека Кике Санчез Флорес е нивниот нов тренер, само половина час откако го отпуштија Хави Грасија по лошиот старт на Премиер лигата, откако во четири меча освоија само еден поен.

Грасија откако лани ги предводеше Ватфорд до респектабилиното 11. место во Премиер лигата, имаше ужасен старт на сезоната, со единствен поен освоен со 1:1 ремито со Њукасл по поразите од Брајтон, Евертон и Вест хем, по што се на последното место на табелата. Грасија е првиот тренер од Премиер лигата кој добива отказ оваа сезона.

„Хави го претставуваше Ватфорд со големо достоинство и секогаш ќе го има нашиот респект поради тоа. Му посакуваме успех во иднина и секогаш е добредојден на ’Викариџ роуд’“, изјави претседателот на клубот, Скот Даксбјури.

54-годишниот Кике Санчез се враќа во Ватфорд, откако во 2015/16, првата сезона во Премиер лигата по подолга пауза ги предводеше до средината на табелата. Тој ќе дебитира против Арсенал на 15 септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Душебаев во последните секунди донесе реми за Кјелце на гостувањето во Кил

Објавено пред

Неделното дерби од првото коло од ЕХФ Лигата на шампионите донесе трилер-завршница во Германија, откако поранешниот вардарец Алекс Душебаев со гол во последната секунда им донесе 30:30 реми на Кјелце кај Кил во групата А, каде што се наоѓа и актуелниот шампион, Вардар.

Резултатот беше израмнет во текот на целиот меч, иако гостите имаа гол предност (14:15) на полувреме. Во финишот на мечот, Кил успеа да направи предност од два гола (30:28) на само минута пред крајот, но прво Владислав Кулеш, а потоа и Душебаев беа прецизни за голем бод за полскиот шампион.

Душебаев и Кулеш беа најефикасни за Кјелце со по пет постигнати голови, додека уште еден поранешен вардарец, Игор Карачиќ уфрли два гола. За Кил, Никола Билик постигна седум голови, а пет имаше Штефен Вајнхелд.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Целје – Флензбург 24:25 (12:13)

Елверум – Алборг 24:34 (12:18)

Табела: 1.Алборг 2, 2.ПСЖ 2, 3.Пик Сегед 2, 4.Флензбург 2, 5.Елверум 0, 6.Целје 0, 7.Барселона 0, 8.ППД Загреб 0

ГРУПА Б

Веспрем – Мотор Запорожје 40:28 (17:13)

Кил – Кјелце 30:30 (14:15)

Табела: 1.Веспрем 2, 2.Вардар 2, 2.Порто 2, 3.Кил 1, 5.Кјелце 1, 6.Мотор 0, 7.Монпелје 0, 8.Мешков Брест 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенија има голем шампион – Роглич ја прослави победата на Вуелта Еспања

Објавено пред

Словенија има нов спортски херој, откако Примож Роглич ја прослави својата прва победа на една од големите велосипедски трки по крајот на 21. етапа од Вуелта Еспања, која му припадна на Фабио Јакобсен во спринтерски финиш во Мадрид.

29-годишниот Роглич во саботата беше петти на последната планинска етапа од 190 километри, со што стави печат на големата победа пред ветеранот Алехандро Валверде, кој заостана 2:33 зад Словенецот, а големиот триумф за словенечкиот велосипедизам го комплетираше 20-годишниот Тадеј Погачар, кој покрај победата на етапата во саботата, го освои и последното место на подиумот.

Ова е само комплетирање на неверојатната 2019 година за Роглич, новата велосипедска сензација, откако тој триумфираше на неколку етапни трки – Трката околу Обединетите Арапски Емирати, Трката околу Романдија и Тирено-Адриатико и го освои третото место на Џиро Д’Италија. Следно, секако, за момчето со големи амбиции е напад на титулата од Тур де Франс следната година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал имаше 2:0 по пола час игра, на крај само реми со Ватфорд (видео)

Објавено пред

Арсенал и трет меч во низа во Премиер лигата не успева да стигне до победа, откако тимот на Унаи Емери пропушти водство од 2:0 за да одигра само 2:2 на гостувањето кај Ватфорд.

А, мечот, почна толку добро за „топчиите“. Пјер-Емерик Обамејанг во 21. минута и во 32. минута постигна два гола за да најави лесна задача за гостите, меѓутоа, работите не се одвиваа така.

Прво Том Клеверли во 52. минута успеа да намали на 2:1, пред во 81. минута, замената Рикардо Переира со гол од белата точка да израмни на 2:2.

Ова реми само ќе го зголеми притисокот на Емери, откако доаѓа по неубедливото реми (2:2) со Тотенхем и поразот од Ливерпул (3:1) по победите на првите два меча од сезоната. За Ватфорд пак, ова е прв поен оваа сезона, која ја започнаа со три порази.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион3 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија4 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија9 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија10 часа

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет11 час

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија12 часа

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа13 часа

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа14 часа

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура1 ден

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Македонија1 ден

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за...

Спорт1 ден

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа1 ден

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ1 ден

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија1 ден

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија1 ден

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт1 ден

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет2 дена

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет2 дена

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Досие