Контакт

Спорт

„Првиот непријател“ на Гвардиола ќе го суди финалето на ЛШ!

Објавено пред

УЕФА потврди дека шпанскиот судија Антонио Мигуел Матеу Лаоз ќе биде судија во финалето на Лигата на шампионите помеѓу Манчестер сити и Челси, нешто што сигурно нема да му се допадне на Пеп Гвардиола.

44-годишниот Шпанец првпат ќе суди финале на ЛШ, откако оваа сезона дури шест пати беше судија на мечеви од ЛШ.

Гвардиола имаше многу судири со овој судија во текот на годините. Во 2017 година тој беше бесен кога Серхио Агуеро доби жолт картон за симулација против Монако, иако снимките покажуваа дека тој најверојатно заслужи да добие пенал. Следната сезона, Лаоз му даде црвен картон на Гвардиола откако тој се бунтуваше за поништениот гол на Лирој Сане при поразот од Ливерпул во четврт-финалето.

„Не го навредив, бев пристоен и бев во право. Но, Матеу Лаоз е посебен човек, тој сака да биде поинаков, да биде специјален. Истото се случи и со Монако. Сите ги гледаат очигледните работи, но тој сака да суди поинаку“, изјави тогаш Гвардиола.

Спорт

Газдата на Фенербахче сака ФК Вардар да го направи своја филијала?!

Објавено пред

Турскиот милијардер, Али Коч кој е сопственик на фудбалскиот клуб Фенербахче од Турција планира да го преземе македонскиот фудбалски бренд, ФК Вардар и да го направи филијала на турскиот клуб, пишува денеска угледниот турски весник „Фанатик“.

Медиумот пишува дека Коч веќе контактирал со челните луѓе во Вардар и понудил неколку модели на соработка.
За почеток Вардар би станал филијала на Фенербахче и во скопскиот клуб би настапувале млади фудбалери и оние кои во клубот од Истанбул би имале мала минутажа.

„Ни фали филијала, многу играчи не добиваат простор и минутажа да се развиваат. Ако имаме покрај себе таков клуб, многу би било подобро“. изјавил Коч.

Турците пишуваат дека Коч може да го купи клубот затоа што тој е во финансиски проблеми поради кои идната сезона ќе се натпреварува во втората македонска лига.

Вардар 11 пати беше шампион на Македонија, а пред 4 години играше во групната фаза на Лига Европа откако претходно го елиминираше токму Фенербахче во квалификациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чалханоглу се прости од Милан – следуваше канонада од навреди

Објавено пред

Турскиот фудбалски репрезентативец – Хакан Чалханоглу, довчерашниот играч од среден ред на Милан се прости од „Росонерите“ со специјална видео-снимка.
Турскиот фудбалер видеото го сподели на социјалните мрежи и во него им се заблагодари на сите во Милан за се што помина во изминатите 4 години.

Чалханоглу реши да премине во редивите на големиот градски ривал – Интер со што испровоцира многу навивачи на „црвено-црните“, па наиде на канонада од напади и навреди на социјалните мрежи.
„Камен на сопнување“ беше висината на платата што ја бараше фудбалерот.Милан му нудеше 4 милиони евра по сезона, додека „Нероазурите“ дадоа 5 милиони.
„Интер може да соопшти дека Хакан Чалханоглу им се приклучи на нероазурите. 27-годишниот фудбалер стави потпис со клубот до 30. јуни 2024 година“ – стои во соопштението на Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чех: Зошто Англичаните мораат во изолација, а Шкотланѓаните не?

Објавено пред

Англиските фудбалски репрезентативци, Мејсон Маунт и Бен Чилвел се наоѓаат во изолација затоа што биле во близок контакт со заразениот шкотски фудбалер, Били Гилмор. Од друга страна, никој од редовите на шкотскиот национален тим, освен се разбира Гилмор, нема да го пропушти вечерашниот одлучувачки меч (21 часот на „Хемпден парк“) против Хрватска на ЕУРО 2020.

Шкотска и Хрватска во меѓусебниот дуел ќе одлучат која селекција ќе продолжи во осминафинале.

Поранешниот голман на селекцијата на Чешка – Петр Чех е зачуден од оваа одлука за карантин.

„Би замолил некој да ми помогне да разберам како е можно Мејсон Маунт и Бен Чилвел – двајцата со негативни резултати на тест за коронавирус – да мораат да одат во изолација по контактот со Били Гилмор, додека на цел шкотски тим кој со него делел соблекувална, хотел, автобус, авион во текот на патувањето, ресторан и соба за состаноци му е дозволено да игра меч без никакви проблеми само затоа што имал негативен тест. Која е разликата? Тоа е неразбирливо“ – порача Петр Чех.

Инаку во истиот термин додека Шкотска и Хрватска ќе го играат својот дуел, на мегдан на Чешка ќе и застане Англија. Двете селекции имаа по 4 бода од првите две кола во групата Д.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија3 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија4 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија5 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија10 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија11 час

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет11 час

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет12 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија13 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет14 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт1 ден

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт1 ден

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт1 ден

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет2 дена

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Досие