Контакт

Спорт

Рафиња во Баерн за 50.000.000 евра

Објавено пред

Баерн Минхен и Лидс јунајтед го договориле трансферот на бразилскиот репрезентативец Рафиња. „ТНТ“ Бразил, тврди дека Баерн се согласиле да платат 50.000.000 евра за крилниот напаѓач.

Рафиња, во Лидс, пристигна од Рен, за сума од 21.000.000 евра. Не му требаше многу време за да стане носител на играта. Со добрата форма во Лидс заслужи повик во бразилската репрезентација.

Сезонава со осум гола е најдобра стрелец на својот тим.

Пред Лидс и Рен, Рафиња, бил играч на Виторија Гимараеш и Спортинг Лисабон. Кариерата ја започна во бразилскиот Аваи.

Доколку информацијата на „ТНТ“ Бразил е точна, тогаш Рафиња ќе стане третиот најскап играч во историјата на Баерн. Повеќе пари Баварците издвоиле само за Лукас Ернандес (80.000.000 евра) и Лирој Сане (60.000.000 евра).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпанскиот синдикат играчи застана зад Дембеле, тој вели дека нема да подлегне на „уцени“

Објавено пред

Синдикатот на фудбалери во Шпанија (АФЕ) ја предупреди Барселона за однесувањето кон нивниот фудбалер Усман Дембеле откако тој одбива да потпише нов договор, а му беше порачано дека веќе нема да заигра за клубот.

Договорот на Французинот завршува на крајот на сезоната и тој ќе може да замине бесплатно на крајот на сезоната и денеска фудбалскиот директор на каталонскиот клуб, Матеу Алемани му прати порака дека треба да замине „што е можно побргу“. 24-годишниот Дембеле не е во тимот кој ќе игра со Атлетик Билбао во меч од Копа дел реј вечерва и синдикатот реши да реагира.

„Иако е вистина дека било кој професионален фудбалер нема автоматско право да биде избран во првиот тим за сите натпревари, тој има право кон него да се однесуваат идентично како кон другите соиграчи. Ако ова е притисок да потпише нов договор, заедно со јавните изјави од таков тип, тоа е нелегално однесување од страна на клубот. Одбивањето да се обнови соработката не претставува прекршување на договорот“, се вели во објавата на АФЕ.

Самиот Дембеле, пак, се јави преку Инстаграм.

„Забранувам на сите да зборуваат во мое име, освен на мојот агент, во кој имам целосна доверба. Уште сум под договор и целосно сум достапен на клубот и на тренерот. Не сум човек кој мами и уште помалку човек кој се предава на уцени. Секако, љубовта е еден вид на уцена. Има преговори, мојот агент е одговорен, тоа е негово поле. Мое поле е фудбалот, играњето, споделувањето на среќни моменти со соиграчите и со навивачите. Да се фокусираме на основните работи“, се вели во објавата.

Крај на сагата – Дембеле веднаш треба да го напушти „Ноу Камп“

Прикажи повеќе...

Спорт

Дино Раѓа: Ме здоболе за војната, четници, усташи, антиваксери и ограничени луѓе

Објавено пред

Хрватската кошаркарска легенда Дино Раѓа во последото интервју за „Недељник“ отвори многу теми кои му се блиску – од кошарката која се играла во Југославија, неговата сакана Југопластика, до војната и Хрватите и Србите.

„Имам спремен одговор на секое такво прашање. Веќе ме здоболе к.рац за војната. За четниците, усташите, за антиваксерите и за сите луѓе со ограничена памет кои не ни даваат да живееме нормално. Ме здоболе кој прв почнал, кој повеќе згрешил. Одбивам да учествувам во тие приказни, кои се само храна за идиотите кои се најсреќни кога се мразат. Сакам луѓето да ги пуштат нормално да живеат. Се сеќавам дека во 1970-тите во Далмација најдраги гости ни беа Германците. Еј, Германците, со кои 25 години претходно војувавме ни беа драги гости. Самите бираме да живееме како кучиња, а не луѓе, и тоа ме убива. Затоа веќе нема да зборувам за тоа“, вели Раѓа.

Тој потоа се врати на носталгијата, кошарката во поранешната држава и Југопластика.

„Сигурен сум дека Југославија да останеше една држава ќе беше вечен европски шампион. Значи од 1989 до 2225 година никој немеша да се доближи. Мечот со Дрим тимот од 1992, тој би го загубиле. Ниту сите заедно. Но, тие понатамошни американски тимови, би било израмнето. Во текот на снимањето на серијата ‘Ла каса де папел’, директорот на фотографија го собира тимот и вели: ‘Мораме да бидеме како Југопластика’. Затоа отидов да го видам на премиера. Ете таков феномен беше Југопластика – кошаркарски Битлси“, додава Раѓа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црна Гора го продолжи „походот“ и ја декласираше Хрватска

Објавено пред

Црна Гора, засега, е најголемата сензација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако во едностран меч успеа да ја декласира фаворизираната Хрватска со 32:26 за одличен старт на втората рунда на шампионатот.

По Македонија и Словенија, на патот на Црногорците како пречка се исправија „каубојците“, но од стартот на мечот се виде дека тие се далеку помотивирани за да стигнат до неверојатна предност од шест гола на полувреме (15:9). Предводени од фантастичниот Симиќ на голот (кој заврши со нереални 14 одбрани), Црногорците го оддржуваа водството и во второто полувреме за голема победа.

Во првиот меч од втората група, во судирот на старите ракометни сили, Шведска и Русија, „трите круни“ стигнаа до убедлива 29:23 победа.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Франција – Холандија 18.00 ч.

Данска – Исланд 20.30 ч.

ГРУПА 2

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Германија – Шпанија 18.00 ч.

Полска – Норвешка 20.30 ч.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет38 минути

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија3 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија4 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија5 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет6 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија7 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија7 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет9 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет9 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа9 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Досие