Контакт

Спорт

Рајн Некар го најде лекот за Кил, прекината е серијата на „зебрите“

Објавено пред

Во денешното 12. коло од ракометната Бундеслига се одигра големото дерби меѓу Рајн Некар и Кил. Победија домаќините, со пресврт, со 26:25 и со тоа им го нанесоа вториот пораз на ракометарите на Кил.

Се одигра возбудлив натпревар во „Сап Арената“. Првото полувреме доминантно им припадна на „зебрите“. Водеа со +7, во еден период од првиот дел беше 6-13 за гостинската екипа. Домашните ракометари успеаја делумно да се вратат во мечот, па на пауза се замина со резултат 10-13.

Во вториот дел Рајн Некар ја заигра својата препознатлива игра, со што израмни на 15-15. Потоа следуваше нивно водство, највисоко 18-15.

Кил се врати во мечот, ја преброди кризата и во последната минута се влезе во егал 25-25.

Левото крило на Рајн Некар, Уве Генсхајмер погоди од пенал за 26:25, а во следниот напад голманот Апелгрен го одбрани својот гол за победа на домаќините.

Во победничката екипа најпрецизен беше Уве Генсхајмер со 8 гола, додека пикерот Пекелер даде 5 гола.

Кај Кил, Дувњак постигна 7 гола, а втор стрелец беше Екберг со 4 гола.

Спорт

Руседски: Публиката покажа непочитување кон Ѓоковиќ

Објавено пред

Роџер Федерер вчера го победи Новак Ѓоковиќ (6/4, 6/3), го елиминира Србинот од Завршниот мастерс и го остави без шанси годината да ја заврши на првото место на АТП листата.

Федерер одигра одлиен меч, особено во првиот сет кога имаше само една неизнудена грешка, додека Ѓоковиќ беше далеку од своето најдобро издание.

Во делови од мечот Ѓоковиќ не успеа да избори со притисокот од (не)коректната публика. Навивачите во „О2“ арената во Лондон бурно ги прославуваа грешките на Ѓоковиќ.

„Непочитување е кога ракоплескате на нечија дупла сервис грешка“, рекол поранешниот тенисер Грег Руседски.

„Гајле ми е дали публиката повеќе навива за еден од играчите, тоа е избор на секој поединец, но не треба да се минуваат одредени граници. Сигурно дека тоа имаше влијание врз Ѓоковиќ. Забележливо беше дека тоа му пречи, дека не може да се избори со тоа“, заклучил некогаш четвртиот играч во светот.

Федерер му се реваншираше на Ѓоковиќ за болниот пораз пред четири месеци во финалето на Вимблдон и воедно ја забележа првата победа над Србинот по пауза од четири години.

Прикажи повеќе...

Домашен

Алкалоид со максимална победа во петтото коло на Европскиот клупски куп 2019

Објавено пред

Алкалоид со максимален резултат 6:0 ја совлада екипата од Швајцарија, Zurich Schachgesellschаft. Во овој меч шахистите на Алкалоид покажаа најсигурна игра досега и на ниедна табла не им дозволија на противниците да одземат некој поен.

Мамедјаров повторно демонстрира висока класа и ја искористи малку пасивната игра на својот противник за да освои цел поен. Андреикин успеа да ја прекине серијата реми, овој пат не ја испушти остварената предност, а со тоа и цел поен. Најбрзите победи во мечот ги постигнаа Шанкланд и Криворучко. Ковалев ја оствари четвртата победа на турнирот и на крајот Инаркиев го оформи конечниот резултат во мечот 6:0.

По петтото коло, во водство е екипата Obiettivo Risarcimento од Падова, Италија, со максимални 10 меч-бода. Ја следат Medny Vsadnik од Петербург, Русија, и Sk Joly Lysa nad Labem од Чешка со по еден бод помалку. Алкалоид моментно е на делба на четвртото до 10. место со 8 бода.

Во шестото коло, ШК Алкалоид за противник го има првакот на Чешка – Sk Joly Lysa nad Labem, а Obiettivo Risarcimento игра против Medny Vsadnik.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо на чекор до нов рекорд

Објавено пред

Кристијано Роналдо во четвртокот постигна хет-трик против Литванија и дојде до бројката од 98 гола во дресот на националниот тим.

Можност да дојде до бројката од 100 гола за Португалија, Роналдо ќе ја има в недела во Луксембург во последното квалификациско коло.

„Кога е во прашање Кристијано ништо не може да ме изненади“, рекол португалскиот селектор Фрнандо Сантош.

„Никогаш не сум се сомневал во неговите можности, тоа го правеа други луѓе“, дополнил Сантош.

Инаку, рекордер според бројот на постигнати голови за некоја репрезентација е Али Даеи кој Оран има постигнато 109 гола.

Јасно е дека целта на Роналдо е да го собори овој рекорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија2 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија2 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија3 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа3 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет3 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет4 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион5 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет5 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет6 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија18 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура20 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија20 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион21 час

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија24 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет1 ден

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија1 ден

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија1 ден

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Досие