Контакт

Спорт

Рамос се сели кај Бекам во Мајами

Објавено пред

Серхио Рамос, по само една сезона ќе го напушти ПСЖ, тврдат француските медиуми. Легендата на Реал, ја игра најлошата сезона во богатат кариера. Од моментот кога пристигна во клубот има големи проблеми со повредите. Сезонава, Рамос, има одиграно само седум натпревари.

dobivaj vesti na viber

Серхио Рамос ќе го напушти ПСЖ, но како што изјави пред неколку дена планира да игра уште четири или пет години.

Можност да ја оживеее кариерата и добро да заработи му нуди Дејвид Бекам, газдата на Интер Мајами.

Наводно, Бекам, кој е поранешен играч на ПСЖ, ги започнал преговорите со клубот околу трансферот на Рамос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вележ од Мостар го освои првиот трофеј од 1986 година!

Објавено пред

Вележ го совлада Сараево по изведувањето на пенали за да го освои Купот на Босна и Херцеговина, прв трофеј за славниот клуб од Мостар од далечната 1986 година.

dobivaj vesti na viber

По регуларните 90 минути, резултатот беше 0:0, по што Вележ беше подобар во пенал-рулетот на стадионот „Билино Поље“ во Зеница.

Ова е прв трофеј за Вележ од 1986 година, кога го освоија вториот Куп на Југославија со 3:1 победа над Динамо Загреб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чистката во Јуве продолжува: Мората и Бернардески следни на списокот

Објавено пред

Јувентус по најавената разделба со Пауло Дибала решил да се ослободи и од Алваро Мората и од Федерико Бернардески продолжувајќи го ремонтот на тимот по неуспешната сезона.

dobivaj vesti na viber

Според „Марка“, Јуве веќе му соопштил на Мората дека нема да го откупи неговиот договор од Атлетико Мадрид и покрај тоа што Шпанецот веќе две сезони е во Торино како постојан играч. „Старата дама“ имаше шанса да го направи трансферот постојан за 35 милиони евра, но наместо тоа, Мората ќе бара нов тим.

Мората беше во Јувентус од 2014 до 2016 кога освои две титули од Серија А, а беше дел и од финалето на ЛШ против Барселона. Тој се врати во Реал Мадрид, со кој ја освои ЛШ во 2017 година по што играше во Челси и Атлетико пред да се врати во Торино.

Според „Фудбал Италија“, и на Бернардески му било соопштено дека ќе треба да си побара нов тим кога ќе заврши договорот, иако тој се надевал на нов договор. Бернардески беше цел на повеќе европски клубови додека беше фудбалер на Фиорентина пред во 2017 година да премине во Јуве за 40 милиони евра. Тој има 182 настапа и 12 гола за Јуве.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса со нова победа над Флензбург патува на Ф4

Објавено пред

Барселона им се приклучи на Веспрем и Кјелце на фајналфор-турнирот во ЕХФ Лигата на шампионите откако и во реваншот на домашен терен со 27:24 го совладаа Флензбург. Актуелниот десеткратен европски шампион имаше предност од четири гола од првиот меч (33:29).

dobivaj vesti na viber

Пред домашната публика во „Палау Блауграна“, Барса бргу дојде до 6:3 предност, но гостите покажаа дека дојдоа да се надигруваат успевајќи да израмнат на 6:6 и потоа да го преземат водството. Барселона не успеа резултатски да се одлепи до последните минути од мечот кога Јанц и Циндриќ со серија ја обезбедија клучната предност.

Дика Мем беше најефикасен за Барса со 6 гола, Јусеф Бен Али имаше 5, Лука Циндриќ 4, а за Флензбург, Хампус Ване, заврши со шест гола.

Кил ќе се обиде да обезбеди барем еден германски тим на Ф4 во Келн кога вечерва ќе го пречека Пари Сен-Жермен откако на првиот меч во Франција беше израмнето (30:30).

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 1/4 ФИНАЛЕ

Барселона – Флензбург 27:24 (10:10), прв меч 29:33

Кил – Пари Сен-Жермен 20.45 ч, прв меч 30:30

Вчера играа:

Алборг – Веспрем 31:30 (20:21), прв меч 29:36

Кјелце – Монпелје 30:22 (15:8), прв меч 31:28

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа3 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија4 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет5 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија5 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија7 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија8 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа10 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија11 час

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион11 час

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија13 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија14 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија14 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет14 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет15 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија16 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...