Контакт

Спорт

Рамос во солзи се збогуваше со Реал

Објавено пред

Заврши една ера во Реал Мадрид. Серхио Рамос, кој од 2015 година беше капитен на „кралскиот клуб“ и вкупно 16 години беше дел од Реал, официјално замина од клубот.

Рамос, кој во 2005 година, од Севилја пристигна на „Сантијаго Бернабеу“, за 30 милиони евра, на прес конференција имаше емотивно простување од клубот.

„Бев дете кога дојдов во Реал. Ќе се вратам еден ден, сигурен сум во тоа. Му благодарам на Реал, секогаш ќе го носам во срцето“, рекол Рамос пред да го преплават емоциите.

Рамос со Реал освои 22 трофеи, меѓу кои се четирите во Лигата на шампионите. За клубот одигра 671 натпревар, постигнал 101 гол, забележал 40 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Објавено пред

Далас маверикс му подготвуваат на словенечкиот ас Лука Дончиќ нов договор вреден 202 милиони долари, тврдат американските медиуми.

Дончиќ во моментов дебитира на Олимпијада, каде што успеа да ја однесе Словенија до четврт-финалето, а по крајот на Игрите, Марк Кјубан ќе се обиде да го продолжи договорот на уште пет сезони.

Дончиќ во моментов добива околу 8 милиони долари по сезона од Далас, така што ова ќе значи дека ќе добива дури четири пати поголема плата. Словенецот беше избран на НБА-драфтот како трет пик од Маверикс. Минатата сезона тој ја заврши со просек од 27.7 поени, 8.6 асистенции и 8 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ќе потпише петгодишен договор со Барса, но со 50 отсто помала плата!

Објавено пред

Лионел Меси ги завршил преговорите со Барселона и ќе остане во клубот со нов договор до 2026 година, односно до својата 39. година, но со 50 отсто помала плата, тврди каталонскиот „Спорт“.

Барселона подолго време се обидува да ги среди своите финансии за да може да му даде договор на 34-годишниот Меси по неговото истекување на крајот на јуни, и сега преговорите се завршени, но Барса мора да продолжи со намалувањето на своите обврски за плати за да се осигура почитување на правилата на шпанската Ла лига пред да биде објавен. Сепак, работата според „Спорт“ е завршена по денешниот состанок со таткото и менаџерот на Меси, Хорхе Меси.

Дека изјавите за љубовта кон клубот не се празни, зборува одлуката на Меси да прифати намалување на платата за дури 50 отсто, откако претходно во последните четири години заработи речиси 500 милиони евра. Сега тој ќе зема 300.000 евра помалку секоја недела!

Барселона уште мора да ги намали трошоците за плати, за да може да го регистрира Меси, но и новите засилувања, Мемфис Депај, Серхио Агуеро, Ерик Гарсија и Емерсон Ројал. Се верува дека Барса се обидува да ги намали платите на Жерард Пике, Серхио Бускетс, Жорди Алба и Серхи Роберто за фантастични 40 отсто, а исто така да се продадат и Самуел Умтити, Миралем Пјаниќ и Мартин Брејтвајт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно Акраповиќ се врати на клупата на Шкендија

Објавено пред

Македонскиот шампион Шкендија има старо-нов тренер, откако Бруно Акраповиќ по вторпат ќе седне на клупата на тетовскиот клуб по отказот за Ернест Ѓока по катастрофалните настапи во европските купови.

53-годишниот босанскохерцеговски тренер се враќа во Тетово по пет години, откако во 2015/16 ја предводеше Шкендија до титулата од Купот на Македонија.

Акраповиќ до минатата сезона беше тренер на бугарскиот гигант ЦСКА Софија.

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија40 минути

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт3 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија6 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ7 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет9 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет10 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија21 час

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт22 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија1 ден

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт1 ден

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија1 ден

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион1 ден

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Досие