Контакт

Спорт

Расел ќе го смени Ботас во Мерцедес пред крајот на сезоната?

Објавено пред

Британскиот таблоид „Дејли мејл“ тврди дека во Мерцедес донеле одлука да го сменат Валтери Ботас со младиот Британец Џорџ Расел пред крајот на сезоната цитирајќи анонимен извор од тимот.

„Постои немир во фабриката за Валтери. Тој не е подготвен да се трка, а од друга страна, Расел покажа колку умее во Бахреин“, инсистира анонимен инженер од тимот.

Дека Ботас има разочарувачки резултати со Мерцедес, не е нова вест. Во периодот во кој му е партнер на Луис Хамилтон, шампионот има остварено 44 победи, а Ботас само 9. Минатата сезона, Расел, кој е под договор со Мерцедес, го замени Хамилтон на една трка во Бахреин и беше јасно побрз од Финецот.

Причина повеќе за отпуштање на Ботас е можеби најтесната битка за конструктори во последната деценија. Со посилен болид на Ред бул и со лута битка помеѓу Макс Ферстапен и Хамилтон за титулата кај возачит, секој поен може да биде многу важен. Засега од Мерцедес отворено го поддржуваат Ботас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар со пораз се пресели во Втора лига – „балистите“ влегоа на стадионот во Тетово

Објавено пред

Заврши сезоната во Првата македонска фудбалска лига. Од порано беа познати шампионот, екипите кои ќе ја претставуваат земјава во европските купови, како и тимовите кои од следната сезона ќе се борат во послаба конкуренција.

Шампион сезонава е тимот на тетовска Шкендија, второпласиран по 33 кола е тимот на Шкупи, додека на третата позиција првенството го заврши екипата на Струга Трим Лум. Овие две екипи ќе играат квалификации за Лига Европа, а тетовци ги чекаат квалификации за ЛШ.

Дамка на последното коло е влегувањето на стадионот во Тетово на навивачите на Шкендија кои и покрај забраната за присуство на навивачи на трибините поради пандемијата на коронавирусот, тргнаа да ја прослават новата титула. Мечот беше прекинат на 15 минути пред крајот затоа што гостинските фудбалери се повлекоа во соблекувалните. Подоцна мечот продолжи, откако трибините беа испразнети, и заврши со резултат 1-1.

Ова се резултатите од денешното последно сезонско коло во ПМФЛ:

Шкендија – Шкупи 1-1,
Вардар – Македонија ЃП 0-2,
Ренова Работнички 1-1,
Академија Пандев – Борец 3-1,
Силекс – Струга ТЛ 0-1,
Пелистер – Беласица 2-0.

Четвртопласирана е екипата на Македонија ЃП, зад неа е тимот на Работнички.

На шестата позиција е Пелистер, зад битолчани е тимот на Академија Пандев. Осмопласиран е тимот на Борец Велес.

На последните 4 позиции на табелата најгоре е Силекс кој, како и Ренова, го чека бараж за опстанок во елитното друштво.

Второлигаши се тимот на Вардар и екипата на Беласица.
Фото: ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Џек Милер најбрз во хаосот на „Леман“

Објавено пред

Џек Милер – мотоциклистот на Дукати вторпат во низа сезонава победува на трка од Мото ГП натпреварувањето. Милер попладнево беше најбрз на трката за Големата награда на Франција што се возеше на дождливата патека „Леман“.

Токму дождот направи вистински хаос меѓу мотоциклистите, а Австралиецот најдобро се снајде и прв мина низ целта.
На второто место денеска се пласираше Французинот Жоан Зарко, додека место на подиумот имаше за уште еден Французин – Фабио Квартараро.

Водечки во генералниот пласман е Бањаиа, втор е Квартаро, додека трет е Вињалес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи триумфално во Фиренца, притисокот сега е врз Милан

Објавено пред

Екипата на Наполи со победа од 2-0 попладнево во претпоследното коло од Серија против Фиорентина на гостински терен направи уште еден чекор поблиску до пласман во Лигата на шампионите идната сезона.

Иако тренерот на Наполитанците, Џенаро Гатузо на овој меч не му даде можност за игра на македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас, тимот од Неапол со головите на Инсиње (56 минута) и Зиелински (67) минута ги освои трите бода против „виолетовите“ и се искачи на третата позиција на табелата со собрани 76 бода на 37 меча.

Зад Наполи останува Милан кој сега има 75 поени на четвртата позиција (одигран меч помалку, оној вечер против Каљари), додека Јувентус останува петтопласиран исто со 75 бода, но и полош межусебен скор од „Росонерите“.

Фиорентина првенството со сигурност ќе го заврши во вториот дел од табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет3 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија4 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија5 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет7 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет8 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет9 часа

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет10 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет23 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие