Контакт

Спорт

Распродажба во ПСЖ

Објавено пред

Минатото лето, ПСЖ не ги реализираа плановите, продадоа фудбалери во износ од само 9.000.000 евра, во исто време во клубот пристигнаа Лионел Меси, Џиџи Донарума, Жоржињо Вајналдум, Ашраф Хакими и Серхио Рамос.

dobivaj vesti na viber

Дупката во финансискиот фер-плеј е голема и покрај тоа што минатото лето, ПСЖ, обесштетување плати само за Хакими.

На „Паркот на принцовите“ подготвуваат голема распродажба. Извесно е дека Рафиња ќе се пресели во Реал Сосиедад, а Приз би требало да го напуштат Јулијан Дракслер, Абду Дијало, Тило Керер, Лавин Курзава и Серхио Рико.

Наводно за Дијало и Керер клубот планира да добие по 25.000.000 евра, додека се надеваат дека Дракслер ќе го продадат за 15.000.000 евра.

Најмногу пари во клубот би требало да донесе трансферот на Мауро Икарди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо: Поминав низ тежок период, но дознав кој е на моја страна

Објавено пред

Португалскиот капитен, Кристијано Роналдо признава дека поминал низ најтешкиот период во кариерата при враќањето во Манчестер јунајтед, но вели дека било добро да се види кој е на „негова страна“.

dobivaj vesti na viber

Роналдо се најде во конфликт со новиот менаџер на Јунајтед, Ерик Тен Хаг од почетокот на сезоната 2022/23, со само 10 настапи, од кои четири како стартер, по што во експлозивно интервју кај Пирс Морган влезе во напад на Тен Хаг, соиграчите и управата на клубот. По ова, тој се договори за раскин на договорот, за да потпише рекорден договор со саудискиот Ал-Наср до 2025 година.

„Понекогаш мора да поминеш низ некои работи за да видиш кој е на твоја страна. Во тешките периоди, најдобро се гледа кој е од твоја страна. Немам проблем да кажам дека имав лош период во кариерата, но нема време за каење. Животот продолжува и без разлика на сите работи, тоа беше дел од мојот раст како човек. Кога си на врвот на планината, честпати не гледаш што е долу. Сега сум далеку поподготвен и научив важни работи, бидејќи никогаш досега не сум поминал месеци како последните. Сега сум подобар човек“, вели Роналдо.

По спориот старт во Ал-Наср, Роналдо има 9 гола во 8 настапи за клубот, а сега ќе се обиде да ги подобри своите рекорди за португалската репрезентација во мечевите со Лихтенштајн и Луксембург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Објавено пред

Акциите на Манчестер јунајтед пораснаа за 6 отсто во средата, пред крајниот рок од 22 часот за новите понуди за клубот, зголемувајќи ги шпекулациите дека клубот, конечно, ќе биде продаден за рекордна сума од околу 6 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела, акциите на Јунајтед паднаа на најниското ниво во 2023 по вестите дека семејството Глејзер се „премислува“ за продажбата и најавите дека американската компанија „Елиот менаџмент“ (поранешни газди на Милан), е подготвена да инвестира во клубот, а Глејзери да останат сопственици.

Но, откако минатата недела, катарскиот тим предводен од шеикот Јасим и британскиот милијардер Сер Џим Ретклиф го посетија „Олд Трафорд“, стана јасно дека плановите за продажба влегуваат во завршната фаза.

Според „Индепендент“, Глејзери сакаат 6 милијарди фунти за клубот, што би било рекордна цена платена за било кој спортски клуб, и Катарците се подготвени да ја достигнат оваа сума, додека Ретклиф, иако има средства за ваков трансфер, е загрижен за долговите кои ги има клубот и не е сигурен во превисоката цена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

Објавено пред

Мајами опен остана без една од најголемите ѕвезди, откако актуелната шампионка и светска тенисерка број 1, Полјачката Ига Швјонтек се повлече поради повреда на реброто.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше многу тешка одлука, но најважно е да се сочува здравјето. Во Доха страдав од силна инфекција, а поради кашлањето го повредив реброто. Се обиов да играм, но не сум подготвена бидејќи имам многу болки. Потребна ми е пауза и затоа се повлекувам од Мајами и од Били Џин Кинг купот“, вели Швјонтек, која ќе биде зааменета од Австријката Јулија Грабнер, која загуби во последното коло од квалификациите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 часа

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија3 часа

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија5 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија6 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија7 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ8 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија8 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија9 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ9 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија10 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа10 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет12 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет12 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет12 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа12 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа12 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа12 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа13 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија24 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...