Контакт

Спорт

Реал го доби кошаркарското „Ел класико“, Алба со драматична победа над Панатинаикос (видео)

Објавено пред

Фантастичната низа на Барселона во Евролигата беше прекината на „најлошото“ можно место во Мадрид, откако Реал успеа да ги совлада со убедливи 86:76 во осмото коло од елитното европско натпреварување.

„Кралевите“ имаа совршен старт против лутиот ривал, добивајќи ја првата четвртина со 32:14, но тимот на Светислав Пешиќ успеа да се врати и на полувреме да отиде со предност од два поени (50:48). Сепак, отпорот на каталонскиот клуб беше срушен во третата четвртина и Реал го подобри својот скор на 5-3, додека Барса сега е на 6-2.

Алба Берлин во драматичен меч по дури две продолженија успеа да стигне до гостинска победа 106:105 кај Панатинаикос, за крај на лузерската серија и подобрување на скорот на 2-6. Факундо Кампацо имаше одличен меч со 13 поени и 6 асистенции, а Дек додаде 13 поени и 6 скока за „кралевите“.

Лук Сикма (16 поени) беше човекот за одлука за германскиот тим, откако постигна две слободни фрлања на осум секунди пред крајот по голем број на промени на резултатот во текот на регуларниот меч и во продолженијата. Панатинаикос успеа да израмни во финишот на мечот на 88:88, по што германскиот тим успеа да избори второ продолжение кога Мартин Хермансон израмни на 98:98.

Василије Мициќ имаше одличен натпревар и заедно со Шејн Ларкин го предводеше Ефес до тесна победа од 90:88 над рускиот Зенит на домашен терен откако турскиот клуб за малку ќе пропуштеше предност од 25 поени. Ефес сега има 6-2 скор, додека Зенит само 2-6.

Зенит губеше со 67:42 во третата четвртина, пред со неверојатен кам-бек на 30 секунди на крајот да дојдат само до 85:83. Сепак, Мициќ, кој постигна 24 поени без утка (4-4 за два, 3-3 за три и 7-7 од слободни) успеа да го заддржи мечот под контрола. Ларкин додаде 22 поени.

ЕВРОЛИГА, 8.КОЛО

Химки – Олимпија Милано 87:79 (22:25, 25:26, 18:14, 22:14)

Анадолу Ефес – Зенит Петерсбург 90:88 (21:14, 21:16, 27:20, 21:38)

Панатинаикос – Алба Берлин 105:106 (31:31, 18:27, 20:16, 19:14, 17:18)

Басконија – Макаби Тел Авив 83:113 (21:28, 11:27, 26:31, 25:27)

Реал Мадрид – Барселона 86:76 (32:14, 16:36, 23:14, 15:12)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По Редскинс, и Кливленд индијанс ќе го менуваат името

Објавено пред

По најавите дека НФЛ тимот Вашингтон редскинс по децении одбивање го почнаа процесот за менување на своето име, и безбол тимот Кливленд индијанс реши да почне процедура за „разгледување“ на името на тимот кое е такво од 1915 година.

По притисокот на јавноста и на американското движење за корегирање на расните неправди, Кливленд индијанс потврдија дека ќе направат ревизија на името кое го носат 105 години.

„Посветени сме на позитивно влијание на нашата заедница и одговорност кон подобрувањето на социјалната правда и еднаквост. Нашата организација сфаќа дека името на тимот е најважниот дел за поврзаност со заедницата“, објавија од тимот.

Во 2018 година, Индијанс го отстранија своето лого на поглавицата Ваху од дресовите и капите, но маскотата остана популарна кај навивачите на клубот од Охајо.

Вашингтон редскинс подготвени да го сменат „навредливото“ име

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон пак ги обвини ривалите: Ако молчите за расизмот, тогаш сте соучесници

Објавено пред

Шесткратниот светски шампион Луис Хамилтон повторно изрази разочарување од некои свои ривали поради „соучесничката тишина“ околу прашањата за расизмот по протестите во САД и низ целиот свет по смртта на Џорџ Флојд.

Сите 20 Ф1 возачи се согласија да носат маички со порака „Крај на расизмот“ пред Австриското ГП денеска, но порака со поддршка на „Black Lives Matter“ најверојатно нема да има бидејќи дел од возачите се сомничави околу политичката природа на движењето. Хамилтон вели дека сакал повеќе возачи да го кренат својот глас.

„На состанокот се заблагодарив на тие кои напишаа нешто на социјалните мрежи бидејќи тоа е одлична платформа. Им објаснив дека тишината во основа значи соучесништво. И продолжува да има тишина. Има луѓе кои не разбираат што се случува и кои се причините за овие протести. Знам дека има проблем со возачите, не ми е потребно вакво искуство за да го знам тоа“, вели Хамилтон.

Хамилтон ги „прозва“, Ф1 возачите со пораки против расизмот

Прикажи повеќе...

Спорт

Буфон по рушењето на рекордот: Ќе играм до мојата 43-та година

Објавено пред

Џанлуиџи Буфон планира да остане во фудбалот „барем додека не наполнам 43 години“ и признава дека уште има амбиција да ја освои Лигата на шампионите.

Буфон стана рекордер по бројот на настапи во Серија А во саботата при 4:1 победата над Торино, настапувајќи во 648. меч од италијанската лига, подобрувајќи го рекордот на Паоло Малдини.

„Чекав долго време за овој рекорд, но тоа не беше проблем. Во моментов играме многу мечеви и притисокот кој го имав беше само на овој меч. Сега сум среќен, но претходно не размислував на рекордот. Кога бев помлад имав многу соништа и никогаш не бев задоволен. Сфаќам дека е потребно да имам вистинска мотивација и да го покажам на теренот. Тука сум барем до мојата 43-та година, но откако наполнив 40 години размислувам само месец за месец. Кога нема да бидам способен да играм на високо ниво ќе се тргнам. Но, додека сум во вистинска форма, нема нешто што ме прави посреќен од фудбалот“, вели Буфон.

Тој се врати во Торино минатото лето откако не успеа да стигне до титулата од Лигата на шампионите со Пари Сен-Жермен.

„Лигата на шампиони е нешто што постојано ми се врти во главата. Бев толку блиску многу пати и тоа што не сум го кренал тој трофеј останува главната желба“, додава Буфон.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ28 минути

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 час

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет3 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет15 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија18 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа19 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија21 час

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион22 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија22 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа22 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт23 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион24 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет2 дена

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет2 дена

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ2 дена

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Досие