Контакт

Спорт

Реал го стави Азар на трансфер-листата

Објавено пред

Реал Мадрид ќе го продаде Еден Азар (31), доколку до крајот на преодниот рок добие соодветна понуда. Ова значи дека клубот нема по секоја цена да инсистира на неговото заминување од „Сантијаго Бернабеу“.

dobivaj vesti na viber

Карло Анчелоти е подготвен да го задржи во тимот доколку не се случи трансферот, но нема ништо против тој да си замине.

Италијанскиот стручњак веќе дал зелено светло за негово заминување. Сепак, Азар засега нема јасни опции за заминување и ќе тренира сосема нормално со остатокот од тимот на Реал во подготовките за новата сезона.

Азар не се снајде во Реал. Иако во 2019 година беше платен 100 милиони евра, Белгиецот не покажа се што знае и имаше навистина големи проблеми со повредите.
За многумина Азар е едно од најлошите засилувања во историјата на славниот клуб.

Во изминатите три сезони во Реал, Еден Азар одигра само 66 натпревари и постигна шест гола.

Реал во пресрет на новата сезона го напуштија Марсело, Иско, Герет Бејл и Лука Јовиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На Левандовски му украле часовник вреден 75.000 евра додека се дружел со фановите на Барса

Објавено пред

Новото засилување на Барселона, Роберт Левандовски, бил ограбен пред денешниот тренинг додека се дружел со навивачите на Барселона, пишуваат шпанските медиуми. Полскиот интернационалец застанал со својот автомобил да се фотографира со навивачите. Во тој момент крадците насилно му одзеле часовник вреден 75.000 евра и побегнале.

dobivaj vesti na viber

Левандовски се обидел да ги фати, изјавија сведоци за Мундо Депортиво, но не успеал во својата намера.

Подоцна крадците биле пронајдени од каталонската полиција, а часовникот наводно бил сокриен под дрво.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енис Фазлагиќ ќе го носи дресот на Дунајска Стреда

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Енис Фазлагиќ во новата сезона ќе го носи дресот на словачкиот прволигаш Дунајска Стреда. Тој доаѓа како позајмен играч од Висла Краков, откако полскиот клуб лани испадна од елитното друштво на оваа земја.

dobivaj vesti na viber

„Моите први впечатоци се одлични. Имам одиграно натпревар на стадионот на Дунајска Стреда и знаев какви се условите. Драго ми е што потпишав за овој тим бидејќи ДАЦ е еден од најголемите клубови во Словачка. Знам како функционира клубот, какви неверојатни навивачи има и модерен стадион. Веднаш реков „да“ на понудата. Ќе се трудам максимално да работам на себе на секој тренинг, да се усовршувам и да дадам се од себе на натпреварите“, изјави Енис Фазлагиќ по потпишувањето на договорот со Дунајска Стреда.

Енис Фазлагиќ во минатиот прозорец од Лигата на нации дебитираше и за сениорскиот национален тим на Македонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЖФК Љуботен декласиран од Сент Полтен во квалификациите за ЛШ

Објавено пред

Женскиот фудбалски првак ЖФК Љуботен доживеа убедлив пораз (7-:0) од австрискиот шампион Сент Полтен во првиот меч од квалификацискиот турнир за пласман во Лигата на шампионите. На комплексот на ФФМ во Скопје, фудбалерките на Љуботен беа комплетно надиграни и убедливо поразени.

dobivaj vesti na viber

Сент Полтен по првото полувреме имаше три гола предност, а стрелци беа Миколајова, Звер и Мејер.

Во вториот дел, серијата голови ја продолжија повторно Мејер, Фукс и Шумахер, а Ратковиќ си постигна автогол.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 минути

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет3 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа4 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија6 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија6 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија8 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија8 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија9 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија10 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија11 час

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет12 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија12 часа

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет12 часа

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет12 часа

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...

Свет12 часа

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој...

Економија13 часа

Масовни протести поради економската криза во Аргентина

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги...

Свет1 ден

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион1 ден

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион1 ден

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион1 ден

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...