Контакт

Спорт

Реал и Барселона би добиле најмногу пари од Суперлигата

Објавено пред

„Мундо Депортиво“, објави како требало да се делат парите во европската Суперлига. Овој проект на 12 клубови: Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јуветус, Арсенал, Челси, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул, пропадна и пред да биде применет во пракса.

Шампионот од една сезона би заработил 600 милиони евра. Но оваа сума, во случај на освојување на титулата, би ја освоиле само Реал и Барселона.

Наградниот фонд во првата сезона требало да биде неверојатни 10 милијарди евра и тој би им бил поделен на 20 клубови.

Но не било предвидено сите да добијат еднаква сума. Парите би се делеле според важноста на брендот, влијанието кај навивачите, влијанието на социјалните мрежи…

На стартот, 15 клубови би поделиле 3,5 милијарди евра и тоа на следниов начин.

Реал и Барселона би добиле по 600 милиони евра, а по 350 милиони, според рејтингот, би поделиле четири клуба. Рангираните од 6. до 9.место би добиле по 225 милиони, следните два тима по 112 и последните три по 100 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Се топи предноста на Ѓоковиќ

Објавено пред

Се топи предноста на Новак Ѓоковиќ на АТП листата. Српскиот тенисер, не успеа да ја одбрани титулата на Мастерсот во Рим, поради што остана без 400 бодови. Ѓоковиќ со 11.063 поени ја започна својата 321 недела на првото место, на АТП листата.

Ѓоковиќ, се уште има добра предност во однос на Данил Медведев (9.793). Ѓоковиќ, сигурно ќе биде прв до почетокот на Ролан Гарос, а веројатно и по завршувањето на овој Гренд слем.

Медведев треба да го освои Ролан Гарос за да го престигне Ѓоковиќ.

Трет на оваа листа е Рафаел Надал, со 163 поени помалку од Медведев. Можно е Надал, до почетокот на Ролан Гарос да одигра еден турнир за да се врати на второто место.

Во Топ 5 на АТП листата се уште и Доминик Тим (8.445) и Стефанос Циципас (7.430).

Прикажи повеќе...

Спорт

Тони Кукоч велгува во Куќата на славните

Објавено пред

Легендарниот хрватски кошарлар, еден од најдобрите европски играчи на сите времиња, Тони Кукоч, во септември ќе стане член на Куќата на славните.

Кукоч во Куќата на славните во Спрингфилд ќе влезе од осмиот обид. Него Чикаго Булс го номинираа уште во 2014 година.

Тони Кукоч во Куќата на славните ќе им се придружи на четворица свои сонародници: Крешимир Ќосиќ (1996), Дражен Петровиќ (2002), Мирко Новосел (2007) и Дино Раѓа (2018).

Прославениот играч кариерата ја започна во Југопластика од Сплит. Со овој том освои три титули во Купот на шампионите. Во кариерата игра за Бенетон, Чикаго, Филалделфија, Атланта и Милвоки, каде во 2006 година ја заврши кариерата.

Кукоч со Чикаго Булс освои три титули во НБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Суарез знае да решава вакви натпревари

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, со бирани зборови, говорел по драматичната победа над Осасуна (2:1), говорел за напаѓачот Луис Суарез.

Атлетико, во неделата, имаше гол негатива против Осасуна до 82.минута, а потоа за шест минути со головите на Ренан Лоди во 82. и Луис Суарез 88.минута направи целосен пресврт. Со оваа победа, во пресрет на последното коло, Атлетико ја задржа предноста од два бода во однос на Реал Мадрид.

„Сите знаеме дека секогаш можеме да сметаме на Луис. Неверојатно е неговото лидерство, а кој може подобро од него да решава вакви натпревари. Да не беше тој ќе го изгубевме мечот“, рекол Симеоне.

Голот против Осасуна беше 20 за Суарез во Ла Лига. Тој е третиот играч во историјата на Атлетико, кој во деби сезоната за клубот постигнал најмалку 20 голови. Претходно тоа го направиле Радамел Фалкао и Антоан Гризман.

Во последното коло Атлетико ќе гостува кај Ваљадолид, а Реал ќе го пречека Виљареал.Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 час

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет2 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет2 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет3 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија18 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет19 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија19 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет24 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 ден

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет2 дена

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија2 дена

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет2 дена

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија2 дена

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија2 дена

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија2 дена

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Досие